Artvin gezilecek yerler

artvin
Paylaş
 

Doğu Karadenizin en doğusundaki Artvin yeşili ve doğayı sevenlerin mutlaka görmesi gereken  bir ilimizdir. Yeşilin her türlüsünü görebileceğiniz Artvinin bu güzelliklerine ulaşabilmeniz için zor yolları göze almanız gerekir. Artvinde araç kullanmak gerçekten dikkat ve beceri istiyor. Bir de mümkünse aracınız arazi aracı olursa daha rahat edersiniz. Otomobiller bazı yollarda zorlanabilir. Ya da günübirlik turlara katılırsanız minibüslerle daha rahat gezebilirsiniz.

cam teras artvin

Cam terasa giden yol

NASIL GİDİLİR: Artvin’e Ankaradan karayoluyla gidecekseniz sizi çok uzun bir yol bekliyor. Sivas-Erzincan-Erzurum üzerinden giderseniz 1041 km.  Samsun-Trabzon-Rize üzerinden 1028 km. lik bir yol var. En iyisi güzergah üzerindeki bir yerde kalmak ve ertesi gün yola devam etmek. Böylece yol güzergahındaki bir şehride gezmiş olursunuz. Uçak ile gitmek isterseniz Ankara ve İstanbuldan Trabzona hergün uçak seferleri bulunuyor. Trabzonda uçaktan indikten sonra Artvin merkez 300 km. Batum havaalanını kullanırsanız daha kısa mesafede. Hopa ilçesine kadar sahil yolu güzel ancak Artvine doğru tüneller haricinde yollar eğimli ve virajlı. Çoruh nehrinin muhteşem manzarası eşliğinde yukarıya tırmanıyorsunuz.

Çoruh Nehri

GEZİLECEK YERLER: Artvin şehir merkezinde Atatepe, şehre yakın olan Hatila Milli Parkı ve Borçka Karagöl bir günde gezebileceğiniz bir tur güzergahı. Camili, Macahel ve Maral şelalesi ise daha zor yolları  olan ve daha çok vakit isteyen bir güzergah.

Atatepe

ATATEPE: Artvin şehir merkezi bir dağın eteğinde kurulmuş. Altından Çoruh Nehri geçiyor. Merkeze geldiğinizde uzaktan Atatepeyi ve üzerindeki dev Atatürk heykelini görüyorsunuz. Merkezden 8 km. mesafede bulunan tepeye dar ve virajlı yollardan 20-30 dakikada çıkılıyor. Çünkü karşıdan araç gelirse durup yol vermeniz gerekiyor. Tepenin üzerinde ise düz bir alanda otopark alanı ve Belediyenin Atatepe Sosyal Tesisleri bulunuyor. Manzarası çok güzel olan tesislerde yeme içme servisi bulunuyor. Tepeden bütün Artvini ve Çoruh Nehrini izleyebilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkındaki cam teras

HATİLA VADİSİ MİLLİ PARKI VE CAM TERAS: Hatila Vadisine  gitmek için Atatepeden tekrar Artvin merkeze inmeniz gerekiyor. Daha sonra dik ve dar sokaklardan geçerek tekrar dağlara tırmanıyorsunuz. Artvin cam teras kağıt üzerinde 16 km. ama bir saatinizi alabilir buraya ulaşmak. Yollar Atatepe yoluna göre daha bozuk ve eğimli. Hatila Vadisi Milli Parkında  Türkiye’nin en büyük cam teraslarından biri bulunuyor. Yoldan 15 m mesafeye vadi üzerine uzanan cam teras, 220 metre yükseklikte, 50 metrekare cam alana sahip. Altta Hatila Deresi’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca terası biraz geçince yeme-içme ihtiyaçları için bir restaurant bulunuyor. Milli Park giriş ücreti otomobil için 11 TL. Ayrıca teras için ücret alınmıyor. Terasa çıkarken camın kirlenmemesi ve çizilmemesi için girişte verilen galoşları giymek gerekiyor.

artvin karagöl

Karagöl

BORÇKA KARAGÖL: Borçka ilçesi cam terastan 45 km. ama  bir saat sürebilir. Borçkadan Karagöl Tabiat Parkı 26. Km.  Muratlı yolundan Çoruh Nehri kenarından devam ederek Karagöl Camili yoluna dönülüyor.  Yol önce asfalt ama daha sonra taş döşeme ve bazı yerler bozulmuş. Yeşillikler arasında bir yolculuktan sonra Karagöl Tabiat Parkına varıyorsunuz. Tabiat Parkı giriş ücreti otomobil için 10 TL. Aracınızı otoparka bırakıp kısa bir yaya yolundan göl kenarına ulaşıyorsunuz. Göl kenarında Borçka Belediyesinin bir yeme-içme  tesisi bulunuyor. Ayrıca piknik yerleri mevcut ama mangal yakmak için sadece ayrılmış olan küçük bir alan kullanılabiliyor. Diğer kısımlarda ateş yakmak yasak. Karagölün muhteşem manzarasını izlerken etrafındaki patika yoldan yürüyüş yapabilirsiniz. Gölün etrafını dolaşmak bir saat kadar sürüyor. Bu yoldaki bitki türleri  çok çeşitli olduğundan kendinizi botanik bahçesinde hissediyorsunuz. Tabiki bu yürüyüş için rahat spor ayakkabılar ve üzerinize yağmurluk veya mont almalısınız. Tekrar Borçkaya dönüş aynı yoldan ama iniş daha kolay oluyor.

NE YENİR: Artvin yöresinin etleri çok güzel olduğundan döner yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca yatık döner denilen cağ kebabı da çok güzel yapılıyor. Laz böreği ve sütlaç da tavsiye edilir. Şehir merkezinde ve Borçka ilçesinde lokantalar bulunuyor.

Bu yazı 730 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.