Şeyh Ali Semerkandi Türbesi Nerede

Şeyh Ali Semerkandi Çamlıdere
Paylaş
 

Ankarada gezilecek yerler arayanlar, Ankara piknik alanlarını keşfetmek isteyenlerde bahar gelince bir kıpırdama, bir çeşit huzursuzluk başlar. Şehrin kalabalığını bir an önce terk etme hissi meydana gelir. Abant ve Gölcük gezisini anlattığım yazımda Şeyh Ali Semerkandi hazretlerinin türbesi için ayrı bir makale yazacağımı söylemiştim.

Çamlıdere’de bulunan Şeyh Ali Semerkandi türbesi son zamanlarında Ankaralı hemşehrilerimizin tercih ettiği yerlerden biri haline geldi.

Ankara Çamlıdere

Çamlıdere

Şeyh Ali Semerkandi Türbesine Nasıl Gidilir ?

Buraya Ankaradan İstanbula giderken otobana girdiğinizde Çamlıdere levhasına dönerek ulaşabilirsiniz. Otobandan 10 dakika mesafede bulunuyor.

Eğer eski yoldan gidiyorsanız önce Kazan’ı daha sonra da Kızılcahamamı geçtikten sonra Çamlıdere’nin girişinde bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi buraya epey yatırım yapmış. Çamlıdere’ye yaklaştıkça yol kenarlarındaki ahşap hayvan figürleri, yeni restore edilmiş Çamlıdere evleri sizi karşılıyor.

Ali semerkandi piknik alanı

Piknik alanı

Türbe yakınında o zamanları daha iyi anlamak için yapılan müze ve yöresel ürünleri satan güzel yerler var. Bunların hemen aşağısında güzel bir piknik alanı bulunuyor.

şeyh ali semerkandi müzesi

Şeyh Ali Semerkandi müzesinde eski zaman mesleklerini temsil eden figür ve mekanlar ilgi çekiyor.

Şeyh Ali Semerkandi türbesine giden yol gayet otantik. Türbe neredeyse her zaman kalabalık. Kadınlar sırf gezip görme maksatlı veya bu mübarek zatı ziyaret etme maksatlı türbeyi dolduruyorlar. Türbenin hemen yanı başında hayat ağacı adı verilen Ali Semerkandi hazretlerinin öğrencilerine ders altında verdiği meşe ağacı bulunuyor. Tescilli anıt ağacın gövdesi gayet iri. Üzerinde çaput bağlanmaması beni gayet memnun etti. Yine de bu ağaca dokunmak isteyenler var.

ali semerkandi meşe ağacı

Şeyh Ali Semerkandi türbesinin yanındaki tescilli anıt ağaç

Türbe ziyareti denilince bazılarının aklına kasvetli bir yolculuk gelebilir. Tam aksine burası etrafta zıplayan sincapları ile çocukların da eğlenebileceği bir yer. Müze gezisi, piknik alanı ve türbe etrafındaki ağaçlık alan her yaştan insanın zevkle ziyaret edeceği bir yer bana göre.

Ali Semerkandi türbesi sincap

Türbe çevresinde sincaplar cirit atıyor

Bu arada hazreti şeyhin hayatı hakkında kısa bilgiler vereyim. Hazreti Ömer (ra) nın soyundan geldiği rivayet edilen Ali Semerkandi 1320 senesinde İsfahan’da doğdu. Zamanın önemli şehirlerinden Semerkand’da öğrenimini tamamladı. Sonra içine doğan bir ilhamla Mekke’ye gitmeye karar verdi ve burada 14 sene imam hatiplik yaptı.

Ali Semerkandi türbesi

Ali Semerkandi türbesi

Bir süre Suriye ve Irak civarlarında irşad faaliyetlerinde bulunduktan sonra yine gelen bir ilhamla Anadolu’ya doğru yol aldı. Anadolu’yu dolaşarak dini ve güzel ahlakı yaymaya çalıştı. Eğer Çamlıdere’deki Ali Semerkandi türbesine giderseniz, kendisinin ne derece bilge, öğretilerinin ne derece anlamlı olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı 2552 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA