Antalyanın saklı cenneti Adrasan

Antalya
Paylaş
 

Yolunuz Antalya’ya düşerse gezilecek yerlerden birisi de Adrasan’dır.

NASIL GİDİLİR?

Adrasan’a gitmek için Antalya’dan Kumluca yoluna girmeniz gerekir. Doksanıncı kilometrede karşınıza yön levhası çıkar zaten. Oradan dolambaçlı yola girin. Yol virajlı, dar ama manzarası seyirlidir. Onsekiz kilometre sonra Adrasan’a varırsınız. Diyelim ki otobüsle gitmek istediniz. O zaman Adrasan kavşağında ineceksiniz. Oradan minibüsle Adrasan’a gelirsiniz.

Antalya’nın saklı cennetlerinden biri olan Adrasan adını kıyıya yaklaşık beş kilometre uzaklıkta olan Çavuşköyden almıştır. Antalya’nın Kumluca İlçesinde bulunan belde meşhur Olimpos’a komşudur. Kartpostallara konu olan kıyısı yaklaşık iki kilometredir. Bir tarafı berrak ve açık mavi denizle öbür yanı Musa Dağı ile çevrilidir.

Buranın halkı turizmden geçinir ve velinimeti turistlere her daim güler yüz gösterir. Adrasan’ işletmecilerin yaklaşık yüzde sekseni yerel halktandır. Kimisi pansiyon kimisi lokanta işleterek geçimini sağlar. Gayet sıcak kanlı ve sevecen insanlardır.

Turizm cenneti olmasının yanında tarihe tanıklık etmesinden dolayı buralar sit alanı ilan edilmiş durumda. Bozulmamışlığını da daha çok buna borçlu.

Adrasanda yapılabilecek en iyi şeylerde biri, günübirlik teklelerla çevredeki koyları ziyaret etmek. Tekmne turları buraya yaklaşık bir saat mesafede olan Suluada, Sazak ve Ceneviz koylarına uğruyor.

Yeri gelmiş iken Adrasan ile ilgili ilginç bir şey aktarayım. İddiaya göre Suluada’dan çıkan su aç karna içilirse böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olurmuş. Suluadaya bu yüzden mi SULU ADA dediler, onu bilemiyorum.

Aslı var mıdır, yoksa turizmi artırsın diye mi söylenmiştir bilemem ama Sazak koyunda çıkan suyun da bağırsaklara iyi geldiği söyleniyor. Burada ayrıca sörf, su kayağı gibi değişik su sporları da yapılıyor, ücreti mukabili siz de deneyebilirsiniz.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

 Konaklama açısından burası diğer Antalya otellerine kesinlikle benzemez. Yüksek standartlı, herşey dahil oteller yerine burada sıcakkanlı işletmeciler, mütevazi ama konuksever ortamlar bulabilirsiniz.

Mekanların kapasiteleri azdır ama hizmet kusursuzdur. Temizliği, müşteriler ile ilgili olmaları işletmecileri ön plana çıkarır. Bungalov veya lüks apartları tercih edebileceğiniz gibi çadır ve karavan alternatifleri de mevcut.

Pansiyonlar genellikle Adrasan deresinin kenarında sıra sıra dizilmişler. Pansiyonlar ile deniz yaklaşık bir kilometre uzaklıkta, yani yürüme mesafesinde. Burada her bütçeye göre konaklama seçeneği bulabilirsiniz.

Bu yazı 22878 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Kaley dedi ki:

    daha fazla bilgi ?

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA