Bolu Yedigöller
9 Ekim 2015
Erhan Pala

Bolu Yedigöller

Ankara’dan günübirlik gidebileceğiniz Yedigöller her mevsim  ayrı bir güzeldir. Eylül ayında gittiğimizde ise sonbaharın renkleri başlamaktaydı. Ulaşımı biraz zor olmakla...

Ankara’dan günübirlik gidebileceğiniz Yedigöller her mevsim  ayrı bir güzeldir. Eylül ayında gittiğimizde ise sonbaharın renkleri başlamaktaydı. Ulaşımı biraz zor olmakla birlikte, doğal yapısı korunmuş ve fazla kalabalık olmayan Yedigöller doğa ile baş başa vakit geçirmeyi ve şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmayı isteyenler için güzel bir Milli Park alanıdır. Buraya giderken mangal malzemenizi götürebilirsiniz. Çünkü orman içinde olmasına rağmen kontrollü bir piknik alanı düzenlenmiş ve burada mangal  yakılabiliyor.

Ayrıca bu alanda dışardan gelenlere hizmet eden,  ızgara ve çeşitli yiyecek  içecek sunulan bir lokanta bulunuyor. Milli parka giriş ücretli otomobillerden 12 TL, minibüslerden 18 TL alınıyor. Park alanı içerisinde tuvalet,  mescit ve piknik  masaları bulunuyor. Çadırlı kamp  alanlarında da ücret karşılığı kamp  yapılabiliyor.  Ayrıca gölde olta ile balık tutmak  isterseniz 20 TL ye günlük fiş almanız gerekiyor. Tutabildiğiniz kadar balık sizin oluyor. Avlanma ve piknik  konusunda milli  park çalışanları tarafından sıkı bir denetim yapılıyor.

Yedigöller haritası

Yedigöller haritası

NASIL GİDİLİR: Ankaradan Yedigöllere İstanbul otobanı üzerinden Yeniçağa ayrımından Mengen yoluna dönülerek 247 km . lik  bir yolla ulaşılmaktadır. Mengenden Yedigöller 48 km. dir. Bu yol Mengenden sonra Başyellice köyü ve Yazıcık’tan devam etmektedir. Bazı yerleri toprak ve bozuk olan yolda tavsiyemiz arazi aracı kullanmanızdır otomobiller için biraz zorlu bir yoldur. Otomobil ile gidecekseniz, Bolu merkeze uğrayarak Yedigöller tabelasını takip ederek Çukurören köyü üzerinden  223 km. lik (Eylül 2015 tarihi itibariyle yenilenen, asfalt ve bir  kısmı taş döşeli)   yol ile ulaşabilirsiniz.

GÖLLER : Mengen tarafından dere boyunca devam ederek Yedigöller Milli Parkı girişine geliyoruz. Yedigöller tanıtım filmlerinde göreceğiniz ormancı Ruhi amca güleryüzüyle bizi karşılıyor.Burası yaklaşık 1700 hektar 1965 yılında Milli Park ilan edilmiş. Daha çok kayın ağacı  bulunsa da meşe, gürgen, kızılağaçda bulunuyor. Çakal, geyik, karaca, ayı,  kurt ve tilki  gibi hayvanlar gündüzleri görülmese de ormanın içerisinde yaşamlarını devam  ettiriyor.

Deringöl

Deringöl

Bu göller heyelanlar sonucu oluşmuştur.Dağın üst kısmında dört göl (Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl, Sazlıgöl) alt kısmında ise diğer üç göl (Deringöl,  Büyükgöl ve Seringöl) bulunuyor. Sazlıgölün etrafındaki  sazlıkları görünce ismini buradan aldığını anlıyoruz. İncegöl ince ve uzun bir yapıya sahip. Kurugölde isminden anlaşılacağı üzere şu anda su bulunmuyor sadece göl yatağını görüyorsunuz. Nazlıgöl ise görenlerde derin bir sükünet hissi uyandırıyor.

Büyükgöl

Büyükgöl

Büyükgöl alan olarak da en büyük  göl ve burada alabalık ve sazan bulunuyor. Hemen yakınındaki deringöl yaklaşık   20 m. Derinliğinde. Bu gölde de alabalık bulunuyor. Seringöl de ismini soğuk suyundan alıyor. Yedigöller özellikle fotoğraf çekmek için geziliyor.  Herkesin elinde bir makina veya cep telefonu bu muhteşem  manzaraları ölümsüzleştiriyor.

Nazlıgöl

Nazlıgöl

Pisagor Ağacı: Piknik alanından yukarıya doğru taşıt yolunu takip ederek  görebileceğiniz tabeladan biraz içeride bulunan pisagor ağacı, yanyana  büyüyen iki ağacın  yukarıda birleşmesi ile oluşmuş ve pisagor üçgeni şeklini almış.

pisagor ağacı yedigöller

Pisagor ağacı

Gülen Kayalar: Nazlıgölden tabelaları takip  ederek bulabileceğiniz gülen kayalar ormanın içinde kayalık bir alan.

gülen kayalar Yedigöller

Gülen kayalar

Şelale:  Gülen kayalardan aşağıya doğru patika yoldan şelaleye ulaşıyorsunuz. Burada güzel bir şelale var ve akan su sizi deringöle  kadar getiriyor.

yedigöller şelale

Yedigöllerdeki şelale

Dağ Evleri: Bolu girişinde bulunan bungalov evler gecelik olarak kiralanabiliyor.  Özel bir işletme ama Ankara Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çalışıyor.

Sazlıgöl

Sazlıgöl

Çadır Kamp  Alanı: Bana bir gün yetmez derseniz ve burada çadır kurmak isterseniz çadır alanında ücret karşılığı  kamp yapabilirsiniz. Ancak kamp alanında sadece tuvalet ve lavabo ihtiyacı karşılanıyor.

Bir adet yorum var.

  1. İrfan Mermerci dedi ki:

    yedi gölleri görmeden anlayamazsınız, burada anlatılanlardan çok daha fazlası mutlaka görün.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019