Alanyada Gezilecek Yerler

Paylaş
 

Tatilcilerin sevdiği yerlerden birisi olan Alanya Antalya’ya 135 km uzaklıkta bir turizm şehridir. Alanyada gezilecek yerler oldukça fazladır. Burada deniz turizminin yanında tarih turizmi de önemli bir yer tutar.

Geçmişten günümüze Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere beşiklik etmiş Alanya’da o dönemlere ait kalıntılar mevcuttur.  Şehir adını Anadolu Selçuklu Devleti sultanı 1. Alaaddin Keykubattan alır. Sultan şehri fethedince buraya Alaiye denmeye başlamıştır. 1935 yılında burayı ziyaret eden Atatürk bu ismi Alanya olarak değiştirmiştir

ALANYA’YA NASIL GİDİLİR ?

Antalya’ya 135 km uzaklıkta olan Alanya’ya büyükşehirlerden direk otobüs seferleri mevcuttur. Hava yolu ile gitmek isterseniz Alanya’ya 30 kilometre uzaklıktaki Gazipaşa Havalimanını kullanabilirsiniz. İsterseniz de Antalya havalimanını kullanabilirsiniz. Genellikle Alanya’ya havayolu ile gidilmektedir.

alanya

ALANYA’DA GEZİLECEK YERLER

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, antik çağlardan beri önemli bir deniz üssü olan Alanya’ya ilk olarak Romalı korsan Tryhos tarafından yaptırılmıştır. Fakat kalenin Romalı’lara geçmesi kaçınılmaz olmuştır.

Alanya 1. Alaeddin Keykubat tarafından fethedilince burayı Anadolu Selçukluları kullanmaya başlamışlardır. Daha sonra Karamanoğulları ve Memlükler egemenliğine giren kale Kanuni zamanında Osmanlılara geçmiştir.

Denizden 280 metre yükseklikte olan Alanya Kalesi şehrin sembollerindendir. Buradan tüm şehri kuşbakışı görme imkanı bulabilirsiniz. Kalenin içinde bulunan içkale zamanında Alaeddin Keykubat’ın sarayı olarak kullanılmıştır. Kalenin içi halen canlıdır, yürüyerek veya arabayla dolaşabilirsiniz. Girerken yanınızda müzekart olmalıdır.

alanya

Damlataş Mağarası

Burası Alanya şehir merkezine çok yakın bir yerdedir. Toplam uzunluğu 30 metre olan Damlataş Mağarası Alanya Kalesinin iki km batı tarafında bulunmaktadır. Mağaradaki sarkıtlar yılın bazı aylarında damlar. Bu nedenle mağaraya Damlataş Mağarası adı verilmiştir.

Mağaradaki karbondioksit oranı çok yüksektir. Buranın ısısı 22-23 derece civarında sabittir. Mağaranın içinin oldukça nemli olduğunu söylemek mümkündür. Bu özellikleri nedeniyle mağaranın astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Sarkıt ve dikitlerin olağanüstü kombinasyonlarını görmek için yılda binlerce turist buraya akın etmektedir.

Hamakisa

Burası Alanya’nın kuzeybatısında, Elikesik köyünde antik bir kenttir. Şehre yaklaşık 8 km mesafededir. Antik kentin Roma öncesinde kurulduğu sanılmaktadır. Burada Helenistik döneme ait çeşme, havuz, nekropol ve dini yapılar bulunmaktadır. Eskiden gemiler sedirden yapılırmış. Dünyanın ilk Coğrafyacılarından Strabon buralarda bol miktarda sedir ağaçları bulunduğundan söz etmektedir. Antik kentte Romalılar ve Bizanslardan kalma kalıntılar da mevcuttur.

alanya

Süleymaniye Camisi

Anadolu Selçukluları zamanında yapılmış cami içkalenin hemen dışındadır. İlk kez 1231 yılında inşa edilen camii Kanuni döneminde onarılmıştır. Bu sebeple Süleymaniye Cami olarak anılır. Moloz taştan kare planlı olarak yapılmıştır. Sekizgen kasnak üzerine, kiremitli bir kubbesi vardır. Kubbenin askılık görevi üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiştir. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır. Son cemaat yeri, dört ayak üzerine kiremitli üç kubbe ile örtülüdür. Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğinin güzel bir örneğidir.

Kızılkule

Limanda bulunan Kızıl Kule de bir Anadolu Selçuklu eseridir. Kule taş bloklardan yapılmıştır. Belli bir yükseklikten sonra taşları çıkarmak zor olunca taş yerine pişmiş tuğla kullanılmıştır. Bu yüzden kızılkule denmektedir. 12,5 metre yüksekliğindeki sekizgen kule oldukça ilgi çekicidir. Alanya’da geçmiş yıllardan beri bulunan tersaneyi ani baskınlardan korumak için gözetleme amaçlı, kente yaklaşan gemileri önceden görmek ve haber vermek için zamanında böyle bir yapıya ihtiyaç duyulmuştur. 1950’li yıllarda onarılan kule 1979 yılında ziyarete açılarak birinci katı Etnoğrafya Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

Kule geçtiğimiz yüzyılda onarılıp müzeye dönüştürülmüştür.

alanya

Syedra

Akdenizi tepeden gören bir konumda bulunan Syedra Alanya-Gazipaşa yolunun yirminci kilometresinde bulunmaktadır. Antik kente ilk yerleşimler milattan önce yedinci yüzyılda olmuştur. Syedra’ya anıtsal kapıdan girilmekte olup şehirde su sarnıçları bulunmaktadır. Burada ayrıca bir de vaftiz amacıyla kullanılan mağara bulunmaktadır. Yükseğe kurulduğu için çok güzel Akdeniz manzarası vardır.

Bu yazı 1467 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA