Artvinin Barajlarını Geziyoruz

Artvin Borçka Barajı
Paylaş
 

Doğu Karadenizde geçen filmlerimiz genellikle baraj konuludur. Köylüler baraj yaptırmamaya çalışır, para babaları illa da yapacağım der, falan filan.

İşin aslı ise baraj işinin hiç de şakası olmadığıdır. Enerji olmadan yaşanmayacağına göre baraja mutlak karşı olmak fizibıl bir durum değildir. Ancak bu çevreye en az zararla yapılmalıdır. Barajlar gayet muazzam tesislerdir. Sanılanın aksine bazı çevresel faydaları da vardır. Su tuttukları için kendine göre yeni bir yaşam alanı oluştururlar.

deriner barajı

Deriner Barajı İnşaatı Fotoğraf: Zafer Coşar

Artvinde gezilecek yerler makalemizde Artvin ile ilgili epey bilgi vermiştim. Bu makalemde Artvin’e alternatif gezi planı oluşturabilecek Artvin baraj gezilerine değineceğim.

hopa yolu

Hopa Sahili. Fotoğraf: Zafer Coşar

Kıvrımlı Doğu Karadeniz kıyılarını dolaşa dolaşa Hopa üzerinden Artvin’e gidiyoruz. Artvin Aras cankurtaran geçidini geçince menzile yaklaştığımız hissediyoruz.

hopa cankurtaran geçidi

Hopa Artvin Aras Cankurtaran Geçidi: Zafer Coşar

Deriner Barajı

Bu baraj Türkiyenin en yüksek barajıdır. Dünyada ise 6. Sıradadır. Çoruh nehri üzerine kurulu Deriner Barajı Artvin ile Erzurum arasında bulunmaktadır.

Deriner Barajı

Deriner Barajı: Fotoğraf: Zafer Coşar

Borçka Barajı

Bu barajda Çoruh nehri üzerine son yıllarda kurulmuş barajlardan birisidir.

Barajlarla ilgili hiçbir şeye yaramayan istatistiki bilgileri burada paylaşmıyorum. Tek söyleyebileceğim şey devasa ve oldukça ciddi yapılar olduğudur.

Artvin Borçka Barajı

Borçka Barajı. Fotoğraf: Zafer Coşar

Bu yazı 1019 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA