Uçhisar’da Balon Yolculuğu

Paylaş
 

Bu yazımda Kapadokya şehirlerinden birisi olan Uçhisar ve balon yolculuğu hakkında bilgi vereceğim.

Nevşehir’in bir beldesi olan Uçhisar Nevşehir kent merkezine 5 km uzaklıkta kalmakta olup bu bakımdan Kapadokya bölgesinin Nevşehir tarafından giriş kapısı niteliğindedir.

Günümüzde; yörede turizmin etkinliğini artırması, yöreye ve yaşama olan ilgi; yeni bir hareketlenmeye neden olmuştur. Özellikle yabancıların terk edilmiş ya da var olan  konutları satın alıp onarmaya başlamaları, bazı evlerin de onarılarak pansiyon olarak kullanılmaları yörenin çekiciliğini artırmıştır.

Uçhisar evleri

Uçhisar evleri

Uçhisar, Kalesi ve yöre mimarisini yansıtan ve korunmuş olan kent dokusu, Nevşehir’e yakınlığı ile turizm potansiyeli açısından Kapadokya bölgesinin öne çıkan beldelerindendir. Bölgede tescilli birçok bina bulunmakla birlikte çevre arazilerinin doğal sit alanı ilan edilmesiyle yöre mimarisi yansıtan eski konutlar giderek değerlenmiş ve tarihi değeri olan yaklaşık 200 civarında konut yabancılar tarafından satın alınarak butik otele dönüştürülmüştür.

Uçhisar restoran

Uçhisarda bir restoran

Uçhisar’ın Kale’si, Peribacaları ve topografyaya uyumlu yöre mimarisini yansıtan geleneksel kent dokusu göze hoş gelmektedir.

Uçhisar Kapadokya

Uçhisar

Uçhisar ve yakın çevresi’nde, antik çağlardan bu yana oyularak, çok sayıda kayadam, oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahzen  yapılmıştır. Hem gözetleme hem de savunma amaçlı kullanılan Kale; Selçuklu ve Beylikler döneminde de önemini korumuş, ilk kez Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı’lara geçmiştir.

Uçhisar’da Kesek Meydanı’nda hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlar bulunmaktadır. Turistler buradan hatıra olarak buzdolabı süsleri veya Kapadokya’yı anlatan çeşitli hediyeler satın almaktadır.

Konaklamalar için çeşitli alternatifler bulunmakla birlikte, butik oteller ve kaya otelleri oldukça rağbet görmektedir.

Uchisar balon

Balon Yolculuğu

Uçhisar’da balon turları düzenlenmektedir. Balondan Ürgüp, Göreme, Avanos, Ortahisar ve Uçhisar yerleşimlerinin arasında kalan Göreme açık hava müzesi net bir şekilde seyredilmektedir. Burası Kapadokya’nın kalbidir. Uçhisar’dan başlayan balon yolculukları yaklaşık 1 saat sürmektedir. Balon havalandıktan sonra tüm Kapadokya ayaklarınız altına serilmektedir. Bu nedenle Kapadokya gezisinin hakkını vermek için balon turuna çıkmak en iyisidir. Fakat balon turu ücretlerinin düşük olduğunu söylemek mümkün değil. Yabancı turistlere çerez parası gelse de orta kesim Türk halkı için iç çektiren fiyatlar uygulanmaktadır.

Uçhisar

Uçhisar balondan görünüm

Ancak yine de balon yolculuğuna katılanlar verilen paraya değdiğini söylemektedirler. Çünkü yukarıdan Kapadokya’nın tüm güzellikleri, özellikle de peribacaları en güzel şekilde seyredilmektedir.

 Japonlar Kapadokya’ya büyük ilgi göstermektedir ve genellikle balon turlarına da katılmaktadırlar. Balon yolculuğunu Avrupalı ve Amerikalılar da sevmektedirler. Bu yüzden rehber İngilizce olarak Kapadokya’yı anlatır.

Balona ilk kez biniyorsanız kendinizi garip hissetmeniz normaldir. Çoğu kişi yükseklik korkusu olduğunu ilk kez keşfeder. Bazısı da yükseklik korkusunu yerin metrelerce yükseklikte yapılan bu gezintide yener. Balondan indiğinizde söylenilenlerden ziyade hissettiğiniz duyguları unutmazsınız.

 

Bu yazı 1250 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. rasim dedi ki:

    yükseklik korkusu oluyor mu balondayken ?

  2. Cemal Develi dedi ki:

    Balon yolculuğu gayet sakin ve yavaş oluyor korkacak çekinecek bir şey değil. Arada sırada kaza olsa da normal şartlarda bir tehlikesi yok bence.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA