Uzungöl Trabzon

Uzungöl
Paylaş
 

Ulaşım: Trabzona 99 Çaykaraya 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 m. yükseklikteki  Uzungöl Trabzonun Çaykara İlçesine bağlı bir mahalledir. Özel aracınızla asfalt yoldan rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Uzungölden yukarıdaki yaylalara çıkmak isterseniz mevsime göre yollar bozuk olabilir, hatta kışın tamamen kapalı yollar olabilir.

Uzungöl

Uzungöl

Konaklama: Yöre mimarisine uygun ahşap evler pansiyon olarak kullanılmaktadır. Ayrıca oteller de bulunmaktadır. Özellikle ahşap yangın merdiveni olan bir otel haberlere konu olmuştur. Ancak Arap turistlerin aşırı ilgisinden dolayı konaklama yerleri oldukça doludur ve fiyatları yüksektir. Trabzonda konaklayarak günübirlik bir gezi yeterli olacaktır.

Uzungöl

Uzungöl

Yeme-İçme: Burada yetişen alabalık oldukça lezzetlidir. Göl kenarındaki lokantalarda alabalık üzerine de sütlaç yiyebilirsiniz. Mıhlama  gibi yöresel yemeklerde bulunmaktadır.

Mıhlama

Mıhlama

Gezilecek Yerler: Bu cennet vatanda ne güzellikler varmış Uzungölü görünce anlarsınız. Haldizen deresinin önünü vadiden düşen kayaların kapatması ile Uzungöl oluşmuştur. Gölün etrafı ladin ve karaağaçlardan oluşan ormanlarla çevrilidir.

Uzungöl Yaylaları

Uzungöl Yaylaları

Giriş kısmında gölün kenarındaki çifte minareli bir cami ve Taşköprü ilk göreceğiniz manzaradır. Hediyelik eşya satan dükkanlarda ahşap eşyalar, yazma, şal ve yöresel ürünler bulunmaktadır.

Uzungöl

Uzungölden yukarıya doğru çıktığınızda buzul göllerinin bulunduğu yaylalara ulaşabilirsiniz.  Belirli  bir yükseklikten sonra burada ağaç yetişmemektedir. Mevsime göre erimemiş karları görebilir yaz ayında kartopu oynayabilirsiniz.

Uzungöl

Hava ne kadar sıcak olursa olsun yaylalara çıkarken yanınızda mont veya hırka bulundurmayı unutmayın. Ayrıca bu yaylalarda canınız çekerse size mıhlama yapacak birilerini bulabilirsiniz. Handizen deresinin kenarında çay içebileceğiniz salaş bir ev de görebilirsiniz.

Bu yazı 1901 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Hamza Halat dedi ki:

    Bir iş nedeniyle gezmiş olduğum Uzungölü sitenizde tekrar görünce, vakit darlığından gezemediğim yerleri görünce üzüldüm en kısa zamanda tekrar gideceğim.

  2. mistik dedi ki:

    Çok güzel bir yer gerçekten, gitmek isterim bende.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir