Üç adalara nasıl gidilir

Kemer 3 adalar
Paylaş
 

Tatilin ve gezinin çok farklı bir boyutu dalış yapmaktır. Suyun altına dalınca adeta başka bir gezegene adım atmış gibi olursunuz. Su altı her zaman hayrete düşürecek manzaralar sunar. Ben ilk defa bunu çok küçükken dere kenarlarındaki su birikintilerinde keşfetmiştim.

Dıştan bakıldığında sadece su birikintisi olarak görünen yer aslında çok farklı bir dünyadır. 8-10 yaşlarında su birikintilerini gözlemlerdim. Birkaç metreküplük suda iri başlar, değişik böcek larvaları, garip böcekler, böcek yuvaları, sinek larvaları, su pireleri ve daha bir çok garip canlı türüne rastlayabilirsiniz.

Sonraları deniz kenarlarındaki canlılara merak sardım. Orası daha müthişti. Ancak belgesellerde görebileceğiniz veya belgeselde bile rastlayamayacağınız garip su canlılarını yurdumuzun sulak alanlarında kolayca bulabilirsiniz.

Ama çoğu kişi için deniz manzara ve yüzmek dışında bir şey ifade etmez. Bu onların bir eksikliği. Denizin bizlere sunduğu nimetlerin tadına varanlar denize aşık olurcasına kapılırlar. Dalış meraklıları benim ne demek istediğimi en fazla anlayanlardır sanırım. Çünkü dalışseverler yurdumuzun biyoçeşitlilik açısından en zengin yerlerinde dalarlar ve daha karaya varmadan deniz altını özlemeye başlarlar.

Tekirova 3 adalar

Tekirova 3 adalar

Üç adalara nasıl gidilir

Üç adalar Antalya’nın Kemer İlçesine yakın bir yerde bulunmaktadır. Bölgede Tekirova denilen şirin bir tatil beldesi vardır. Kemerde veya Tekirovada tatil yapanlar tekne ile denize açılarak üç adalara gitmektedirler.

Aynı Kaş gibi üç adalar bölgesi de dalış yerlerindendir ve Kemerde, Tekirovada dalış okulları bulunmaktadır. Daha önce hiç dalmadıysanız, hatta yüzme bile bilmiyorsanız bu okullar sayesinde ilk dalış deneyimini üç adalar da yaşayabilirsiniz.

Kemer 3 adalar

Tekirova 3 adalar

Üç adalarda deniz altında görebileceğiniz şeyler

Muhteşem denizaltı manzarasını göreceksiniz. Değişik bitki ve mercan türleri ve kabuklu canlılar dikkatinizi çekecektir. Bolca balık görürsünüz. Bazı türler ender görülür onlara rastlarsanız kendinizi ekstra mutlu hissedersiniz.

Dalış eğitimi ile daldığınızda size orfoz, müren, akya, papaz balığı gibi balıkları göstermeye çalışacaktır. Gerçi çoğumuz orfoz ile uskumruyu ayırt edebilecek kadar balık bilgisine sahip değiliz ama olur da orfoz görürseniz az bulunan bir balığı gördüğünüz için sevinirsiniz.

Ayrıca kalamar sürüsüne rastlarsanız veya yalnız gezen baraküda balığına denk gelirseniz bu da süper olur.

 

Gece dalışlarında gündüz görülmeyen bazı canlılara da rastlamak mümkündür. Deniz tavşanı ve ahtapot mesela.

Bu yazı 1067 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA