İzmir’de Yemek Yenecek Yerler

izmirde kumru nerede yenir
Paylaş
 

Yemek konusunda farklı tatlar ortaya çıkarmış, kendine özgü tarzlarıyla her yerde adından söz ettirebilecek tatlara sahip olan bir kent İzmir. Hem gezerek, hem de yemekler yiyerek güzel vakit geçirmenizi sağlayabilecek bir yer bu güzel kent. Yediğiniz yemeklerin yanında ayrıca farklı manzaraların size eşlik edebileceğini unutmayın ve yemek yediğiniz yerleri de ona göre belirleyin. Kordonda, seyir tepelerinde, deniz kenarında, Şirince’de, Alaçatı’da ve daha sayamadığım ayrı ayrı farklı her yerinde buraya özgü tatlara eşlik edecek yerleri kendinize istediğinize ve sevdiğinize göre seçin.  İzmir’in her bölgesinin nerdeyse kendine ait bir yiyeceği bulunuyor. Siz de İzmir’e uğradığınızda buralara uğrayıp yemek yemeden kesinlikle gitmeyin. Deniz ürünleri, hamur ürünleri ve et ürünleri olarak burada her türde yemekle karşılaşacaksınız bunu unutmayın.  Ege mutfağının başkentin sayılan İzmir’in tatlarını şimdi size yenilmesi gereken yerleriyle birlikte anlatmaya başlayayım.

İzmir Kumrusu

izmirde kumru nerede yenir

İzmir Kumrusu

İzmir denince akla gelen ilk yemeklerden biri Kumru. Kumru’yu daha önce aranızda duyanlar illa ki vardır. İçinde neler olduğu anlatarak başlayayım. Kumru içinde bol malzeme olduğunu söyleyeyim şöyle ki içinde sosis, sucuk, ketçap, turşu, mayonez, salam, kızartılmış kaşar, domates ve biberden oluşur. Kendine özgü ekmeğinin içine bu malzemeler konulunca kapanmayacak hale ve bu ekmek arası mucize tadından yenmez. Ayrıca kumru denince de akla gelen ilk yer Alaçatı oluyor. Alaçatı’da ve İzmir merkezinde kumruculara fazlasıyla rastlayacaksınız. Tabi şimdi ben en güzel kumruyu nerede yerimde diye sorular soracaksınızdır. En iyi kumruyu Alaçatı’da bulunan Kumrucu Şevki’de yiyebilirsiniz. İzmir’in farklı yerlerde de şubeleri bulunan bu yerin ilk şubesi olan Alaçatı’da bu zevki tatmanızı öneririm. İzmir merkez olarak da kumruyu Alsancak Kordon boyunda bulunan şubesinde yiyebilirsiniz. Bu şube tam olarak Alsancak Gündoğdu Meydanın orada unutmayın.

Tavacı Recep Usta

Kordon demişken Tavacı Recep Usta’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Diyarbakır’dan buralara kadar gelmiş ve etin tadını İzmir’de en iyi şekilde vermeyi başarmış bir yer. Filmlere kadar konu olmuş bu tadı yemeden gitmeyin derim. Lükslüğü ve kalitesiyle sizi en güzel şekilde karşılayacak bu yer de eti çok seveceksiniz.

Alavara Makarnası

Alsancak’ta herkesin dilinde olan bir yer daha var, meşhur makarnacı Alavara. Kendi sloganları da bu olan işletme size muhteşem bir makarna sunacaktır. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bu lezzeti tadabilirsiniz. Deniz sefasıyla kahvaltı İzmir’de bir farklı tabi, onun içinde size bir şeylerden bahsedeyim.

Alsancak Kordon’da Yemek Yenecek Yerler

Yine kordonda bir yer olan bu kahvaltı yerinin adının Tuzu Biberi. Haftanın her günü burayı dolu olarak görebilirsiniz. Nerdeyse her saat kahvaltı servisine devam eden bu yerin kahvaltısını demeden gününüzü geçirmeyin derim. İzmir’in farklı yerlerinde şubeleri bulunan bu işletmenin kahvaltısı harikulade. Kahvaltı derken Şirince’nin muhteşem kahvaltıları da tatmaya uygun. Şirince’ye yolunuz bir gün düşecek olursa orada bulunan Şirince evleri manzaralı Özlem Restaurant’a uğrayın. Çeşit çeşit tatlarıyla ve ucuz imkanlarıyla size harika bir kahvaltı sunacaklardır.

Midye

Gelelim İzmir’e özgü olan tatlardan birine daha, midye. Midyenin en güzeli her zaman İzmir’de yiyeceksiniz unutmayın. İzmir’in her yerinde seyyar midyecilerle karşılaşacaksınız ama en iyi, en güzel, en lezzetli midyeyi İzmir İnciraltı’nda bulunan Serkan&Hamza kardeşler midyecilikte yiyeceksiniz. Sıcacık midyesiyle buranın en iyileri haline gelmiş ve sürekli üretimle en iyi midyeleri size sunmaya hazır bir işletmedir.

Kokoreç ve Söğüş

İnciraltı’na kadar gelmişken akşam sefasıyla seyyardan bir Kokoreç yemeden gitmek doğru olmaz. Akşam saatlerinde açılan bu seyyar kokoreççi size muhteşem bir tat sunacak. Tam KYK yurdunun karşısında bulunan bu yerin adı, Mustafa Usta’nın yeri. Mutlaka deneyin. İzmir’e özgü olan tatları en iyi nerede yiyebilirsiniz, devam edelim. Farklı tatlardan biri olan söğüşü de deneyin ve en iyi tat ve lezzet için Kemeraltı’nda bulunan Söğüşçü Cimbom’da deneyin.

Boyoz

İzmir boyozu

Boyoz

İzmir’de farklı ve lezzetli tatlar bitmiyor. Bir tadı unuttuğumu düşünüyorsanız, unutmadım merak etmeyin. Herkesin bildiği buraya gelenin sevgilisi olduğu bir tat, Boyoz. İzmir’in her noktasında boyozcularla karşılaşacaksınız illa ki ama tabi bununda en iyisini yapan yerler var. Bunlardan biri de Alsancak’ta bulunan Dostlar fırını. Bu tadı da yine Kıbrıs Şehitleri Caddesinde deneyebilirsiniz. Balık ekmekten hiç bahsetmedik bir de onun için bir yer önerelim. Karşıyaka İskele’nin yakınlarında bulunan Alesta Balık Ekmek’te yiyebilirsiniz. İzmir’in deniz ürünlerine mükemmel tat vermiş bir yer. Balık ekmek yemek istediğinizde burayı tercih etmeniz doğru olacaktır. Son olarakta tatlılardan bahsedeyim. İzmir Alsancak’ta bulunan Çelebi Unlu Mamülleri’nde, yine İzmir’e özgü olan içi bol çikolata dolgulu bomba’yı deneyin. Fazla yemeyin dokunabilir ama gayet güzel ve yerinde bir tat. İzmir denince akla gelen yemekleri en iyi şekilde nerelerde tadacağınızı anlattım umarım memnun olursunuz.

Bu yazı 1531 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA