Beypazarında Gezilecek Yerler

Beypazarı konakları
Paylaş
 

Beypazarında gezilecek yerleri aktardığımız bu makaleyi umarım beğenirsiniz.

Beypazarına Nasıl Gidilir ?

ULAŞIM: Ankara’nın tarihi evleriyle meşhur ilçesi Beypazarı Ankara’nın batısında 100 km. mesafededir. İstanbul  yolundan Ayaş yoluna devam  edilerek Beypazarına ulaşabilirsiniz. Yol asfalt bölünmüş yoldur.

GEZİLECEK YERLER: Beypazarı Ankara’ya yakınlığı ile günübirlik gezebileceğiniz tarih, kültür, doğa ve turizm şehridir. İlçeye girdiğinizde sağ tarafta madensuyu şadırvanı vardır. İlçe merkezinde ilk olarak Hıdırlık Tepeye çıkarak şehri izleyebilirsiniz. Ancak Ağustos 2016 itibariyle burada Büyükşehir Belediyesinin park çalışmaları devam  ettiğinden kapalıdır. Park çalışması bittikten sonra ilk görülecek yerdir.Şehir merkezinde ise çarşı ve restore edilmiş  evler ile müze konaklar bulunmaktadır.

Beypazarı

El sanatları dükkanları

TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ: Eski bir konak olan müzede Beypazarı ve yöresinin kültürel özellikleri ve tarihi geçmişi yansıtılmaktadır. Etnoğrafya müzesi şeklindeki düzenlenmiş konakta gelin odası ve yöresel düğün canlandırılmıştır.

beypazarı tarih müzesi

Beypazarı tarih müzesi

TÜRK HAMAM MÜZESİ: Alaaddin Keykubat’ın veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılan hamam gelenekleri yansıtan bir müze olarak kullanılmaktadır.

Beypazarı Alaaddin Camii

Alaaddin Camii

ALAADDİN CAMİİ VE TARİHİ ÇINAR: Selçuklu eseri olan cami 13. Yüzyıl eseridir. Ahşap işçiliği görülmeye değerdir. Bahçesinde sekiz asısrlık çınar ağacı bulunmaktadır.

alaaddin cami beypazarı

Alaaddin Camii

YAŞAYAN  MÜZE: Tarihi eşyalarla birlikte bindallı örnekleri sergilenmektedir. Ebru sanatı uygulamalı olarak gösterilmektedir.

SULUHAN: Çarşı içerisindeki handa restorasyon çalışmaları devam  etmektedir. İçerisinde odalar, dükkanlar ve mescid bulunmaktadır.

Beypazarı İmaret Camii

İmaret Camii

KENT TARİHİ MÜZESİ: Beypazarının dünü ve bugünü ayrıntılarıyla sergilenmektedir. Tüm tarihi dönemlere ait eserler ve belgeler ile önemli bir arşiv bulunmaktadır.

DİĞER GEZİLECEK YERLER: Taşmektep, Kurşunlu Camii, İncili Camii, tabakhane Camii, El sanatları dükkanları, Boğazkesen Kümbeti, Limoncuoğlu Konağı, Akşemsettin Camii

Beypazarı Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii

YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI: İlçe merkezindeki Alaaddin sokak da yöresel ürünlerin satıldığı Pazar bulunmaktadır. Havuç suyu, karadut suyu, havuç lokumu taze taze ikram edilmektedir. Tarhana, mantı, erişte gibi hamur işleri ev yapımıdır. Beypazarı kurusu tereyağlı yapılmakta olup fırınlardan taze olarak alınabilmektedir.

Beypazarı

Pazar yeri

İNÖZÜ VADİSİ: Tarihi evlerden sonra biraz doğal ortamda dolaşmak isterseniz İnözü Vadisini gezebilirsiniz. Dere byunca yeşil bir vadi olan yol  boyunca bir çok mesire alanı bulunmaktadır. Bu alanlarda kendin pişir kendin ye tesislerinde de  hoş vakit geçirebilirsiniz.

Beypazarı konakları

Beypazarında bir konak

YEME İÇME: Tarihi konaklardaki lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Tarhana çorbası, fırında güveç, erişte, yaprak dolması en çok bilinen lezzetlerdir. Yemeğin üzerine tatlı olarak 80  katlı baklava, höşmelim, havuç lokumu yiyebilirsiniz. Çayın yanında ise Beypazarı kurusu tadılmalıdır.

Bu yazı 1472 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.