Tokadi Hayrettin Türbesi Nerede
5 Ağustos 2018
ibrahim YALAVAC

Tokadi Hayrettin Türbesi Nerede

En son yıllar önce gitmiştim Tokadi Hayrettin türbesine. O zamanlar henüz çocuktum, türbeyi ziyaretin şenlik dışında bir anlamı yoktu benim...

En son yıllar önce gitmiştim Tokadi Hayrettin türbesine. O zamanlar henüz çocuktum, türbeyi ziyaretin şenlik dışında bir anlamı yoktu benim için. Periyodik aralıklarla düzenlenen bu tür şenlikler çocuklar için gayet eğlencelidir. Gerçi uzun süren Kuran tilaveti ve mevlidi şerif 10 yaşındaki bir çocuk için fazla eğlenceli sayılmaz.

Bu sene Abant’a giderken Hayrettin Tokadi türbesini ziyaret etme fırsatını bulduk. Tokadi Hayrettin türbesi Ankara’dan gelenler için İstanbul yolunda Bolu’yu birkaç kilometre geçince sağ tarafta bulunuyor. Otoyola fazla uzak değil.

hayreddin

Türbenin etrafı sık ve ulu ağaçlar ve çalılıklardan müteşekkil bozulmamış ormanla çevrili. Piknik yeri de var ayrıca. Türbeye ziyarete gelenler dualarını yaptıktan sonra pikniklerini yapıyorlar. Yöresel ürünlerin bulunduğu tezgahlar var.

tokadi hayrettin türbesi

Son geldiğim zamandan beri burası biraz değişmiş. Vakıf binası, abdest alma yerleri, tuvaletler ve rekreasyon alanları ilave edilmiş.

tokadi hayrettin tuvalet

Tokadi Hayrettin türbesindeki tuvaletler

Tokadi Hayrettin için kurulan vakıf gelenlere ücretsiz yemek veriyor. Türbeye sahip çıkılması, tuvalet ve abdesthanelerin temiz tutulması nedeniyle bu tür vakıfları destekliyorum. Fakat gelenlere ücretsiz yemek olayına gerek yok sanırım. Çünkü çoğu kişi zaten pikniğe falan geliyor. Sanki üç kuruşluk yemek verip 5 kuruşluk bağış toplama işi gibi geldi bana.

tokadi hayrettin

Rekreasyon amaçlı ıvır zıvır şeyleri kim yaptı ise bence olmamış. Tabiatın güzelliği ile suni şeyler kıyaslanamaz. Bu nedenle de çirkin duruyor bana göre.

tokadi hayrettin sincap

Bir de sincaplar var. Ali Semerkandi türbesinde olduğu gibi burada da sincaplara rastladık. Buradakiler insana alışkın ve etrafa kırıntıları ile beslenen şişman hayvanlar. Ama çok sevimliler. Oradaki biri sincapların eskiden tek tük iken şimdilerde ciddi bir popülasyona ulaştığını söyledi. Bende Hayrettin Tokadi türbesine giderseniz sincaplar için de biraz oyalanın.

tokadi hayrettin ağaç

Tokadi Hayrettin Türbesinin bulunduğu yerde bulunan caminin içinden geçen ağaç gayet ilgi çekici. Hayrettin Tokadi hazretlerinin ibadet ettiği mescit 3 x 3 veya bundan az büyükçe küçük bir yer. Daha sonra bu mescidi genişletmek istemişler. Mescidin avlusundaki ağacı kesmeye kıyamamışlar ve onu da camiye dahil etmişler. Şimdiki caminin içinden kocaman bir ağaç geçiyor. İşte ecdadımızın doğaya saygısı. Su kenarında iken abdest alırken bile fazla su harcamanın israf olduğunu belirten Peygamberimiz’in (SAS) sünnetine uygun olarak 100 metrekareye 100 ağacın düştüğü ormanlık alanda tek bir ağaca bile kıyamamış atalarımız.

edep ya hu

Türbenin girişinde “Edep ya hu !” yazısı dikkat çekiyor. Ali Semerkandi türbesinde de “Niyet hayır, akıbet hayır !” yazıyordu. Ecdadımızın sloganları ne kadar da güzelmiş. Türbeye gelenler okudukları Fatiha’nın ardından Hayrettin hazretlerinden ahrette torpil yapmasını istiyorlar. Aslında “Edep ya hu!” üzerine tefekkür etsek daha iyi olmaz mı ? Mevlana günahlar için dökülen bir damla göz yaşının peygamber şefaatinden önemli olduğunu söylüyor (Benim anladığım kadarıyla) Öyleyse işlenen cürümler için pişmanlık duymak,  Allah’ın veli kullarından torpil istemekten etkili olabilir diye düşünüyorum.

Abant, Gölcük veya Yedigöllere gitmek için Bolu’dan geçenlere buraya da uğramalarını tavsiye ederim.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019