İzmir Bergama Gezilecek Yerler

İzmir Bergama Gezilecek Yerler
Paylaş
 

NASIL GİDİLİR: Bergama İzmirin Kuzeyinde bulunan bir ilçesidir ve Adnan Menderes Havaalanından 140 km. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminalinden 114 km. mesafededir. Deniz turizminin merkezlerinden olan Ayvalıktan 65 km. Dikiliden ise 32 km. mesafede bulunan Bergamaya deniz tatilinize ara verip günübirlik bir ziyaret yapabilirsiniz.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Bergama evleri

Bergama girişinden şehir merkezine girdiğinizde Akropolis tabelasını takip  ederek tepenin eteklerine geldiğinizde yol ikiye ayrılıyor. Otomobil ile 2.5 km. lik bir yolla tepenin etrafını dolaşarak çıkabilirsiniz. Alanın girişinde otopark bulunuyor ve 10 TL ücreti var. Diğer yol teleferik istasyonuna çıkıyor. Burada tur otobüsleri park ediyor ve turistler teleferik ile tepeye çıkıyorlar. Teleferik ücreti gidiş dönüş 35 TL. dir.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Teleferik

AKROPOL ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETİ: Hergün açık olan Pergamon kentinin bulunduğu kısmın giriş ücreti 42 TL. 65 yaş üzeri ve 18 yaş altı ücretsizdir. Müze kart geçerlidir. Müze Kart tam 70 TL. öğrenci ve öğretmen için 30 TL. ye fotoğrafınız yanınızda olmak kaydıyla gişeden temin edebilirsiniz.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

AKROPOL (PERGAMON): Roma İmparatorluğunun Pergamon kenti korunma  amacıyla tepe üzerine kurulmuştur ve etrafı surlarla çevrilidir. Bergama kazıları sırasında çıkarılan en önemli eser olan Zeus Sunağı, Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde sergilenmektedir.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Traian Tapınağı

Yerleşimde ihtiyaç oldukça teraslama yapıldığından şehrin en erken tarihi hakkında bilgilere ulaşılmasını zorlaştırmıştır. Kalede tespit edilebilen en eski yerleşim yerleri M.Ö. 7-6. yüzyıldadır. Kent, iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi dağın en tepesinde yer alan ve  kendi surları olan Kaledir. İkinci kısım ise güneyde daha az meyilli yamaçta yer alan aşağı kenttir.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Pergamon haritası

Pergamon’un en parlak ve gelişmiş dönemi II. Eumenes zamanındadır.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Tiyatro

En önemli yapılar Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, ikiyüzbin kitabın bulunduğu kütüphane, onbin kişilik dik tiyatro, Büyük saraydır.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Pergamon Sarayı

M.S. 2. Yüzyılda İmparator Traianus ve Hadrianus yönetiminde kent genişlemiş surların dışına çıkarak ovaya kadar yayılmıştır. Genişleme sonucunda bugünkü şehir içinde kalan Serapis (Kızıl Avlu)’ tapınağı yapılmıştır.

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Kızıl Bazilika

BAZİLİKA (KIZIL AVLU): Giriş Ücreti 7 TL. olup müze kart geçerlidir. Binanın tamamının kırmızı tuğladan yapılmış ve büyük ön avlusu olması nedeniyle bu tapınak halk arasında “ Kızıl Avlu” olarak bilinmektedir. Avlusu, yüksek duvarlarla çevrilidir. Roma  döneminde aşağı şehrin tam merkezine inşa edilmiştir. Erken Bizans döneminde yapının içerisine ilaveler yapılarak Anadoludaki yedi kiliseden biri olarak kullanılmıştır.

ASKLEPİON: Şehir merkezine girdikten sonra sol  taraftan Asklepion tabelasını takip ederek tepeye doğru 1.5 km. mesafededir. Giriş ücreti 36 TL olup müze kart geçerlidir. Bergama Asklepion önemli bir sağlık tedavi merkezi idi. İlk Asklepios Tapınağı Hellenistik Dönemde M.Ö. 4.yy’ın ilk yarısında kurulmuştur. Burada hastalar kutsal kaynakta su ile tedavi edilmekteydi. Kutsal sudan içilir, çamur banyosu yapılır, şifalı otlar ve yağlarla başlıca tedaviler yapılırdı.

Bu yazı 137 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.