Darende somuncu baba türbesi

somuncu baba müzesi
Paylaş
 

Darende somuncu baba türbesi nerede

Son zamanlarda adı sıkça duyulan Somuncu Baba meşhur olmaktan, ünlenmekten hoşlanmayan, hayırlarını hizmetlerini gösterişe mahal vermeden yapmaya gayret eden bir zat imiş. Ömrünü hak yolunda geçiren ve Anadolu beldelerini dolaşarak sessiz sedasız hizmetlerde bulunan bu mübarek zatın son durağı Malatyanın Darende ilçesi olmuştur ve türbesi de buradadır.

darende somuncu baba türbesi

Somuncu Baba Türbesi

Darende somuncu baba kaç km

Ulaşım: Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi Malatya ilimizin Darende ilçesinde bulunmaktadır. Darende ilçesi Malatya’ya 120 km. Kayseri’ye 222 km. Sivas’a ise 171 km. mesafededir. Yolların bir kısmı duble olup, bir kısmında ise yapım çalışmaları devam  etmektedir.

somuncu baba müzesi

Müzeden bir görüntü

Darende somuncu baba hikayesi

Somuncu Baba Kimdir: Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin asıl adı Hamid Hamidüddin’dir. Halk arasında Somuncu Baba olarak bilinmektedir. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid Han zamanında yaşamıştır. Somuncu Baba Hazretleri Bursa’da yaşadığı yıllarda manevi kimliğini gizleyerek talebelerini  eğitmektedir.

Somuncu baba camisi

Tarihi Cami

Ekmek fırınında, somun pişirip çarşı pazar dolaşarak somun dağıtmıştır. Bu sebeple halk arasında “Somuncu Baba” olarak anılmıştır. Yıldırım Bayezid Han’ın yaptırdığı Bursa Ulu Camii’nin açılışında padişah hutbe okuma görevi Emir Sultan’a vermiştir.

Ancak  Emir Sultan benden daha alim olan  Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri okumalıdır demiş ve Somuncu Baba  hutbede Fâtiha Suresini yedi farklı şekilde anlatmıştır. Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri şöhretten ve cemaatin teveccühünden sakındığı için Bursa’dan ayrılarak talebeleriyle birlikte Aksaray’a gitmiştir.

Somuncu Baba Aksaray ‘da Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerini yetiştirmiştir. 1412 yılında Darende’de vefat etmiş bugünkü türbesine defnedilmiştir.

tohma çayı malatya

Tohma Çayı

Somuncu Baba Külliyesi: Eski cami içerisinde Somuncu Baba Türbesi bulunmaktadır. Etrafında ise yeni bir yapılmıştır. Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesinde ise dönemin eserleri sergilenmektedir. Müze ücretsizdir.

Darende somuncu baba kudret havuzu

Eski caminin içerisindeki kaynak suyu içilebilmektedir ve devamındaki havuzda balıklar bulunmaktadır. Hamidiye Çarşısında ise hediyelik eşyalar ve Somuncu Baba ekmeği satılmaktadır. Kudret Havuzunda ise yüzülebilmektedir. Tohma çayı etrafında ise piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca lokanta ve çay bahçelerinde de yeme içme imkanları vardır.

darende kudret havuzu

Balıklı havuz

Malatya kudret havuzu giriş ücreti

Buraya giriş ücreti 10 TL’dir. Çarşamba günleri sadece bayanlar kullanabilmektedir.

Bu yazı 1696 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Sefa dedi ki:

    Darende harika bir yer. Genç Yolcu’lar güzel bir video hazırlamışlar:

    https://youtu.be/SxV5jmk5cos

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir