Abdurrahman Gazi Türbesine Giden Gizemli Yolu Hikayesi

Abdurrahman Gazi Türbesi
Paylaş
 

 Abdurrahman Gazi Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ashabındandır. İslam Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi’nin burada şehit olmuştur. Türbesi 1796 yılında  Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım tarafından yaptırmıştır. Erzurum Kars yolu üzerinde  2.5 km. güney doğuda Palandöken Eğerli Dağı yamacındadır.  Yanındaki Abdurrahman Gazi Camisi ise 1847 yılında Erzurum Valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Türbe içerisinde 4.85 m. boyunda Abdurrahman Gazi’nin makam türbesi bulunmaktadır.  Türbe etrafından kaynak suları ile beslenen buz gibi suların aktığı çeşme ve mesire yerleri bulunmaktadır.

ABDURRAHMAN GAZİ HİKAYESİ:

Abdurrahman Gazi gazilik ve şehitlik mertebesine erişmiş bir insan olduğundan  Erzurumluların daima gönlünde yaşamış, manevi değeri çok yüksek bir insandır. Türbesi Palandöken Dağı’nın üst yamaçlarında  bulunmaktadır ve bir ziyaretgâh yeridir.  Abdurrahman Gazi’nin, Hazreti Peygamber’in sancaktarı olduğu halk arasında yaygındır. Orduları Erzurum’u fethederken, Sancaktar Abdurrahman Gazi’nin kellesi bir düşman kılıcı ile koparılır ve yere düşer. Kellesini koltuğuna alan Abdurrahman Gazi elinde bulunan İslam’ın Sancağı’ nı Palandöken’in en yüce noktasına dikmek üzere dağa yokuşa koşmaya başlar. Kellesi koltuğunda, sancağı elinde olan Abdurrahman Gazi Palandöken Dağı’ndaki bu günki “Şığvaler” Mevkii’ne gelince dağda bulunan çobanlar evvela dona kalırlar, sonra biri dayanamayıp: “Hele bakın şuraya askerin kellesi koltuğunda dağa doğru koşuyor” diye bağırınca Abdurrahman Gaziyi  kem göz orada nazara getirir ve olduğu yere düşer kalır. Hem gazilik hemde Şehitlik rütbesine ermiştir.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi Türbesi

Türbenin İçi

Palandöken’in Şığvaler tepesi denilen Sultan Sekisi yamaçlarında ruhunu teslim ederken Ona kavuşmaya çalışan kardeşi de Türbe Deresi’nde aynı anda şahadete erişir. Her iki kardeş Erzurum halkı tarafından ruhlarını teslim ettikleri yerde defnedilir. O tarihten sonra da Abdurrahman Gazi’nin Kabri Erzurum için büyük bir ziyaret merkezi olur. Erzuruma gelipte Abdurrahman Gazi’yi ziyaret etmeyenlerin bir daha Erzurum’a gelecekleri rivayet edilir.

Abdurrahman Paşa Camii

ABDURRAHMAN GAZİ GİZEMLİ YOL HİKAYESİ:

Abdurrahman Gazi Türbesi’ne çıkan karayolun sol tarafındaki yol gizemli yol olarak biliniyor. Yolda  kontağı kapatılan otomobil kendiliğinden yokuş yukarı çıkıyor. Bu mucizeye tanık olmak isteyenler  bu yola geliyor ve deniyorlar. Özellikle hafta sonları yaklaşık 200 metrelik yolda deneme yapmak isteyen vatandaşlar  sıra bekliyor. Gördükleri manzara karşısında şaşıranlar  bunu ‘Abdurrahman Gazi’nin kerameti’ olarak yorumluyor. Bazıları da tepede manyetik alan olduğunu ve araçları bu manyetik alanın çektiğini söylüyorlar. Bilim adamları bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyorlar. Yolun başındaki bir tabelada  Aracı durdurunuz, vitesi boşa alınız, frenden ayağınızı çekiniz, denemeye başlayabilirsiniz  şeklinde  uyarı yazısı bulunmakta. Bu yazılanlara uyduğunuzda gerçekten otomobiliniz kendiliğinden hareket ediyor.

Abdurrahman Gazi Türbesi

Gördüğünüz araba, boşa alınca türbeye doğru geri geri gidiyor

Ancak yandan bakıldığından aşağıdaki yola ve yukarıdaki tepenin eğimine göre yokuş yukarı gibi görünen yolda bir göz yanılması oluyor. Yapılan ölçümlerde aşağıya doğru eğim olduğu tespit edilmiş ve yaya olarak yürüdüğünüzde de bu eğimi hissediyorsunuz.

Bu yazı 5166 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.