Yeni Nesil Ankara Camileri

Beştepe Millet Camii
Paylaş
 

Bilirsiniz eskinden Ankarada tek tük cami vardı. Ülkenin kalkınması, muasır medeniyet seviyesine erişmesinin yolunun namazsızlıktan geçtiğini zanneden düşünce sistemi “Aman ha geri gideriz yoksa!” diyerek ülkemizin başkentini olabildiğince camisiz bırakmaya çalışmıştı.

Kerhaneyi ihtiyaç gören hatta adını “Genelev” yani herkesin gittiği yer olarak değiştiren kafalar, insanların asıl ihtiyaç duyduğu camileri başkentten uzak tutmaya çalıştılar yıllarca. Cami bulamayınca evlerin, dükkanların altlarında tozlu, rutubetli çakma mescitlerde ibadet etmeye çalışan Ankara halkı Kocatepe ve Maltepe camileri ile nefes almıştı.

Hala da birileri dinin kişinin vicdanında hapsolması gerektiğini, insanların ibadetlerini eski dönem mağara rahipleri gibi gizli, saklı yerlerde veya evlerinde yapması gerektiğini savunarak her cami yapıldığında minaresi bir yerine saplanacakmış gibi endişe duymaktadır.

On yıllar sonra Ankaramız ihtiyaç duyduğu camilere birer birer kavuştu. Fakat bu seferde gösteriş budalalığı hastalığı peydah oldu.

Beştepe Millet Camii

Beştepe Millet Camii önden görünüş

Ankara’nın yeni nesil camileri, kullanışlı ve pırıl pırıl. Eskiden cami tuvaletleri öyle pisti ki insanlar evlerinde abdest alır gelirlerdi. Ayrıca caminin kırığı çıkığı bitmez, her Cuma yardım toplanırdı. Ankara’nın yeni nesil camileri temiz ve bakımlı, bazılarının abdest alma yerleri ve tuvaletleri ünlü beş yıldızlı otellerinkinden daha iyi.

Beştepe Millet Camii

Beştepe Millet Camii

Ankara’ya son yapılan cami Beştepe Millet Camii. Cumhurbaşkanlığı külliyesine yapılan bu cami epey büyük ve saraylarla nispet edercesine gösterişli. Selçuklu-Osmanlı sanatından esinlenerek yapılmış. Tuvalet ve abdest alma yerleri ise gayet konforlu.

Beştepe Millet Cami otoparkı

Beştepe Millet Camii otoparkı

Vakit namazlarında dahi epey cemaati oluyor. Cuma namazlarında ise yer bulunmuyor hatta park etmek sorun oluyor. Her ne kadar adı Millet Camii olsa da halk için inşa edilmediği için sadece kendine kadar otoparkı var, dışarıdan gelenler otoyola park ediyorlar. Cuma süresince otoyol otopark gibi kullanıldığı için kapalı kalıyor.

Beştepe Millet Camii

Beştepe Millet Camii

Cami güzel ama az önce bahsettiğim gibi gösteriş ve riyakarlık kol geziyor. Sabah namazına kalkmayan mürailer öğle namazına yetişmek için ta tilkinin bakır çıkardığı yer mesafesindeki yerlerden kalkıp geliyor. Bir devletlunun yanında veya arkasında safa durup ekstra bonus peşindeler.

Beştepe Millet Camii Avlusu

Beştepe Millet Camii Avlusu

Bir diğer yeni nesil camilerden biri de Diyanet İşleri Başkanlığının hemen yan tarafında bulunan Ahmet Hamdi Akseki Camii. Eskinin Roma tapınaklarından daha fazla mermer kullanılan camide hiçbir şey unutulmamış. Aynı anda onlarca kişi tuvalete girebilir, yüzlerce kişi abdest alabilir. Her vakit burayı temiz bulabilirsiniz. Çünkü bir çok görevli çalışıyor.

Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ahmet Hamdi Akseki Camii

İçi ise hoş, huzur veriyor. Sade ama oldukça güzel bir camii. Millet Camisi yapılmadan evvel bakanlar, başbakan, cumhurbaşkanı ve Müslüman ülkelerden gelenler buraya namaza gelirdi.

Yeni nesil camiler yapılmaya devam ediyor ama benim gönlüm hala Kocatepe ve Maltepe camilerinde…

Bu yazı 1881 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Ahmet Osmanoğlu dedi ki:

    Biraz içerik olarak gezi yazısından uzak ve sitenin esaslarına aykırı bir yazı olmuş, kendi kişisel görüşlerinizi belirtmeniz pek hoş olmamış.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA