Tokat’ ta 900 Yıllık Tarih Gezisi

Tokat Gökmedrese
Paylaş
 

Tarih ve kültür şehri olan Tokat’ın, 6000 yıllık tarihi boyunca Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmend, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait eserleri her bölgesinde görmek mümkündür.  Bu yönüyle Tokat bir açık hava müzesi konumundadır. Türklerin Anadolu’ya  gelişlerinden itibaren 900 yılda mimarlık adına ortaya koydukları önemli eserlerin kesintisiz olarak görülebileceği tek şehirdir Tokat.

Tokat Turizm Haritası

Tokat Turizm Haritası

Tarih gezisine Yeşilırmak üzerindeki Hıdırlık Köprüsünden başlıyoruz.  Tokat kalesine çıkarak şehrin tarihi eserlerinin bulunduğu kısmının tamamını görebilirsiniz. Kale yolunun bir kısmı araçla çıkılabilmekte olup daha sonrası patika yollardan yaya olarak çıkılmaktadır. Gaziosmanpaşa bulvarını takip ederek yaya olarak dolaşabileceğimiz bulvar üzerindeki eserleri gördükten sonra Sulusokakta bulunan cami ve medreseleri geziyoruz. Daha sonra Behzat camii civarı ile Devegörmez mahallesindeki müze evlerle gezimiz sona eriyor. Bu güzergahta birbirine yakın çok sayıda eser bulunduğundan iklim durumuna göre yaya olarak gezmenizi tavsiye ederiz.

HIDIRLIK KÖPRÜSÜ: Selçuklu eseri olan köprü, Keykavus oğlu Gıyasettin Mesud zamanında yapılmıştır. Beş gözlü köprü150 metre uzunluğunda 7 metre genişliğindedir.  Taşıt trafiğine kapatılmış olup yaya geçişi yapılmaktadır.

ESENTİMUR TÜRBESİ:  1314 yılında yapılan türbe Gazi Osman Paşa Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Moğol Emirlerinden Esentimur oğlu Nurettin’ e aittir.  Kesme taştan, kare mekan üzerine tuğladan örülmüş sekizgen yıldız planlı bir külahla örtülü olan türbe 1935 yılında restore edilmiştir.

Tokat Esentimur Türbesi

Esentimur Türbesi

TOKAT KALESİ: Esentimur Türbesini geçtikten sonra sağ taraftaki kale tabelasını takip ederek uzaktan da göreceğiniz Tokat Kaşesine ulaşabilirsiniz. Roma döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan Tokat Kalesi, yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. İlk defa 1074 yılında Danişmend Melik Ahmet Gazi tarafından fethedilmiştir. Osmanlı zamanında zindanı bir çok ünlünün tutsak yeri olmuştur. Surların bir kısmında restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Üzerinde eski bir top vardır ve Ramazan da iftar topu kaleden atılmaktadır.

GARİPLER CAMİİ: Melik Danişmend Gazi tarafından 1080-1090 yıllarında yaptırılmıştır. Anadolu’da 1071 Malazgirt Zaferinden sonra yapılmış olan en eski camidir.

GÖKMEDRESE: Selçuklu dönemi eseridir. 1277 Muineddin Pervane Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Osmanlılar zamanında medrese olarak kullanılmıştır. Daha sonra şifahane ve göçmen barınağı olarak kullanılmıştır. Mavi çinileri nedeniyle Gökmedrese olarak anılmaktadır.

Tokat Gökmedrese

Gökmedrese ve Kale

MEYDAN CAMİİ: Sultan II. Bayezid tarafından annesi Gülbahar Hatun adına 1485 yılında yaptırılmıştır. Halk arasında Hatuniye Camii olarak da bilinir. Taç kapısının  mermer işçiliği ve kündekari kapısının güzelliği dikkatleri çekmektedir. Minaresi tamamen kesme taş malzeme ile inşa edilmiş olup minarenin kaidesi sekizgendir.

Tokat Meydan Camii

Meydan Camii

TAŞHAN VOYVODA HANI: Gaziosmanpaşa bulvarı üzerindedir. Osmanlı eseri olan han 1626-1632 yılları arasında yapılmıştır. Dikdörtgen planlı, açık avlulu, iki katlı “Şehir Hanları” tarzındadır. Taşhan içerisinde yöresel ürünler, bakır eşyalar, Tokat yazmaları, el baskısı yazmalar, masa örtüleri ve hediyelik eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca dinlenip bir şeyler içebileceğiniz oturma alanları mevcuttur.

Tokat Taşhan

Taşhan

ULU CAMİ: Danişmentliler döneminde yapılmış olup yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Miladi 1678 tarihinde Avcı Mehmed zamanında tamamen onarılmıştır. Ulu Caminin güney batı köşesine oyulmuş olan bir kuş evi vardır.

ARASTALI BEDESTEN (TOKAT MÜZESİ): Sulusokakta bulunmaktadır. İstanbul Kapalı Çarşının Bedesten bölümünü anımsatmaktadır. 2012 yılından itibaren arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin yer aldığı Tokat Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Tokat müzesi

Tokat Müzesi

TAKYECİLER CAMİİ: Sulusokak’ta Tokat Bedesteni’nin yanında yer almaktadır. Kesin yapım tarihi ve yaptıranı bilinmemekle birlikte 15. Yüzyılın ilk çeyreğinde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tokat Takyeciler Camii

Takyeciler Camii

YAĞIBASAN MEDRESESİ: Danişmendli eseridir. Sulusokak üzerindedir. 1148-1157 yılları arasında Sultan Nizameddin Yağıbasan tarafından yaptırılmıştır. Anadolunun ilk medreselerinden biridir.

DEVECİLER HANI: Osmanlı eseri olup, 16. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Günümüzdeki modern otelcilik anlayışının ilk uygulaması olan  tek kişilik odalarıyla önemli bir eserdir.

Tokat deveciler hanı

Deveciler Hanı

TOKAT KÜLTÜREVİ: Sulusokağın üst kısmında ara bir sokakta bulunan Tokat ev mimarisinin önemli bir eseri olup müze ev olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz olarak gezilebilmektedir. İçerisinde dönemine ait ev eşyaları ve kıyafetler sergilenmektedir. Ahşap tavan süslemeleri görülmeye değerdir.

Tokat Kültür evi

Tokat Kültürevi

ALİPAŞA CAMİSİ: Erzurum Beylerbeyi Ali Paşa tarafından 16. Yüzyılda yaptırılmıştır. Ahşap şadırvanı günümüze orijinal süslemeleri ile ulaşmıştır. Yanında bir türbesi vardır.

Tokat Alipaşa camisi

Alipaşa Camisi

ALİPAŞA HAMAMI: Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılmıştır. Cami ile birlikte yaptırıldığı kabul edilir. Caminin doğusunda Gaziosmanpaşa caddesi üzerindedir.

LATİFOĞLU KONAĞI: Gaziosmanpaşa caddesi üzerinde bulunan Latifoğlu Konağı 1746 yılında inşa edilmiştir. Müze ev olarak düzenlenmiş olup, yöre eşyaları ve kıyafetleri mankenler ile düzenlenmiş geleneksel ev kültürünün tanıtıldığı bir müzedir. Müze ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Bahçesinde çay ve gözleme satışı yapılan bir dinlenme bahçesi vardır.

Tokat latifoğlu konağı

Latifoğlu Konağı

SAAT KULESİ: II. Abdulhamid’ in padişah oluşunun 25. yılı anısına 1902 yılında yaptırılmıştır. Behzad deresi kenarında bulunan saat kulesinin altında bir saatçı bulunmaktaktadır. Etrafı park ve oturma alanları olarak düzenlenmiştir. Saatı çalışmakta olup saat başı çalmaktadır.

Tokat Saat Kulesi

Saat Kulesi

BEHZAD CAMİİ: 1536 yılında Şirvanlı Hoca Behzat tarafından yaptırılmıştır. Kabri caminin kıble tarafındadır. Cami II. Abdulhamid döneminde halk tarafından genişletilmiştir. Saat kulesinin yanındadır.

ATATÜRK EVİ ETNOĞRAFYA MÜZESİ: Milli mücadele yıllarında Tokat’a gelen Atatürk’ün kaldığı Tokat milletvekili Vasfi Süsoy’a ait olan konaktır. 1924 yılında eşi Latife Hanım ile birlikte bu konakta kalmıştır. İçerisinde dönemin eşyaları ve kıyafetler bulunmaktadır.

Bu yazı 1778 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Irfan efkan dedi ki:

    Tokatı mutlaka görmelisiniz birçok tarihi kentten daha güzel ama tanıtım yok turist gelmiyor

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.