Adanada sevgiliyle gezilecek yerler
19 Ocak 2017
ibrahim YALAVAC

Adanada sevgiliyle gezilecek yerler

İnsan ilişkilerini geliştirmede seyahat etmenin büyük önemi vardır. Birini tanımak istiyorsan ya ticaret yap ya da yolculuğa çık demiş atalarımız....

İnsan ilişkilerini geliştirmede seyahat etmenin büyük önemi vardır. Birini tanımak istiyorsan ya ticaret yap ya da yolculuğa çık demiş atalarımız.

İleride evlenmeyi düşündüğü kişiyi daha iyi tanımak ve ilişkide level atlamak için de günübirlik geziler iyi bir araçtır.

Adanada sevgiliyle gezilecek yerler başlıklı bu yazımı da Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirlerde ikamet eden ve arkadaşı veya arkadaşları ile günübirlik gezi planlayan gençler için hazırladım.

Mesafe uzak olunca ve gezi de günübirlik veya bir-iki günlük planlanınca ulaşım için uçak tek seçenektir. (Kim sevgilisiyle İzmir’den Adana’ya günübirlik geziye otobüsle gider ki ?) Bu yüzden gezi yazıma uçak biletinden başlayacağım.

Bildiğiniz üzere en ucuz uçak bileti için aylar öncesinden bilet almak gerekiyor. Aksi takdirde “hadi falanca yere gidelim mi? ” deyip spontane olarak uçak bileti ayarlamaya kalkışırsanız gezinin maliyeti biraz tuzlu olur.

Bu nedenle geziyi planlamadan önce internete Adana uçak bileti yazıp karşınıza çıkan firmaları karşılaştırarak alacağınız bilete göre gezi tarihini belirlemeniz gerekiyor.

Adana oldukça kalabalık bir şehir. Nereye baksanız beton yığınları, nereye baksanız insanlar. Caddelerden insan seli akıyor resmen. Böyle bir şehre sevgilinizle gelmiş iseniz şehrin kalabalığından sıyrılmaya bakmak gayet akıllıca olacaktır.

Bu nedenle Adana gezi planına yeşil ve sulak alanları dahil etmek gerekir. Gezinti alanları karşınızdakine içinizi daha kolay dökmenizi de sağlar.

Bu konuda Adana’da en elverişli yer Seyhan Irmağının kenarına kurulmuş Sabancı Cami ile yine bu ırmağa kurulu “Taş Köprü” arasındaki gezinti koridorudur. Bir tarafta kanal diğer tarafta yeşil alanlar, etrafınızda da sizin gibi gençler vardır. Biraz yürürsünüz, yorulunca çay bahçesinde çay içersiniz.

adana gezilecek yerler

Sabancı Cami görkemli bir camidir. Taş köprü de Adana’nın sembollerinden biri. Sabancı Camiinden başlayıp Taş köprüye kadar yürüdükten sonra bir miktar yorgunluk hissedeceksiniz. Karnınız da acıkmış olacak.

Yürüme faaliyetine yemek molası vermek akıllıca olacaktır. Şehrin kalabalığında boğulmamak için bir taksi tutun ve Kazancılar Çarşısına gidin. Burası tarihi bir çarşıdır ve içinde kebapçılar bulunmaktadır. Buraya gelerek hem tarihi bir mekan görmüş, hem de kaliteli kebapları tadabileceğiniz bir mekana gelmiş oluyorsunuz. Burada Adana kebabı ve yanında da şalgam suyu sipariş edin.

Yemek yeme süreniz tahmininizden fazla zamanınızı alacaktır. Çünkü Adana’da kebabın yanına çok sayıda meze ve salata çeşidi getiriyorlar. Yemeği yedikten sonra Adanalıların neden genellikle “toplu” olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü buranın yemekleri hem lezzetlidir hem de porsiyonlar geniştir.

Öğleden sonra şehrin içindeki tarihi mekanları gezmek yerinde olacaktır. Yağ Camii, Büyük Saat, Sinema Müzesi, Bebekli Kilise gibi yerlere uğradıktan sonra fazla vakit kaybetmeden yine yeşil alanlara kaymak gerekiyor.

Atatürk parkı bu konuda ideal bir tercih olacaktır.  Buranın çevre düzenlemesi için ciddi masraf yapıldığını ve emek verildiğini içeride dolaşırken görebilirsiniz. Adana’nın işlek iki caddesinin arasında kalan bu yeşil alan kent sakinleri için bir nefes alma mekanıdır.

Ağaçlar ve yeşillikler arasında dolaştıktan sonra çay, kahve molası verebilir veya parkın içindeki sanat galerisini gezebilirsiniz. Son olarak Adana’ya gitmişken oranın meşhur serinletici tatlısı bici bici”yi tatmanızı tavsiye ederim.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019