Kapadokya şöförlü araç kiralama fiyatları

Paylaş
 

Kapadokya genellikle turlar ile gelinen bir yerdir. Alan çok geniş olduğu için sadece tur güzergahı ile sınırlı kalmak bazıları için yetersiz gelebilir.

Kapadokya’yı en güzel şekilde görmek için balon yolculuğu yapmak, tarihi ve turistik yerlerini hakkıyla gezebilmek için de araç kiralamak gerekir.

Diyelim ki ailenizle Kapadokya’ya geldiniz ve 2-3 gün veya bir hafta doya doya Göreme’yi, Uçhisarı, Avanos’u, tarihi kiliseleri ve peribacalarını keşfetmek istiyorsunuz. Öyle ise araç kiralamak gayet mantıklıdır.

Fakat gezilecek yerlerin hangisi olduğunu bilmeden, hangi yere hangi yoldan gidilir bilmeden bodoslama yola çıkmak pek de iyi bir seçim olmayabilir. Aracı kiralamışken şöförlü olarak kiralamak gezinizin daha kaliteli ve eğlenceli geçmenizi sağlar.

Yolların da şehir içi asfalt gibi olmadığı ve olası arızalar nedeniyle canınızın sıkılma ihtimali de düşünüldüğünde yolları bilen birinin size şoförlük yapması  caziptir. Hem de önemli gezi mekanlarını ıskalamamış olursunuz.

Şöförünüz her gün gide gele nerede yemek yenir, neresi gezilir avucunun içi gibi biliyor olacaktır. Gezi planınızı şöförün verdiği tavsiyeler doğrultusunda yaparsanız geziniz daha verimli geçecektir. Yöre halkından olan şöförler konaklama konusunda ve hangi mekan kazıktır, hangi mekan daha iyi hizmet verir çok iyi bilirler.

Kapadokya şöförlü araç kiralama fiyatları

Araç kiralama genellikle bir haftalık olmaktadır. Aracın markası ve sunduğu konfora göre aracın kirası ortalama 100-200 TL civarındadır. Lüks araçlar günlüğü 300 TL civarındadır. Eğer aracı şöförü ile birlikte kiralamak isterseniz ekstra olarak günlük 50 TL ilave ücrete mal olur.

Yöreyi bilen bir şöför için günlük 50 TL vermek bence gayet uygundur.

Kapadokyada gezilecek 2 önemli yer

Kapadokyaya giderseniz gezi rotasında şu yerler bulunsa güzel olur:

Göreme Milli Parkı: Burası bir açık hava müzesidir. Hani anlatılmaz yaşanır denir ya, işte öyle bir yer. Havanın sıcak olduğu zaman gezi bunaltıcı olabilir. Bu yüzden ılık bir zamanda gitmek lazım. Bir de yeme içme mekanı olmadığı için tedbirli gitmekte fayda var. Mola vermek için sadece bir yer var.

uçhisar

Göreme Milli Parkına giden Türkler genellikle ilginç jeolojik oluşumlarla ilgilenirler. Yabancı turistlerin ilgi odağı ise Kilise ve Manastırlardır. Burası zamanında Hristiyanlığın odak noktalarından biriymiş. Papazlar, rahipler buradaki manastırlarda yetişip başka yerlere görev yapmaya giderlermiş.

Buradaki kilise ve manastırlar sadece bir ibadet mekanı değil aynı zamanda din adamı yetiştirme akademileridir.

Kapadokya Mağaraları:Geziden döndüğünüzde anlata anlata bitiremeyeceğiniz bir yer de Kapadokya Mağaralarıdır. Ancak birinin size yol göstermesi ve mağaralarla ilgili bilgi vermesi gerekir. Çünkü dolambaçlı yollar sizi çok yorar ve bu mağaraların ne amaçla ve kimlerce yapıldığını bilmeden boş boş gezmek canınızı sıkabilir.

kapadokya mağaraları

Bu yüzden Kapadokya Mağaralarını doya doya keşfetmek için turla veya rehberle gezmenizi tavsiye ederim.

Bu yazı 1089 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA