Nemrut heykelleri nerededir
21 Mart 2017
ibrahim YALAVAC

Nemrut heykelleri nerededir

Kahta’dan yaklaşık 160 kilometre uzaklıktaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı 1.Antiochus büyüleyici mezar höyüğüne ev sahipliğini yapar. Antiochus’un mezarının bir yerde...

Kahta’dan yaklaşık 160 kilometre uzaklıktaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı 1.Antiochus büyüleyici mezar höyüğüne ev sahipliğini yapar.

Antiochus’un mezarının bir yerde saklandığı düşünülen 50 metre yüksekliğindeki insan yapımı bir mezar höyüğü, 2,150 metre yüksekliğindeki zirvenin üzerine kurulmuştur (bu bölgedeki geniş arkeolojik çalışmalara rağmen, onun gerçek mezarı bulunmamaktadır).

Nemrut heykelleri Antiochos’un kendi ihtişamını ve tanrıların şanını kutlamak için yapılmıştır. (Okullarda Nemrut heykelleri kim tarafından ve ne amaçla yapılmış diye soruyorlar, cevabı bu)

Ortamın gerçek büyüsünü yaşamak için gün doğumunda gelmek gerekir.Karın zirveye giden yolu kapatması nedeniyle dağın sadece Mayıs ayından ekim ayına kadar erişilebileceğini unutmayın. Heykellerin bulunduğu yere arabayı bıraktıktan sonra 600 metrelik yokuş yukarı yürüyüşten sonra ulaşıldığını da unutmayın.

nemrut1

Biraz da tarih…

Roma ve Pers imparatorluklarının birbirine rakip olduğu devirde, bu bölge dev imparatorlukların sınırında kalmış ufak bir bölgeydi. Adına da Kommagene  deniliyordu. Roma İmparatorluğunun küçük bir eyaleti iken Vali Mithridates, bağımsızlığını ilan etti. Mithridates M.Ö. 64 yılında öldüğünde, oğlu Antiochus tacı ele geçirdi. Antiochus  Roma ve Perslerle anlaşmalar imzalayarak küçücük krallığının bağımsızlığını pekiştirdi. Bir bakıma iki dev imparatorluğun çekişmelerinden istifade etti.

nemrut2

Bu antlaşmalar nedeniyle Kommagene’deki Roma nüfuzunun kalkması  Antiochus’u halkı gözünde kahraman yaptı. Bu nedenle Onu anmak ve gelecek kuşaklara namını ulaştırmak adına şimdilerde ancak kafaları görünen heykeller yapıldı.

Gerçi Nemrut heykellerini Antiochus kendi yaptırmış da olabilir ama onun namını kullanıp iktidarını devam ettirmek isteyenlerin yaptırmış olması daha muhtemeldir.

Bir çok kişi Nemrut ile Nemrut heykelleri arasındaki bağı merak eder. Aradaki bağ heykellerin bulunduğu dağın adının Nemrut Dağı olmasıdır. Yoksa Nemrut ile Antiochus arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Nemrut muhtemelen Sümer imparatorlarından biri olup Antiochus’dan yaklaşık 2000 yıl evvel yaşamıştır.

Heykeller ilk yapıldıkları zaman dev insanlar şeklindeydi. Daha sonra depremler nedeniyle alt bölgeler parçalanmış, sadece kafalar ayakta kalmıştır. En büyük heykeli Doğu terasındadır. Bunlar zamane tanrılarının muazzam figürleri olup ana sunağa bakmaktadırlar.

Kartal ve aslan heykellerine ilave olarak, burada Grek-Fars tanrıları Zeus Oromasdes, Herakles-Verethragna-Artagnes-Ares, Apollo-Mithras-Helios-Hermes ve Kommagene-Tyche heykelleri de bulunur. Tanrıların yanında bir de 1. Antiochus’u temsil eden heykel vardır. Heykeller, Antiochus soyunu tasvir eden kırık rölyeflerle çevrelenmiştir. Kuzey taraftaki, kabartma onun baba tarafından atalarını (Persler) gösterirken, diğer taraftakiler ana taraftan atalarını (Selevkoslar) göstermektedir.

nemrut3

Batı terasta, heykellerin çoğu daha pek korunamamış ama kafalar iyi durumdadır.

Son olarak Nemrut heykellerinin tesadüfi olarak ortaya çıkarıldığını söyleyeyim. Osmanlı İmparatorluğu’nda askeri danışman olarak görev yapan  ve tarihi eserlere  ilgi duyan Alman subay Helmut Von Moltke, 1838’de bölgedeki araştırmaları sırasında burayı keşfetmiş. Yazıtların incelenmesi sonucunda Grekçe yazılı kitabeyi çözen Otto Punchstein (Kraliyet Akademisi tarafından araştırma yapmak üzere bölgeye gönderilen bir bilim adamıdır), bu eserlerin Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu ve Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığını keşfeder. Antiochos’un ağzından yazılan kitabe, Nemrud Dağı’nın sırrını ve Antiochos’un yasalarını içermektedir.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019