Türkiye’de Termal Tatil için En İyi Rotalar

termal otel
Paylaş
 

Türkiye termal sular açısından oldukça zengin bir coğrafya. Türkiye’nin hemen her bölgesinde termal sulardan yararlanabileceğiniz termal tesisler hizmet veriyor. Her bölgede çıkan termal suların mineral değeri ve kalitesi farklı olsa da yüzyıllardan beri hastalıkları tedavi etme, tedaviye yardımcı olma güçleri yadsınamaz. Coğrafyamızda bulunan kaplıca sularının kullanımını Antik Roma dönemine kadar götürebiliyoruz. Bugün hala şifa kaynağı olarak görülen kaplıcalarda siz de dinlenmez, hastalıklarınızın tedavine yardımcı olarak termal suları kullanmak isterseniz termal tatil için hemen araştırmaya koyulabilirsiniz.

Afyonkarahisar

Türkiye’deki en iyi termal otellerin bulunduğu şehirlerden biri olan Afyonkarahisar Ege bölgesinin iç kesimlerinde yer alır. İç Batı Anadolu’ya komşu olan ilin çevresinde Eskişehir, Kütahya, Denizli, Uşak gibi yöresel mutfaklarıyla ve gezilecek yerleri ile öne çıkan şehirler yer alır. Afyonkarahisar kaplıca suları, romatizma hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir. Bu bölgedeki otellerde SPA, hamam, sauna, kapalı ve açık havuz gibi hizmetlerden yararlanmanız mümkün.

Yalova

Marmara Bölgesi’nde bulunan Yalova, İstanbul’a ve çevre illere olan yakın konumu ve ulaşım kolaylığıyla en sık tercih edilen termal bölgelerden biridir. Yalova termal oteller arasında muhafazakar oteller de mevcuttur. Bu otellerde kadın ve erkekler için ayrı termal havuzlar, çocuklara özel alanlar mevcut. Otellerde jakuzi, hamam, sauna, Spa gibi ayrıcalıklı hizmetlerin yanı sıra fizik tedavi uzmanları da danışmanlık vermekte.

Balıkesir

Balıkesir Edremit bölgesinde bulunan termal sular, İstanbul ve çevre illerden gelen termal severlerin yoğun ilgisini görüyor. Bu bölgedeki termal oteller yaz, kış hizmet verirken aynı zamanda denize yakın konumlarıyla da yaz tatili için sıkça tercih ediliyor.

Ankara

İç Anadolu bölgesinin orta kısmında bulunan başkentimiz Ankara, termal tesisleriyle de oldukça meşhur. Kızılcahamam bölgesi Ankara’da en sık tercih edilen termal tesislerin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede Çam ormanları içerisinde jeopark ve tesisler bulunur. Mineral bakımından oldukça zengin olan Kızılcahamam termal tesislerinde siz de romatizma, cilt problemleri gibi rahatsızlıklarınızın yardımcı tedavisine destek alabilirsiniz.

Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi’ndeki bir diğer termal zenginliğe sahip bölge Nevşehir Kozaklı’dır. Kayseri, Ankara, Aksaray, Kırşehir gibi bölgelerden de sıkça misafir ağırlayan Kozanlı Kaplıcaları kemik rahatsızlıklarına olan rahatlatıcı etkisiyle ünlenmiş bir bölgedir.

Bursa

İstanbul’a yakın kaplıca bölgelerinden bir diğeri ise Bursa’dır. Bursa’da bulunan konforlu termal oteller hem kışın evlenen çiftlerin hem de yakın ama bir o kadar rahatlatıcı etkiye sahip termal otel arayışında olanların akıllarına ilk gelen seçeneklerdendir. Türkiye’deki termal tatil yapacaksanız hemen her bölgede bulunan kaplıca suları ile tedavinize destek alabilirsiniz.

Bu yazı 9 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA