Rize Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı

Ayder Yaylası
Paylaş
 

Karadeniz turuna çıkmak isterseniz Ayder Yaylasına çıkmanızı tavsiye ederim. Rize’de gezilecek yerlerden birisi de Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır.

AYDER YAYLASI:

Doğu Karadeniz denince yaylalar, yayla denince de ilk akla gelen yer Ayder Yaylasıdır. Ayder Yaylası Rize İlinin Çamlıhemşin İlçesinin 18 km. kuzeyindedir. Ayder yaylası her mevsim ayrı güzeldir. Yazın serin ve yeşil, sonbaharda yine serin ve kırmızı, turuncu, sarı renklerde, kışın ise karlarla kaplı yeşil ve beyazdır. Kışın yaylanın güneyindeki dağlarda helikopterle gidilerek aşağıya doğru kayak yapılmaktadır. Heliski denilen bu kayak türü için Avrupanın değişik ülkelerinden meraklıları gelmektedir.

Ayder Yaylasına Nasıl Gidilir ?

Karayolu Ulaşımı: Rize il merkezi Trabzon’a 74 km. Samsun’a 407 km. Ankara’ya 821 km. dir. Çamlıhemşin ilçe merkezi ise Rize’ye 65 km. uzaklıktadır.  Çamlıhemşin İlçesi ile Ayder Yaylası ise 18 km. dir. Yaz aylarında Ayder, Elevit, Zilkale, Çat, Kale Hemşin, Ortaklar, Avusor, Kavron, Çeymakçur, Amlakit ve Palovit yaylalarına dolmuş seferleri vardır.

Havayolu Ulaşımı: Bölgeye en yakın havaalanı Ayder Yaylasına yaklaşık 160 km uzaklıkta bulunan Trabzon Havalimanı’dır. Trabzon havaalanı hava ulaşımı bakımından bölgenin merkezi konumundadır. Diğer illerin havayolu ulaşımı bu havaalanı üzerinden sağlanmaktadır. Her gün düzenli olarak Ankara ve İstanbul’dan karşılıklı seferler yapılmaktadır. Uluslararası uçuşlara açık olan havaalanına Azerbaycan ve Rusyadan karşılıklı seferler düzenlemektedir. Özellikle Arap turistler hava yolu ile geldikleri Trabzon’dan araç kiralayarak Ayder ve diğer yaylalara gelmektedirler.

Yayla evi

Yayla evi

Konaklama: Ayder yaylasında çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Oteller genelde küçük ve çok konforlu değildir. Yaz aylarında doluluk oranı yüksek olduğundan önceden yer ayırtmanız gerekir. Bazı yaylalarda da pansiyon ve yayla evleri konaklama amaçlı kullanılmaktadır. Yer bulamazsanız endişelenmeyin misafirperver Karadeniz insanı sizi açıkta bırakmayacak gerekirse evinde misafir edecektir.

Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı

Çamlıhemşin İlçesinin büyük kısmı ormanlarla kaplıdır. Dağlık ve tepelik alanlardan oluşmaktadır. Kaçkar Dağı Milli Parkı, Doğu Karadeniz Dağları’nın 3 büyük dağ kütlesinden oluşmuştur. Bu dağlar Üçdoruk, Göller, ve Kaçkar dağlarıdır. Kaçkar Dağı Milli Park alanının kuzey kesimi Fırtına Deresi havzasının yukarı kesimini oluşturmaktadır.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Orman alanlarında Doğu ladini, Doğu kayını karışık bulunmaktadır.  Doğu kayını,  1.700 m yüksekliklere kadar bulunmaktadır daha yükseklerde, 2000 m yükseklikte “bozuk baltalık” halinde ladin ve çeşitli ağaççıklarla birlikte bulunur.

Yerüstü ve Yeraltı Suları:  Rize de yaylalardan inerek denize dökülen ve bol suları olan çok sayıda dere bulunmaktadır. Bu derelerin  en önemlileri Fırtına Deresi, İyidere, Büyük Dere,  Ortaköy Deresi ve Çağlayan Deresidir. Çamlıhemşin ilçesi içinden geçen  Fırtına Deresi Kaçkar ve Verçenik Vadilerinden gelen Elevit Deresi ve Palovit Deresinin birleşimi olan büyük dere ile Hala Deresinin (Ayder Deresi) birleşmesinden oluşmaktadır.  Fırtına Deresi Pazar, Ardeşen sınırından Karadeniz’e dökülmektedir.

Ayder Yaylası evleri

Yayla evleri

Ayder Kaplıcası : Çamlıhemşin ilçesinin Ayder yaylasındaki termal kaynaklar, yakın çevrenin en önemli jeotermal kaynağıdır. Sıcak su kaynakları bu kırık ve çatlaklardan çıkmaktadır. Ayder yaylasında birbirinden 300 m uzaklıkta bulunan iki sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Burada bulunan kaplıca hamamı günübirlik olarak kullanılmaktadır.

Tarihi ve Arkeolojik Değerler:

Milli Park sınırları içerisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşır. Bu alan I. Derece Arkeolojik Sit Alanıdır. Ayrıca çevredeki diğer kaleler, köprüler ve camiler de tarihi özellikleri zenginleştiren diğer unsurlardır. Milli Park alanının büyük kısmı 1. Derece Doğal Sit Alanıdır. Çamlıhemşin ve Ayder yerleşim alanları ile diğer köy yerleşimleri ise 3. Derece Doğal Sit Alanıdır.

Zilkale

Zilkale

Zil Kale: Çamlıhemşin’in 15 km. güneyindedir.  Fırtına Deresi’nin üst kısmında bölgeye hakim bir noktada kurulmuştur. Deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte bulunmaktadır. Dere yatağını ve etrafı gören bir kayanın tepesinde yapılmıştır. Çevreyi kontrol ve güvenlik amaçlı inşa edilmiştir. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Zilkale

Şenyuva Köyü: Zilkale yolu üzerindeki tipik Karadeniz köyü olan Şenyuva Show tv de yayınlanan Sevdaluk dizisinin çekildiği köydür. Dere üzerindeki taş köprüsü ve ahşap evleri gezenlerin ilgisini çekmektedir.

Ayder Yaylası Köprü

Dizilere belgesellere konu olan köprü

Bu yazı 2772 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. mistik dedi ki:

    Buradan görmek bile yetiyor gerçekten.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir