Antalya Kurşunlu Şelalesi ve Karpuzkaldıran Şelalesi
21 Nisan 2016
Erhan Pala

Antalya Kurşunlu Şelalesi ve Karpuzkaldıran Şelalesi

KURŞUNLU ŞELALESİ: NEREDEDİR NASIL GİDİLİR: Antalya İli, Merkez İlçede bulunan Kurşunlu Şelalesi şehir merkezine 22 km. mesafededir. Antalya Isparta karayolundan...

KURŞUNLU ŞELALESİ:

NEREDEDİR NASIL GİDİLİR: Antalya İli, Merkez İlçede bulunan Kurşunlu Şelalesi şehir merkezine 22 km. mesafededir. Antalya Isparta karayolundan devam ederken sağda tabelasını görürsünüz. Şehir merkezinden otobüs ve dolmuşlarla ulaşım sağlanmaktadır. Tabiat Parkı olan Kurşunlu Şelalesine giriş ücreti 5 TL dir.

kurşunlu küçük şelale (600 x 450)

Kurşunlu Küçük Şelale

GENEL ÖZELLİKLERİ:Yeşillikler arasında suların şırıltısını dinlemek biraz doğa yürüyüşü yapmak veya doğal ortamda bir şeyler yemek içmek isterseniz şehir merkezine yakın Kurşunlu Şelalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Mevsimine göre suyu artan ve azalan şelale 18 metre yükseklikten yeşillikler arasından dökülmektedir.

Kurşunlu Şelalesi yanında develer

Kurşunlu Şelalesi yanında develer

Kışın daha çok yerli turistlerin yazın ise yabancı turistlerin uğrak yeridir. Alanda  irili ufaklı şelaleler bulunmaktadır. Orman alanında  Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Sakız ağacı bulunmaktadır.  Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur.  Fauna olarak Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak, İspinoz, Su Çulluğu, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar park alanında yaşayan  yaban hayvanlarıdır. Giriş kısmında özel aracınızı bırakabileceğiniz ücretsiz otopark vardır.

Küçük şelale

Küçük şelale

Piknik alanında piknik yapabilir, yada deve ile gezebilirsiniz. Günübirlik tesislerde yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Su değirmeni de görmeniz gerekenler arasındadır. Gezi yolunu takip ettiğinizde şelalenin döküldüğü göle inersiniz. İsterseniz şelalenin altına kadar inip ıslanmayı göze alırsanız burada fotoğraf çekebilirsiniz. Yolun devamında bitki tünelinden geçerek küçük şelaleye ulaşırsınız. Burada bir çay molası verebilirsiniz. Küçük şelalede az bir mesafeden dökülen suyun sesini dinleyebilirsiniz.  Şelale alanında konaklama tesisi bulunmamaktadır. Zaten Antalya ve civarında konaklayanların günübirlik olarak uğradıkları bir yerdir.

KARPUZKALDIRAN (DÜDEN DÖKÜLEN ŞELALE):

Dökülen Şelale de denilen Karpuzkaldıran Şelalesi, Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Kepez hidroelektrik santralından gelen  Düden Çayının  yaklaşık 40 metrelik falezlerden Akdenize döküldüğü yerdir. Etrafında park alanları bulunmaktadır. Park alanında yeme-içme yerleri bulunmaktadır.  Karpuzkaldıran şelalesi olarak da bilinir. Tekne  ile de bu şelaleyi denizden görme imkanı vardır. Geceleri aydınlatılan şelale ayrı bir güzellik sergilemektedir.

Aşağı düden

Aşağı düden

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019