Burdur Salda Gölü Türkiyenin Maldivleri

Burdur Salda Gölü
Paylaş
 

ULAŞIM

Salda gölü son zamanlarda adını Türkiyenin Maldivleri olarak duyurdu. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda ilk bakışta Maldivler sanılan beyaz kumları ve mavi sularıyla Salda gölü Burdur ilimizin Yeşilova İlçesinde bulunuyor.

Burdur Salda Gölü

Burdur merkezden güneye Karamanlı İlçesi üzerinden 95 km. lik asfalt yol ile ulaşıyorsunuz.  Burdurdan Fethiye yönüne giderken veya Fethiyeden Burdura gelirken uğrayabileceğiniz Salda gölü Karamanlı ilçesindeki kavşaktan 35 km. içeride. Antalya merkezden ise Korkuteli üzerinden 152 km. mesafede. Göle özellikle hava güneşli iken gitmenizi tavsiye ederim  çünkü güneşli günlerde mavinin değişik tonlarını görebilirsiniz.

Burdur Salda Gölü

GEZİLECEK YERLER

Salda Gölü derinliği 184 metre eni 6-7 km. uzunluğu ise 9 km. ye yakın tektonik çukurdan oluşan bir göldür.

Burdur Salda Gölü

Yeşilova küçük bir ilçe. Buradan Salda Gölü tabelasını takip ederek önce belediye halk plajına ulaşıyorsunuz. Burada göle girme imkanınız var. Devam ederseniz ilerde Salda Gölü Tabiat Parkı vardır. Buraya otomobil giriş ücreti 9 TL. dir. Park içinde plaj, duş, soyunma  kabinleri, tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca özel işletmeye ait lokanta ve kafeterya da  bulunmaktadır.

Burdur Salda Gölü

Tabiat Parkından ileride Salda köyü bulunmaktadır. Denizli yolundaki kavşaktan sağa dönünce köye varmadan tabelaları takip ederseniz fotoğraflarda gördüğünüz beyaz kum ve mavi göl manzarasının olduğu plaja ulaşırsınız. Buraya girişte 5 TL otopark ücreti alınmaktadır.

Burdur Salda Gölü

Otopark yakınında yaz sezonunda çadırlarda yeme içme servisi  bulunmaktadır. Aracınızı parkettikten sonra 300-400 metre yürüyerek ulaşacağınız göl kenarında kendinizi Maldivlerde hissedeceğiniz bir manzara sizi karşılayacaktır.

Çok sayıda fotoğraf  çekeceğinizden telefonunuzun şarjının ve depolanma alanının olmasını  tavsiye ederim çünkü bu manzarayı başka yerde göremezsiniz.

Salda gölü neden tehlikeli

Salda gölü giriliyor mu , neden tehlikeli diye soranlar var. Salda Gölü tehlikeli değil, yüzülebiliyor. Basında çıkan “tehlike” haberleri gölün kendisi için. Gölü besleyen su kaynakları kuruyor ve kirleniyor.

Bu yazı 451 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.