Denizli Kaklık Mağarası (Yeraltındaki Pamukkale)

Paylaş
 

Denizli denince Pamukkale ve beyaz travertenler ilk akla gelen yerdir. Kaklık mağarası da Denizli’de yeraltındaki Pamukkale olarak bilinir. Mağara içerisindeki damlataş havuzları beyaz rengi ve şekilleriyle Pamukkalenin yeraltındaki bir minyatürü gibidir.

Kükürtlü su havuzu ve günübirlik tesisler

Pamukkale’ye gittiğinizde vakit bulursanız 47 km. mesafedeki Kaklık Mağarasını gezebilirsiniz. Pamukkale’den önce Denizli merkeze doğru gelip Afyonkarahisar yoluna devam ederek Kalık Köyüne doğru giderek mağaraya ulaşılmaktadır.

Mağara dışındaki kükürtlü su

KAKLIK MAĞARASINA NASIL GİDİLİR: Denizli merkezden 40 km. mesafededir. Denizli’nin Honaz İlçesinin Kaklık köyü yakınındadır. Afyonkarahisar Denizli yolunda Kaklık köyü tabelasını gördükten sonra battı çıktı kavşakta alt yola girmeden sağdaki yoldan devam ederek Kaklık Mağarası tabelasından sağa girdiğinizde 5 km. sonra mağaraya ulaşılır.

Mağara içerindeki yeraltı kaynağı

Denizli yönünden gelenler ise Kaklık Köyü içerisindeki bu kavşakta battı çıktı yola girmeden üstteki göbekten sola dönerek mağara yoluna ulaşabilir. Yol asfalt olmasına rağmen etraftaki taş ocaklarına gelen kamyonlar nedeniyle biraz bozuk durumdadır.

Mağaranın giriş kısmı

KAKLIK MAĞARASINDA NELER VAR: Mağara çökme sonucu ortaya çıkmıştır. Mağaranın en önemli özelliği çeşitli büyüklük ve derinlikteki damlataş havuzlarıdır. Girişten itibaren akan suyun taşıdığı kalsiyum karbonat bu havuzların oluşmasını sağlamıştır.

Merdivenli yol

Yeraltı su kaynağı mağaranın girişinden itibaren alt tarafa doğru akıyor. Merdivenli yürüme yolu mağaranın tabanına kadar iniyor ve dolaşarak tekrar yukarıya çıkıyor.

Orta kısımda Pamukkale’yi andıran damlataş havuzları bulunuyor. Ancak mağaraya girişte kükürt kokusunu hissediyorsunuz. Suyun kükürtlü olmasından kaynaklanan bu koku alışana kadar insanı rahatsız ediyor.

Pamukkaleyi andıran damlataş havuzları

Mağara girişinde sarmaşıklar ve yosunlar mağaraya ayrı bir güzellik katıyor. Çıkışta soldaki galeride sarkıt ve dikitler de bulunuyor. Mağaranın giriş kısmından biraz ileride kükürtlü suyun kullanıldığı yüzme havuzu bulunuyor.

Burada yaz sezonunda yüzme imkanı oluyor. Etrafta piknik yapılabilecek bir park ve yeme içme tesisleri yaz sezonunda açık oluyor.

NOT: Kaklık mağarası giriş ücreti 2019 yılında 5-7 TL civarında olacağı düşünülmektedir.

Bu yazı 580 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir