Isparta Eğirdirde Gezilecek Yerler Ve Eğirdir Gölü
31 Ekim 2018
Erhan Pala

Isparta Eğirdirde Gezilecek Yerler Ve Eğirdir Gölü

NASIL GİDİLİR: Isparta’nın Eğirdir İlçesinde buluna Eğirdir Gölü Isparta merkeze 38 km. mesafededir. Ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır. Duble yolun Eğirdir’e...

NASIL GİDİLİR: Isparta’nın Eğirdir İlçesinde buluna Eğirdir Gölü Isparta merkeze 38 km. mesafededir. Ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır. Duble yolun Eğirdir’e girişi  kısmı biraz eğimli bir yol olup burada Komando  Tugayı bulunmaktadır.

EĞİRDİR’DE GEZİLECEK YERLER: Eğirdir’e girdiğinizde sizi masmavi Eğirdir Gölü karşılar. Göl  kenarına geldiğinizde hava rüzgarlı ise kendinizi deniz kenarında sanarsınız.  Çünkü rüzgarlı havalarda göl suları deniz gibi dalgalıdır. Gölün en güzel manzarası yüksekte bulunan Akpınar köyünden izlenir. Akpınar köyü seyir tepesi Eğirdir merkezinin 5 km. güneyindedir. Burada Kartal Seyir Tepesi Tesisleri ve Akpınar Yörük Çadırı bulunmaktadır. Bu tesislerde yemeğinizi yiyebilir muhteşem göl manzarasını izleyerek çayınızı kahvenizi içebilirsiniz.

Kartal Seyir Tepesi Tesisleri

Kartal Seyir Tepesi Tesisleri

YEŞİLADA: Gölün en güzel yeri olan eski adıyla  Nis Adası daha sonraları dolgu yol ile ana karaya bağlanmıştır. Dar sokakları olan yerleşimin sahil kenarında restaurantlar bulunuyor. İç kısımlarda ise pansiyonlar ve küçük oteller konaklamanız için uygun yerler. Mavi Göl otel Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinin konukevi olup özel bir işletme tarafından hizmet verilmektedir. İnternet sitesinden fiyatlarını görebilir rezervasyon yaptırabilirisniz. Can Ada denilen kısımda ise ağaçlık  bir piknik alanı bulunmaktadır.

Hızırbey Camii

Hızırbey Camii

HIZIRBEY CAMİİ: Eğridir’de bulunan en büyük cami olan Hızırbey Camii ilk defa 1327 yılında Hızır bey tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra tamiratlar görmüştür. Avlu girişi kemeri üzerindeki minaresi en önemli özelliğidir.

Dündar Bey Medresesi

Dündar Bey Medresesi

DÜNDAR BEY MEDRESESİ:  Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 1237 yılında han olarak yapılmıştır. Hamidoğlu Dündar Bey tarafından daha sonra medrese haline getirilmiştir. Medresenin girişindeki büyük bir taş kapının iki tarafında Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneği süslemeler vardır.

Eğirdir Kalesi

Eğirdir Kalesi

EĞİRDİR KALESİ: Göle doğru uzanan yarımada üzerinde bulunan kale surları iç kaleye aittir.  Dış kalenin daha dış kısımlarda bazı temelleri görülmektedir. Roma ve Bizanas dönemlerinde kullanılmıştır.

Akpınar Köyünden Eğirdir Gölü

Akpınar Köyünden Eğirdir Gölü

ALTINKUM PLAJI: Göle girmek isteyenler için merkezin kuzeyinde bulunan altınmum plajı vardır. Deniz kenarındaki plaj tesislerinde bulunan soyunma kabinleri, şezlong ve yeme içme  yerleri  bulunmaktadır.

NE YENİR NEREDE YENİR: levrek, alabalık ve sazan göl kenarındaki restaurantlarda yenilebilir. Eğirdir’e özel hazırlanan soslu levrek tavsiye edilir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019