Erzurum Nenehatun Tarihi Milli Parkı ve Tabyalar

Mecidiye tabyası
Paylaş
 

Nene Hatun Milli Parkının giriş kısmına, Erzurum Ağrı yolundan şehir merkezinden 4.5 km sonra ulaşılmaktadır. Yukarıya doğru 2.5 km mesafede ise Aziziye Tabyaları bulunmaktadır. Milli Park girişinde herhangi bir kontrol veya giriş ücreti alınan birim bulunmamaktadır.  Osmanlı-Rus savaşında Erzurum’ da yapılan tabyaların büyük faydası olmuştur.

Erzurum Aziziye tabyası

Aziziye Tabyası

Mecidiye ve Aziziye tabyaları, tarihimizde 93 Harbi olarak geçen 1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşında Erzurum şehrinin savunmasında kullanılmıştır. Bu savaş sırasında Rusların  daha fazla ilerlemesini engellemiştir. Erzurum’u ele geçirmek isteyen Ruslar Ermenilerin de yardımıyla Aziziye Tabyalarına saldırmışlardır.

Erzurum şehitlik anıtı

Şehitlik anıtı

Erzurum halkı bunu duyunca o zaman henüz 20 yaşında olan Nene Hatun’un önderliğinde kadın-erkek kendi imkanlarıyla Aziziye Tabyasına koşarak askerlere yardım etmişlerdir. Bu büyük mücadele sonucunda birçok şehit verilerek tabyalar geri alınmıştır.

Erzurum nene hatun

Nenehatun heykeli

Kahraman Türk Kadını Nene Hatun Aziziye Tabyasında gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdırmıştır. Yaptığı bu savunma ile bir cesaret sembolü olarak tanınmış ve anılmıştır. Nene Hatun 1955 yılında “Yılın Annesi” seçilmiştir ve aynı yıl  22 Mayıs günü Erzurum’da vefat etmiştir. Aziziye Anıtının yanına defnedilmiştir ve mezarı burada ziyaret edilmektedir. Parkın girişinde ise Nene Hatun’u simgeleyen bir heykel bulunmaktadır.

Aziziye tabyası

Aziziye Tabyası

AZİZİYE TABYASI: 1867-1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz devrinde Erzurum Valisi Fosfor Mustafa Paşa tarafından Erzurum Kars karayolunu kontrol altına almak amacıyla yapılmıştır. Günümüze kadar ulaşabilen 1 numaralı Aziziye Tabyasına ait oda ve koğuşların doğuda ve kuzeyde u şeklinde bir plan üzerinde devam ettiği anlaşılmaktadır. İnşa edildiği devirde tabyanın kuzeydoğusunda savunma amaçlı bir hendeğin bulunduğu anlaşılmaktadır.  9 Kasım 1877 tarihinde Erzurum halkı ve Türk Ordusu el ele vererek, Aziziye zaferini kazanmıştır. Tabyanın yanında kumandanlık binası, Aziziye Şehitler Anıtı ve Nene Hatun’un mezarı bulunmaktadır.

Mecidiye tabyası

Mecidiye tabyası

MECİDİYE TABYASI: 2042 metre rakımlı Topdağı’ nın kuzey ucunda bulunmaktadır. Yanıkdere ile Gürcü Boğazından gelebilecek düşmanı durdurmak amacıyla yapılmıştır. Abdülmecid zamanında, Erzurum Valisi Zarif Mustafa Paşa tarafından 1852-1855 yılları arasında yaptırılmıştır.

Mecidiye tabyası koğuşları

Mecidiye tabyası koğuşları

Tabya geniş bir avlunun doğusunda yay şeklinde yan yana koğuş odalarından meydana gelmektedir. Su ihtiyacını karşılayan sarnıç ve su kuyuları da dış avluda bulunmaktadır. Erzurum şehrine hakim bir tepede kurulmuş ileri bir karakol ve kışla özelliği göstermektedir. 1877-1878 Osmanlı Rus savaşında Erzurum şehrinin düşmesini bu tabya önlemiştir.

Bu yazı 3956 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Kemal Kandemirci dedi ki:

    Tarihi mekanları çok güzel anlatmışsınız Erzurum a mutlaka gidip bu tarihi yerinde yaşamalı.

  2. fatih dedi ki:

    erzurumu özledim

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.