Erzurumda Oltu Taşı Nereden Alınır ?

Taşhan
Paylaş
 

OLTU TAŞI NEDİR ?

Oltu taşı, Erzurum’un Oltu ilçesinin kuzeydoğu kesiminden çıkarılmaktadır. Değerli bir taş olan oltu taşının diğer bir adıda siyah kehribardır. Bu maden esasında bir karbon bileşenidir, siyah renkli, kolay işlenebilen, bu nedenle de takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılır. Oltu taşı genelde siyahtır. Koyu kahve, sarı, nadiren de gri-yeşilimsidir. 3213 sayılı Maden Kanunu’nda kıymetli taşlar arasında olduğu tescil edilmiştir. Topraktan çıktığında çok yumuşak olmasına rağmen, hava ile temas edince sertleşmektedir. İşlendikçe sertleşir. Kullandıkça parlar.

Oltu taşı

Oltu taşı kolyeler

OLTU  TAŞINDAN NELER YAPILIR ?

 Erzurumda oltu taşı işçiliği çok meşhurdur. Oltu taşından tespih, yüzük, kolye, küpe, ağızlık, bilezik, saç tokası, broş gibi hediyelik eşyalar yapılmaktadır. Tespih üretimi önemli bir yere sahiptir. Eski tarihlerden beri yörede genellikle tek kişilik ve babadan oğula geçen ev atölyelerde  üretilmektedir.

Taşhan

Taşhan

OLTU TAŞI ÜRÜNLER ERZURUMDA NEREDE SATILIR ?

Oltu taşı Erzurum merkezde tarihi Taşhanda Gümüşçüler çarşısında satılmaktadır. Çarşı içerisinde imalattan satış yerleri mevcuttur. Ayrıca buradaki dükkanların internet üzerinden satış siteleri de bulunmaktadır. Ancak oltu taşı benzeri başka siyah taşlardan yapılan ve daha ucuz olan taklit ürünlere dikkat edilmelidir. Tespihler 50 TL den başlayıp gümüş işlemeli olanlar 1000-1500 TL ye kadar çıkmaktadır. Takı setleri ise 120 den başlayıp 300-500 TL ye kadar vardır.

Bu yazı 3465 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Halil Karaca dedi ki:

    Oltu taşı tespih gerçekten çok güzel tavsiye ederim, kullandıkça parlıyor.

  2. Halil İbrahim Müftü dedi ki:

    Erzurum hakkında daha ayrıntılı bir yazınızı bekliyoruz.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.