Demrede Gezilecek Yerler

Demre Kalesi
Paylaş
 

Antalya’nın sahil şehirlerinden birisi olan Demre tarihi ve çeşitli turizm alternatifleri ile yerli-yabancı turistleri kendine çekiyor. Gezilecek yerler oldukça fazla olduğu için bir sene gelen öbür sena başka bir aktivite yapmak için Demre’nin yolunu tutuyor.

Bodrum veya Marmaris gibi gece hayatından ziyade dalış ve tarih turizmi öne çıkar bu güzel tatil beldemizde. İsteyen huzur bulur, dileyen güneşin tadına varır, meraklısı tarihi koklar bu güzel diyarda.

Demre’de öne çıkan en önemli şey belki de Noel Baba’nın buralı olmasıdır. Asıl adı Aziz Nikalaos olan Noel Baba fakirlere ve çocuklara gizlice hediyeler götürürmüş. Bu nedenle de öldükten sonra bile adı hayırla anılmış hatta Noel Baba miti oluşturulmuş.  Özellikle Ruslar Noel babayı görmeye yılın belli döneminde gelir ve tabiri caizse hacı olurlar. Şaka yapmıyorum Noel baba kilisesinde yedi kere tavaf edip hacı oluyorlar Ruslar.

Rusların buraya ilgisi o denli fazla ki Ceplerinden para verip buraya Noel Baba heykeli yaptırmışlar. Lakin heykel Rus’a benzediği için ve büstün altında Rusça yazılar olduğu için rahatsız olmuş ve kaldırılmasını istemişler.

Demre Noel Baba heykeli

Noel Baba heykeli

Demre Belediye’si heykeli yıkmaya karar vermiş ama bunu kamuoyuna duyurursa sıkıntı çıkacağından (özellikle de Rus hükümeti) endişe ettiği için önce alternatif bir Noel Baba heykeli yapıp eskisinin biraz ötesine dikmiş. Daha sonra da halk Kurtlar Vadisini izlerken bir Perşembe akşamında Ruslar’ın Noel Babası’nı müzeye kaldırıvermiş. Elbette ki Putin’in bu duruma tepkisi sert olmuş Türkiye’den bir sene domates, turunçgiller vs almamış. Haberleri takip ettiyseniz Rusya’nın bizim ihraç mallarını gümrükten geri çevirdiği yılı hatırlarsınız. Daha sonra ülkeler arası kriz unutulmuş.

Bunu niye anlattım ? Düşünün bir kere Noel Babanın heykeli bile kriz çıkartmaya yetiyor ! Elimizde öyle bir değer var ki iyi pazarlayabilirsek ülkemiz neler kazanır.

Noel Babanın Demre’deki kilisesi halen müze olarak ziyarete açık. Çeşitli dönemlerde faaliyetini sürdüren klişe bize göre müze olsa da halen turistler buraya dini anlam yüklemeye ve ibadet niyetiyle gelmeye devam ediyor.

Demrede gezilecek yerler arasında buradan başka Myra Antik Kenti ve Tiyatrosu, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları, Simena Antik Kenti de bulunmaktadır.

Demre’ye Nasıl Gidilir ?

Demre’nin en büyük dezavantajı hem Antalya hem de Dalaman havalimanlarının buraya uzak olmasıdır. Otobüsle gelmek isterseniz önce Fethiye’ye gelmeniz, oradan da 50 km’lik yolu minibüsle kat etmeniz gerekir.

Antalya istikametinden geliyorsanız Finike yoluna gireceksiniz, Finike’den 30 km sonra Demre’ye ulaşabilirsiniz.

Demre

Demre’de Gezilecek Yerler

Soura Antik Kenti: Likya medeniyetin şehirlerinden birisidir. Antik kente dair bilgiler oldukça sınırlıdır. Milattan önce dördüncü yüzyılda kurulduğu sanılmnaktadır. Şehirde akropol, nekropol (mezarlık) kale duvarları, tapınak kalıntıları, Bizans dönemine ait kilise kalıtıları ve sütünlar vardır.

Myra: Yüce ana tanrıçanın yeri manasına gelen Myra Demre merkezinde bulunan ve yine Likya Uygarlığına ait bir kenttir. Aziz Nikalaos (Noel Baba) buralıdır. Antik kentte kaya mezarları, Romalılardan kalma tiyatro ve Bizans dönemine ait Aziz Nikalaos (Noel Baba) kilisesi gezilecek yerlerdendir.

Kekova: Kekova Likya uygarlığının görkemli kentlerinden birisi iken depremler nedeniyle giderek denize batmış bir antik şehirdir. Antik kent şimdilerde Kekova adası ile Çayağzı arasında bulunan denizin içinde bulunmaktadır. Demreden buraya gulet turlerı düzenlenmekte ve oldukça talep görmektedir. Üçağız Köyünden kiralayacağınız teknelerle Kekova adasının etrafını ve antik kenti gezebilirsiniz. Mavi yolculuğun önemli duraklarından birisi burasıdır. Yatlar, fok mağaralarının yanında geçer, Kekova adasının etrafını dolaşarak Tersane Limanına demir atarlar. Demre ayrıca dalış tutkunları için de ideal bir yerdir.

Demre mağara

Dalışseverlerin sıkça daldıkları bir mağara

Ne yenir ?

Deniz mahsulleri özellikle mavi yengeç oldukça talep görmektedir.

Bu yazı 3640 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Irfan efkan dedi ki:

    Çok faydalı yazılar gezginler için gezmeye devam

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA