Silifke gezilecek yerler
29 Temmuz 2017
ibrahim YALAVAC

Silifke gezilecek yerler

Silifke gezilecek yerler yazıma Silifke Kalesinden başlamak istiyorum. İlk defa Helenistik dönemde yani şimdilerde suyun öbür tarafında ikamet eden Yunanlıların...

Silifke gezilecek yerler yazıma Silifke Kalesinden başlamak istiyorum. İlk defa Helenistik dönemde yani şimdilerde suyun öbür tarafında ikamet eden Yunanlıların doğu topraklarını (namı diğer Anadolu) istila edip kendi İon bazlı yaşam tarzını buralara getirdiği zamanlarda kurulmuş.

Silifke Kalesi

Sonradan elden ele geçen Silifke Kalesi şimdilerde şehrin hemen üstündeki bir tepede anıt gibi durmaktadır. Sağlam kalan 10 burcu hariç içinde çok da gezilebilecek bir yeri yoktur. Evliya Çelebi burayı gezmeye geldiği vakit 60 ev saymış. Şimdilerde kale içinde ev falan bulunmuyor.

Silifkede tarihi bir çok yer var ama tarihe pek meraklı bir millet olmadığımız için burada değinmiyorum. Merak edenler Silifke merkezde yer alan ve koruma altına alınan harabeleri tanıtan levhayı okuyup bilgi alabilir.

Daha çok doğal güzelliklere merak olduğumuz için Cennet ve Cehennem Mağaraları turistlerin ilgilerini daha fazla çekmektedir. Narlıkuyu civarında bulunan bu mağaralar yer altı suyunun çekilmesi ve buna bağlı meydana gelişen çöküntü ile oluşmuş. Yani bir nevi obruk.

Silifke yaz aylarında nüfusunu katlayan bir ilçe. Bunun da sebebi denize girilebilen kıyılarının olması. En çok ilgi gören yerlerden birisi eskiden belde olan Taşucu mahallesi.

Silifke gezilecek yerler

Taşucu plajı

Deniz tabanının kumlu olması, hemen derinleşmemesi, yeme-içme ve konaklama ücretlerinin gayet makul olması önemli bir tercih sebebi.

Silifke gezilecek yerler

Göksu deltası (Burası eskiden kuş cennetiydi, fotoğrafta hiç kuş görebiliyor musunuz ?)

Tatil için Silifke plajlarını ve sulak alanlarını seçen yabancı dostlarımız da var. 35 kilometrelik ince kumlu plaja yumurtlamaya gelen deniz kaplumbağaları ve Göksu Deltasının zengin besin kaynaklarına muhtaç olan göçmen kuşlar yazları Silifke’yi tercih ediyor. (En azından eskiden tercih ediyordu, yukarıdaki fotoğraf anlayana çok şey anlatıyor)

Suların çekilmesiyle açığa çıkan mavi yengeç iskeleti

Gerçi son zamanlarda Paradeniz ve Akgöl’de balık eskisine göre çok azalmış. Sulak alanların önemli bir kısmını sazlar istila etmiş durumda. Yani göçmen kuşlar zor durumda.

Paradenizden Akgöle yumurtalarını bırakmak için girmeye çalışan balıkları avlayan tuzak

Gölleri kiralayan balıkçı kooperatiflerinden ricam üreme mevsiminde Akgöl’e giden kanaldaki tuzakları üreme mevsiminde kaldırmaları. Üreme mevsiminde tatlı suya ulaşmak isteyen anaç balıklar tuzaklara yakalanıyorlar ve nesillerini devam ettiremiyorlar.

Silifke gezilecek yerler

Göksu Irmağı kenarındaki gezinti alanı

Silifke’ye gelirseniz ve doğa aşığı iseniz Göksu Deltasını dolaşabilir, kuş gözlemleri yapabilirsiniz. Şehir merkezinde soluk almak istiyorsanız şehir içinden geçen Göksu nehrinin kenarında dolaşabilir, çay bahçelerinde oturabilirsiniz.

Silifkeden ne alınır

Cezerye

Giderken buradan bir şey almak istiyorsanız cezerye veya sadece burada üretilen yoğurtlu lokum alabilirsiniz.

taşucu tekne turu

Taşucunda düzenli olarak tekne turları yapılmaktadır

Silifkede gezilecek yerler ve tavsiye edilen aktiviteler

  • Taşucu beldesine gidip denize girme tekne turuna katılma,
  • Göksu Deltasında yer alan gölleri ve besleyen dereleri dolaşma, kuşları gözlemleme,
  • 35 km’lik kaplumbağa yumurta alanını (kıyı alanı) gece ay ışığında dolaşma,
  • Cennet-Cehennem Mağaralarını keşfetme,
  • Silifke Kalesine tırmanış

İlgili yazılar

Silifkede ne yenir nerede yenir

Silifkeden ne alınır nereden alınır

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019