Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık şeytan sofrası
Paylaş
 

Balıkesir’in Ege kıyısında bulunan Ayvalık’ta gezilecek yerleri anlattığım bu yazımda, Ayvalık’a nasıl gidilir, öne çıkan gezilecek yerleri nelerdir, bu konularda bilgi vereceğim.

Hemen karşısında Yunanistan’ın Midilli Adası bulunan Ayvalıkta bir çok küçük adacık bulunmaktadır. Dağlar denize dik uzandığı için uzaktan bakıldığında hangilerinin ada, hangilerinin yarımada olduğu anlaşılmaz.

Nasıl Gidilir?

Ayvalık İstanbul’a 490 km, Ankara’ya 670 km, İzmir’e 155 km, Balıkesir’e 125 km mesafede bulunmaktadır. Deniz-kum-güneş tatili arayan fakat İstanbul’dan fazla uzaklaşmak isteyenler için ideal bir tatil yeridir. Bu şirin tatil beldesine neredeyse her ilden doğrudan otobüs seferi bulunmaktadır.  İzmir’den buraya gelmek isterseniz Aliağa-Dikili güzergahını kullanmalısınız. Ankaradan Ayvalık’a gelmek istiyorsanız Eskişehir-Bursa-Balıkesir güzergahını izlemek durumundasınız.

Eğer İstanbul’dan geliyorsanız Tekirdağ üzerinden Çanakkale yolunu izleyebileceğiniz gibi İDO’ya ait feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma’ya geçerek karayolu üzerinden Ayvalık’a gelebilirsiniz.

Ayvalık

Şeytan sofrasından Ayvalık koyları manzarası

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Sarımsaklı Plajı: Ayvalık’ın en ünlü ve en fazla tercih edilen yerlerinden birisi burasıdır. Denizinin temizliği ve kumunun güzelliği ziyaretçileri kendine çeker. Fakat burada turizm sezonu kısadır.

Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde bulunan Sarımsaklı Plajı, Ayvalık’a sadece sekiz kilometre mesafededir. Plajın uzunluğu yedi kilometre genişliği yüz metre civarındadır. Kumlar altın sarısı rengindedir. Plaj etrafında müşterilere hizmet veren birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Sarımsaklı plajı adını çevredeki irili ufaklı plajlara da vermiştir. Yani bir çok plajın adı Sarımsaklı Plajıdır, gidince şaşırmayınız.

Sarımsaklı plajının belki de en güzel özelliği halka açık olmasıdır. Yani kimseye para vermeden dilediğiniz yerde bedava denize girebilirsiniz. Ayrıca tekne turları da düzenlenmektedir.

Cunda Adası: Zaman zaman filmlere, dizilere ev sahipliği yapmış olan Cunda Adası Ayvalık’a bağlı ve buraya 9 kilometre mesafededir. Buranın bir diğer adı da Alibey adasıdır. Ada ana karaya yol ile bağlanınca yarımada olmuştur. Yani karadan da ulaşım vardır buraya.

Ayvalık açıklarında Cunda İle birlikte toplam 22 ada vardır. Fakat sadece Cunda adasında yerleşim vardır. Cunda adası taş kaplı kıvrımlı, dar sokakları ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyan taş evleri ile tarihi nitelik taşımaktadır. Cumbalı evler ve zarif konaklar oldukça estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Adanın kumsalları, denizi ve yeşili de ilgiyi kendine çekmektedir.

Ayvalık şeytan sofrası

Şeytan sofrası

Şeytan Sofrası: Ayvalık’ın bir diğer gezilecek yeri Şeytan sofrasıdır. Burası Ayvalık’ın sekiz kilometre güneyindedir. Kıvrıla kıvrıla giden bir yoldan ulaşılan kayalık bir tepededir. Buraya şeytan sonrası denilmesinin sebebi volkan lavlarının birikmesiyle sofraya benzer yuvarlak şekil oluşmasındandır. Tepede kafes içinde bir bölüm vardır. Kafeste bulunan ayak izine benzer bir iz şeytanın ayak izi olarak anılmaktadır. Ayrıca buradan hem Midilli Adası hem de Ayvalığın şirin adaları güzel şekilde seyredilebilmektedir. Özellikle gün batımında burasının manzarası çok güzel olmaktadır.

Bu yazı 1628 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA