Trabzonda Gezilecek Yerler

Paylaş
 

Trabzon Uzungöl

Birçoklarının kartpostallardan bildiği Trabzon Uzungöl, Çaykara ilçesinde deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bir yer. Dik yamaçlar ve Alplerin sanat eseri gibi dizildiği Uzungöl’de, orman havasını almak isteyenler güzel bir deneyim yaşayabilirler.

Uzungöl son yıllarda Arapların da gözdesi

Uzungöl son yıllarda Arapların da gözdesi

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’da tarihi mirası gezmeden, seyahatinizi sonlandırmayın. Planlarınız arasında Trabzon merkezde bulunan ve tarihin en büyük tanıklarından birisi olan Ayasofya Müzesi, mutlaka olsun mesela.

Trabzonda da Ayasofya Müzesi var

Trabzonda da Ayasofya Müzesi var

Trabzon Bedesten Çarşısı

Yine Trabzon merkezde, tarihe tanıklık eden müthiş bir tarihi yapı daha. Burada hatıralık eşya almak isteyenler, birçok alternatif “Trabzon Hatırası” aksesuarını bulabilirler. Çarşı Yavuz Sultan Selim Hanın annesi Gülbahar Hatun tarafından yaptırıldı.

 trabzon bedesten çarşısı

Trabzon Kalesi

Trabzon’un en güzel ilçelerinden birisi olan Araklı’nın Kaleçik mahallesinde bulunan yapı, çok eski zamanlara dayanıyor. M.Ö 5. Yy’la dayanan tarihine rağmen, yine de surların büyük bir kısmının ayakta kalmış olması, ne kadar sağlam inşa edildiğini bizlere gösteriyor.

 trabzon kalesi

Trabzon Boztepe

Trabzon’a gidenlerin dillerine pelesenk olmuş bir yer olan Boztepe, Trabzon merkezin en yüksek noktasını ifade ediyor. Buradan sabah ve akşam şehri izleyebilir, güneşin Trabzon semalarına nasıl yansıdığını ve şehrin güzelliğine nasıl estetik kazandırdığını görebilirsiniz.

Boztepe Trabzonun en güzel seyir mekanıdır

Boztepe Trabzonun en güzel seyir mekanıdır

Sümela Manastırı

Altındere köyünden yaklaşık olarak 300 metre yüksekte yer alan Meryem Ana, geleneksel manastır inşa yerleri olan sarp kayalıklar, ormanlar, mağaralar geleneğine uygun inşa edilmiştir.

trabzon sümela manastırı

Trabzon’da ne yenir?

Havasıyla, doğasıyla muhteşem olan ilde, damak zevkinize uygun yöresel yemeklerin adresi, merkezde bulunan Akçay Lokantası. Burada özellikle kuzu saç kavurmayı tatmadan geçmemenizi öneririm. Tabi Trabzon’a gelip de, Karadeniz pidesinden yememek olmaz.

Yine Trabzon yöresel lezzetler içerisinde çok meşhur olan “Yörük Kavurması” damak tadınıza uygun ve zevk alarak yiyebileceğiniz Trabzon lezzetleri arasında. Hamsi Tava gibi daha önce yöresinde tatmadığınız lezzetler, Trabzon’da sizi bekliyor!

Trabzon’da nerede kalınır?

Merkezde ve diğer ilçelerde misafirlerini ağırlayan birçok otel ve pansiyon var. Tatil bütçenize göre ekonomik otel ve pansiyonları Trabzon’da kolayca bulabilirsiniz. Şehrin misafirlerini ağırlamak için yatak kapasitesi yeterince var.

Trabzon’a nasıl giderim?

Trabzon ilimize ulaşım imkanları, kemale ermiş diyebiliriz. Havayoluyla İstanbul’dan 1 saat 30 dakikada varacağınız Trabzon’a, kara yolluyla da rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

DipNot: Yazının tamamı için Trabzon’da gezilecek yerler adlı yazımıza buyurun.

Bu yazı 1444 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir