Balıklı Göl’e Hiç Gittiniz Mi ?
2 Temmuz 2015
ibrahim YALAVAC

Balıklı Göl’e Hiç Gittiniz Mi ?

Şanlıurfa’da bulunan Balıklıgöl şehrin başlıca gezilecek yerlerindendir. Oluşumunun bir efsaneye dayanması ününü artırmıştır. Rivayete göre zamanın zalim ve putperest hükümdarı...

Şanlıurfa’da bulunan Balıklıgöl şehrin başlıca gezilecek yerlerindendir. Oluşumunun bir efsaneye dayanması ününü artırmıştır. Rivayete göre zamanın zalim ve putperest hükümdarı Nemrut halka tek tanrılı inancı anlatan Hazreti İbrahim Peygamber’e (as) düşman kesilmiş ve onu adamlarına yakalattırmıştır. Başkalarına ibret olsun diye onu daha önce görülmediği kadar büyük ateşte yakmak ister. Odun yığını o kadar yüksektir ki Hz. İbrahim’i ancak mancınıkla ateşe atarlar. Fakat bir mucize gerçekleşir ateş yakacağı yere serinletir ve suya dönüşür, odunlar ise balıklara. İşte Balıklıgöl’ün böyle oluştuğu anlatılır.

Urfa Balıklıgöl

Urfa Balıklıgöl

Gölde bulunan balıklar bir çeşit sazandır. Az oksijende ve kötü koşullarda yaşayabildiği için yüzyıllardır havuzu andıran Balıklıgöl’de varlıklarını sürdürebilmektedirler. Balıkları korumak için bu balıkları yiyenlerin kör olacağı fikri çevreye yayılmıştır.

Çevresindeki Cami ve külliyesiyle Balıklıgöl her sene yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak noktası olmuştur. Urfa’ya gelenler mutlaka burayı ziyaret ederler, etmelidirler de.

Balıklıgöl

Buraya gelenlerin en sevdiği şey balıklara yem atmaktır sanırım. Yemleri kapışmak için birbirinin üzerine çıkarcasına yumuşan balıkların görüntüsü oldukça dikkat çekicidir çünkü.

Balıklıgöl

Balıklıgölün balıkları

Son yıllarda buraya yurt içi turlar epeyce artmıştır. Bu nedenle çevredeki restoran ve çay bahçeleri dolup taşmaktadır.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019