Birecik Barajı hakkında bilgiler

Birecik barajı
Paylaş
 

Bir öğretmenim ufkunuzun açılması ve hayal gücünüzün zenginleşmesi için barajları gezmelisiniz demişti. Bu sözü ilk duyduğum zaman “Neden özellikle de barajlar?” demiştim içimden. Sonraları cevabı kendim buldum. Çünkü barajlar görebileceğiniz en büyük mühendislik yapılarıdır. Yakınına kadar gittiğinizde insanoğlunun gücünün nelere yettiğini daha iyi anlar ve hayretler içerisinde kalırsınız. Özellikle de içini gezdikten sonra…

Birecik barajı

Birecik Barajı-Fotoğraf Zafer COŞAR

Bu yazımda değerli Zafer COŞAR ağabeyimin Birecik barajı gezisine değineceğim. Birecik Bilecik İlimizde karıştırılan ilk kez duyulduğunda neresi olduğu pek tahmin edilemeyen ama gidildiğinde tarihin tozlu sayfalarını teneffüs edebileceğiniz bir yerdir.

Fosil yakıtlara şiddetle ihtiyaç duyan ama ihtiyacını dışarıdan satın alan ülkemiz için HES projeleri bir zamanlar tek çareydi. Demirel Baba ve ekibi sayesinde şaha kalkan baraj projeleri sayesinde elektrik ülkemizde daha çabuk yayılmıştır.

Birecik’te olduğu gibi barajların bazı istenmeyen yan etkileri de vardır. Birecik barajı bölge tarihinin üzerine kuruludur ve Fırat’ın suları barajda birikince buradaki maziyi de yutuvermiştir.

Birecik Barajı hangi akarsu üzerindedir ?

Birecik barajı Fırat Nehri üzerine kurulmuştur. Fırat Nehrinin kaynağı ülkemizdir. 7 ilimizi dolaşıp bereket saçtıktan sonra Ünce Suriye’ye uğrar daha sonra Irak’tan geçerek Basra Körfezine dökülür. Fırat Nehri hem sulama açısından hem de üzerine baraj kurup elektrik üretme açısından ülkemiz için çok önemlidir.

Birecik Savaşan Köyü

Savaşan Köyü-Fotoğraf Zafer COŞAR

Atatürk Barajı ve Keban Barajı gibi büyük barajlarımız bu nehir üzerine kurulmuştur. Birecik Barajı Gaziantep ile Şanlıurfa arasında bulunmaktadır.

Birecik barajını kim yaptı ?

Birecik barajının temelini zamane Başbakanı olan Süleyman Demirel atmıştır. Ülkemizin elektrik ihtiyacının 200’de biri bu rarajdan sağlanmaktadır.

Birecik barajı ne zaman yapıldı ?

Temeli 1993 yılında atılan barajın yapımı 1999 yılında bitirildi. 2000 yılında ilk kez su tutmaya başlandı. Son ünite 2001 yılında tamamlanınca elektrik üretimine başlanmıştır.

Bu yazı 2618 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA