Malezya muhafazakar tatil seçenekleri

Paylaş
 

Türkiyede islami otel azlığından dolayı, var olanların sadece ticari amaçlar için kurulduklarından dolayı muhafazakar aileler ne yazik ki Türkiyede rahat edememekte bunun için Malezyada Muhafazakar tatil yapmak hemde yurt dışı tecrübesi için malezyayı tercih etmektedirler. Malezyada muhafazakar tatil konusunda tecrübelerimizi size aktarmaya çalışacağız.

Malezya klasik yaşamın en güzel örneklerinin yaşandığı, kültür ile sentezlenmiş hareketli bir ülkedir. Bir tarafta yükselen yüksek binaların yükseldiği Kuala Lumpur, diğer tarafta güzel bir tabiata sahip Cameron Highlands, Hollanda yıllarını anımsatan Unesco dünya mirası şehri Melaka, Çin yaşantısını yansıtan Penang , ince kumlu plajları ve otelleri ile LangKawi Adası, aktivite ve tatil odaklı güzel bir muhafazakar tatil sizi bekliyor…

Tatil için ayırdığınız paranız az ise, Asya yaşam tarzını tanımak istiyorsanız, Malezya muhafazakar tatil için ilk sıralarda yer aliyor. Güzel plajları, propikal yağmur ormanları, modern yapılaşması, ünlü avm leri ie Malezya sizi sınırların ötesinde bir tatil ile bekliyor.

Malezya sıcak ve nemli bir ülkedir. Gündüz 30-35 derece, gece ise 20-25 derece yaklaşık sıcaklığa sahiptir bunun için çok kalın olmayan hafif giyecekler almakta fayda vardır. Yağmur yağmasına karşı şemşiye ve basit bir yağmurluk işinizi görebilir. Malezyad a tapınakları ziyaret uzun kollu giysiler ve başörtüsü yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Ulaşım bakımından kara, demir ve hava yolu bakımından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Yollar oldukça geniş ve güzeldir. Sürücüler son derece yayalara saygılıdır bunun için yavaş akan bir trafik var.

 

Otobüsler son derece lüks ve ucuzdur. Malazyada trafik sağ taraftandır. Araç kiralamak isterseniz bunu bilmenizde fayda var. Taksiler kısa yolculuk için tercih edilebilir çoğu zaman taksi metre açmazlar fiyatları makul olduğu için, gece tarifeleri biraz pahalıdır. Malezya para birimi Ringgit(RM) dir. 1 dolar 3,2 Ringgit dir. Kredi kartı hemen hemen her yerde geçerli iken küçük yerlerde nakit kabul edilir. Atm makineleri ve Döviz ofisleri şehirlerde sıklıkla bulunabiliyor para kartınız(debit) kullanarak atm lerden para çekebilirsiniz.

Tropikal iklim olduğundan bolça terleme ile su atımı gerçekleşir bunun için tropil iklime adaptasyon sağlamak gerekir bolca sıvı tüketimine dikkat ediniz. Kumsal severler için yanında mutlaka güneş kremi bulundurmalıdırlar. Seyahat sigortası yaptırmanız tatilinizde rahatsızlanırsanız kolay bir tedavi süreci geçirmeniz için önerilir.

Malezya mutfağı çin, hint ve Avrupa mutfaklarının zengin bir kombinasyonu ile lezzetli yemekleri yiyebilirsiniz. Deniz mahsulleri için geniş bir yelpaze vardır.Avrupa tarzı lokantalar ve fastfood yapan yerlerde vardır ama Malezya mutfağını kesinlikle denemelisiniz. Şebeke suyu içilmesine rağmen pet suları içmenizde fayda var. Yemeklerdeki soslar genelde şekerlidir, şeker hastaları dikkat etmelidir. Caddelerde ve marketlerde satılan ürünler çok ucuzdur, yeme içme genel olarak ucuzdur.

Malezyalılar çok sıcak kanlı insanlardır , turistlere sempati ile bakıyorlar yeni arkadaşlar bulabilirsiniz facebook arkadaşı olabilirsiniz.

Tapınak, camii ve birisinin evine giderken ayakkabılarınızı çıkarmak zorundasınız ve kutsal yerlere giderken örtünmelisiniz. Malezyada islami yaşam tarzı geniş bir yer tutar kapalı(yazmalı) bayanları sıklıkla görmeniz  kaçınılmazdır, çin uyruklu Malezyalılar biraz açık giyinirler.

Malezyada 3 pinli İngiliz prizleri kullanılmaktadır yanınızda götürmekte fayda var yada malezyadaki bir marketden satın alabilirsiniz.

Malezyada alış veriş oldukça hesaplıdır, özellikle elektronik ürünler oldukça ucuzdur bilgisayar, fotoğraf makinesi…vs pazarlık yapmanızda fayda var . Alişveriş için en iyi destinasyonlar arasında olan malezyaya giderken alışveriş için boşbir bavul götürmenizde fayda var.

Malezya ölüm cezası uygulayan bir ülkedir, alkollü ve uyuşturucu kullanarak birisinin ölümüne neden olursanız ölüm cezasına mahkum olabilirsiniz, bunun haricinde Malezya son derece güvenilir bir ülkedir, her tarafta turist polisi vardır.

Bu yazı 794 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA