Dubai’de muhafazakar balayı

Paylaş
 

Düğün telaşını atlattıktan sonra başka kalınan ilk dakikalardır balayı, yeni evli çiftler özellikle muhafazakar yaşam tarzını benimsemiş kişiler ne yazık ki türkiyede muhafazakar otel yokluğundan ve  azlığından dolayı yurt dışı muhafazakar balayı seçeneğini ele alırlar bunlar arasında Dubai  muhafazakar balayı seçenekleri arasındadır. Dubai muhafazakar tatil için bulunmaz bir kaftandır.

Istanbuldan uçakla 4 saatlik bir mesafededir Dubai. Yüksek binalar ve bir çok alışveriş merkezi olan Dubai de harika bir muhafazakar balayı sizleri bekliyor. Kışlıklardan sıkılmış ve kalın elbiselerden bıkmışsanız Dubai de muhafazakar balayı tam size göre.

Dubai ye gitmek için uçak bileti alabileceğiniz firmalar Emirates Havayolları, Türk Hava Yolları, Pegasus ve FlyDubai dir. Uçak fiyatı ücretleri değişken olup en uygun olanı seçerken fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın. Yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap emirliklerinin her bir emirliğin başında bir emir vardır. Uçak bileti aldıktan sonra geldi vize almaya kotmayın konsoloslukta uğraşmayacaksınız. Vize online olarak alınıyor Emirates hava yolları vize işini kendisi hallediyor, Türk Hava Yolları ile online vize alabilirsiniz, istenen belgeleri sisteme yükledikten sonra vize mail adresinize geliyor ülkeye girişte çıktısını almanız yeterlidir, vize ücreti 85$ dır.

Birleşik Arap Emirliklerinin para birimi dirhemdir. Kısaltması “EAD” dir. Dirhem türkiyede fazla kullanılmadığından yanınızda dolar götürmenizde fayda var, emirlikte dolar kuru sabittir rahat olarak bozdurabilirsiniz. Birleşik Arap Emirlikleri Türkiyeden 2 saat ileridir.

Dubai ye gitmek için en güzel zaman dilimi kasım-mayıs arasıdır. Diğer aylar gitmeyi düşünürseniz çok sıcak bir hava ile karşı kaşıya kalırsınız. Kasım ve Aralık ayının ilk günleri ve nisan – mayıs başı denize girmek için uygundur. Şubat ayında su soğuktur ama plajda güneşlenenleri görmeniz kaçınılmazdır.

Şubat ayı Dubai nin kışı olduğu halde gündüzleri kısa kollu ile dolaşabilirsiniz akşamları ise soğuk olabilmekte kalın giyecekler giyebilirsiniz. Yağmur yağdığı zaman çöl olduğu için alt yapı eksikliğinden sel olmuş olabilir.

Dubai hafta sonu tatilinin Cuma-cumartesi olduğunu bilmekte fayda var. Ama bir çok dükkan her gün açıktır.

Petrol sayesinde gelişmiş olan 7 emirlikten oluşmuş olan birleşik arap emirlikleri başkent Abu Dhabi  dir. En turistik ve finans merkezi ise Dubai dir. Petrol cenneti olarak nitelenen emirliklerde petrol sudan daha ucuzdur 0.5$ dolar civaridir. Her emirliğin başında “emir” vardır ve emirler halk tarafından çok sevilirler. Halktan vergi alınmıyor ve yeni evlenenlere para yardımı yapılıyor. Ülkeye adım atar atmaz vize memurlarının giydiği ve arap halkın giydiği beyaz elbiseler göze çarpar.Lüks arabaların içinde bu yöresel elbiseli insanları görmeniz kaçınılmazıdır. Aslında Dubai de rahat bir yaşam tarzı var yerel elbiseli insanlar olduğu kadar tatilciler(bikinili) ve iş adamları takım elbiseli görmeniz mümkündür…Dubai dünyanın en güvenilir şehirlerinden birisidir gece rahat bir şekilde dışarıda bir bayan dolaşabilir ama yine siz çok açık giyinmemeye dikkat edin.

Dubai de çok fazla otel vardır.  Burj Dubai ve Deira bölgelerinde çok sayıda uygun otel bulabilirsiniz. Oteller genel olarak sadece yatak ücreti alırlar, sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemekleri eksra ücrete tabidir genel olarak. Ülkede metro ağı çok gelişmiştir refah bir ortamda seyahat edebilirsiniz metroda sadece bayanlara ayrılmış kısımda mevcuttur.  Taksi ücretleri türkiyenin yarısından daha ucuzudur ve taksiler son derece lüksdür taksi kullanabilirsiniz. Dubai sıcak bir emirlik olduğundan dolayı duraklar bile klimalıdır.

Dünyanın en yüksek binaları Dubai dedir. Özellikle Burj Khalifa dünyanın en büyük binasıdır(830 metre). Ve bu devasal binadan resturantlar, iş merkezleri mevcuttur. Ve kuş bakışı bir dubai yapmak isterseniz şiddetle önerilir.

Aynı zamanda Dubai Mall dünyanın en büyük avm sidir. Kaybolabilirsiniz! Alış veriş için bulunmaz bir kaftandır Dubai Mall bir çok yabancı ürünü bulabilirsiniz.

Dubai’nin bilinen en büyük simgelerinden birisi 7 yıldızlı otel olan  Burj Al Arab dır.Yelken otel olarakta bilinir en üst katına helikopter pisti vardır ve burası aynı zamanda tenis tortu olarak kullanılır. Aynı zamanda bu otelin yanında dalga şeklinde Jumeirah Beach Otel otel vardır.

Dubai ye geldiyseniz görmeniz gereken bir diğer yapı palmiye adasıdır, Basra körfezi kıyısında bulunan yapay takım adalardır. Yapay olarak kum doldurularak yapılmış bu takım adalar üzerine lüks oteller, evler, rezistanlar yapılmıştır.

Mall of Emirates Dubai nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi, içinde kayak pisti bile vardır. Alış veriş severler mall of emirates’e kesinlikle uğramalılar. Amerikada bulunan bütün markaları burada bulabilirsiniz…

Aynı zamanda Dubai ye gelmişseniz Çöl Safarisi yapmadan olmaz, çöl safarisi için anlaştığınız tur şirketi ufak molalarla sizi kamp alanına götürüyor ve burda yemek yiyorsunuz deveye biniyorsunuz.

Dubai de yeme-içme konusunda tedirgin olmayın yemekler helal ve güzeldir, bütün dünya mutfaklarından yemekleri bulabilirsiniz…

Alış veriş olarakda çok pahalı değildir hemen hemen Türkiye ile aynıdır…

Bir sonraki makalemiz Dubai Muhafazakar Oteller başlığımızda otellere göz atabilirsiniz…

Bu yazı 866 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA