Burdur da Burdur şiş nerede yenir ?
8 Temmuz 2020
ibrahim YALAVAC

Burdur da Burdur şiş nerede yenir ?

Salda Gölü’ne Burdur üzerinden gidilmektedir. Antalya’ya İstanbul veya Ankara gibi şehirlerden gelirken de Burdur’dan geçilmektedir. Burdur’da lokantada yenilebilecek en lezzetli...

Salda Gölü’ne Burdur üzerinden gidilmektedir. Antalya’ya İstanbul veya Ankara gibi şehirlerden gelirken de Burdur’dan geçilmektedir.

Burdur’da lokantada yenilebilecek en lezzetli yemek Burdur şiş olup önceki ziyaretimde Burdur şişi en iyi yapan yeri sorduğumda oto sanayi sitesi olduğunu söylemişlerdi. Fakat vakit darlığı nedeniyle şehir merkezinde bir yerde yemiştim.

Bu sefer ki gelişimde Burdur oto sanayi sitesine uğradım. Burdur oto sanayi sitesinde bir sokakta 10-12 tane Burdur şiş yapan lokanta yan yana dizilmiş durumda.

Bu lokantalardan internet platformunda en meşhur olanı Şişçi Hasan. Sokağın başında bulunuyor. Ama ben ona değil de bahçesi bir miktar daha geniş olan Şişçi Veli’ye gittim. Şişçi Veli’yi tercih etmemin sebebi yan yana dizilen lokantalar arasında en dolu olanın o olması ve bahçeli yeri olmasıydı.

Burdur şiş şişçi veli

Hafta içi bir günde ve öğleye yakın bir saatte gitmiştim ve Şişçi Veli haricindeki bir çok lokantanın bacası tütmüyordu.

Burdur da Burdur şiş nerede yenir ?

Bana göre Burdur da Burdur şiş nerede yenir sorusunun çok net bir cevabı var. Burdur’lu arkadaşlarımın dediği gibi Burdur Şiş Burdur oto sanayi sitesinde yenir. Daha önce Burdur merkezinde de yemiştim, burada da yedim oto sanayide yediğim sanki bir tık daha iyiydi.

Öte yandan Burdur şiş denilen yöresel lezzet fazla malzeme içermeyen basit bir şiş kebap. Adana veya Urfa kebabı ile lezzet açısından yarışamaz. Ama Burdur’a gelirseniz lokantada yiyebileceğiniz en iyi et yemeği bu.

Oto sanayi sitesi lokantası deyince insanın aklına müşterileri oto tamircileri olan salaş bir yer geliyor. Oto sanayi sitelerinin bir sokağa sıkışmış ve yan yana dizili lokantaları küçük ve salaş mekanlar ancak yemekleri lezzetli. Ayrıca Burdur’un merkezindeki Burdur şiş lokantalarını saysanız oto sanayideki bu sokaktaki lokanta sayısı kadar çıkmayabilir.

Yani burada rekabetin getirdiği bir lezzet çıtası var. Bu nedenle Burdur’un esnafı, işçisi, memuru, askeri, öğrencisi Burdur şiş yemek için Burdur oto sanayi sitesindeki bu sokağa geliyor.

Ben Şişçi Veli’ye gittim ve memnun kaldım. Siz diğerlerini de tercih edebilirsiniz. Fiyat ve kalite açısından diğerlerinin de benzer olduğunu düşünmekteyim.

Burdur şiş mekanlarının Burdur oto sanayi sitesinde yoğunlaşmasının bir sebebinin de Antalya tarafına giden yolcuların buraya uğramalarının kolay olmalarıdır. Konaklama tesislerindeki yemekler genellikle hem vasat hem de pahalı olduğundan İstanbul’dan Antalya’ya Burdur üzerinden giden biri için burası ideal bir mola yeridir. Burdur’un içine girip lokanta aramaktansa hemen yol kenarındaki bu sokağa uğramak daha mantıklıdır.

Fiyatları da uygun olduğu için hafta sonlarında çarşı iznine çıkan askerlerin de favori mekanlarındandır. Ancak akşamları sanayi lokantalarının erken kapandığını ve hafta sonlarında öğle saatlerinde yoğun olabileceğini belirteyim.

Burdur şişin içeriği nedir ?

Burdur şiş Türkiye ve dünyanın içeriği en az çeşitliliğe sahip yemeklerindendir. Orijinal Burdur şiş dana kaburga etlerinin iki kere çekilmesiyle elde edilen kıymaya lezzet verecek kadar tuz eklenip yoğrulması ile elde edilen harcın şişe dizilmesi ve kömür ateşinde pişirilmesi ile yapılmaktadır.

Yani orijinal Burdur şiş sadece kaburga eti ve tuzdan yapılır, baharat dahi konulmaz. Esasen bu bir yörük yemeğidir ve tarifinin basit olması bundandır. Yörükler dana eti yerine daha çok keçi veya koyun eti tercih eder ama şehir halkına küçük baş hayvan eti yağlı ve ağır geldiği için şehirde hazırlanan Burdur şiş versiyonu çift çekilmiş dana kaburga etindendir.

Burdur şiş

İçeriğinde lezzet artırıcı bir baharat veya sos olmadığı için iç yağı eklenmezse ve dana etinden yapılırsa çok yavan olacağından lokantalarda yapılan Burdur şişe önemli miktarda iç yağı veya kuyruk yağı eklenmektedir.

Başta da bahsettiğim gibi içeriği sade olduğu için Burdur şiş Adana şiş kebabına göre lezzet açısından bir puan geride kalır. Ancak ete sos, baharat gibi şeyler katınca etin orijinal tadı kaybolmaktadır. Bazı kişiler etin orijinal tadını sever. Ben de onlardanım. Ayrıca eti lezzet artırıcı bir şey eklemeden pişirdiğinizde etin ne kalitede bir et olduğu hemen anlaşılır.

Dolayısıyla Burdur şişi bayat veya kalitesiz bir et ile yaptığınızda hemen belli olur. Sakatat veya kanatlı hayvan eti eklemek de mümkün değildir, hemen belli olur. Bu nedenle Burdur şiş her zaman kaliteli et ile yapılır.

Bazıları abartı zannedecek ama etten anlayan kişiler, sos, yağ, baharat gibi lezzeti değiştiren faktörler eklenmeden pişirilen bir etin ne tür bir hayvana ait olduğunu hemen anlayabilirler. Örneğin merada mı otlamış yoksa besi hayvanı mı, kara sığır mı simental mi, yaşlı hayvan mı yoksa genç mi bu bilinir.

Orijinal Burdur şiş bu tip etseverlere göredir. Lokantalarda satılan Burdur şişe lezzet versin diye fazlaca yağ eklendiği için tam olarak orijinal değildir. Ancak yine de lokantada yenilen Burdur şişte etin kalitesi ve lezzeti Adana kebap veya dönere göre daha net belli olmakta ve etseverleri daha fazla memnun etmektedir.

Burdur şiş fiyatları

Burdur şişin porsiyonu 12-16 TL arasındadır. Porsiyonu küçük olduğu için doymak için en az 1,5 porsiyon yenilmesi gerekir.

Fiyat performans açısından Burdur oto sanayi sitesinin lokantaları Burdur şiş konusunda en iyisidir. Ancak servis kalitesi ve mekanların hijyen koşulları hususunda sanayi lokantası standartlarının üzerinde değildirler. Burdur şişi şehir merkezinde veya başka bir yerde yediğinizde daha pahalısını bulsanız da daha lezzetli olmayacaktır.

Ben Şişçi Veli’de 1,5 porsiyon Burdur şiş ve bir içecek için 21 TL ödedim. Siz isterseniz üzerine bir de kaymaklı kadayıf yiyebilirsiniz.

Not 1:Lokantada Burdur şiş yerken fazla oyalanmayın, hayvansal yağ içerdiği için sıcakken güzeldir.

Not 2 : Burdur yakınlarındaysanız ve vaktiniz var ise Salda Gölü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Salda Gölünün kumlarının benzeri sadece Kanada’da bir yerde ve Mars’ta var. Henüz talan edilmemiş nadir göllerimizden birisidir. Ayrıca yamaç paraşütü yapma imkanınız da var.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019