Kastamonu’da Gezilecek Yerler

Şeyh şabanı veli külliyesi
Paylaş
 

Kastamonu’da gezilecek yerler genellikle tarihi yapılar ve türbelerden ibarettir. Şehrin içinden bir çay geçer. Yerleşim merkezinin etrafı dağlarla çevrilidir. Bu haliyle Kastamonu içine kapanık, gelişimi sınırlı illerimizden birsidir. Kanaatkar ve sabırlı insanlar yaşarlar burada. Fazlasını isteyenler çevre illere ve büyük şehirlere göç etmiştir.

Buraya gelenlerin gözüne ilk olarak ihtişamıyla Kastamonu kalesi çarpar. Buraya çıktığınızda şehir ayaklarınız altına serilir. Bir başka uğrak yeri de Şeyh Şabanı Veli türbesidir. Bunun dışında ilginizi çekebilecek birkaç tarihi mekanı daha ziyaret edebilirsiniz şehir merkezinde.

Eğer gezmeyi dolaşmayı, doğal güzellikleri temaşa etmeyi seviyorsanız şehir dışına çıkmanız gerekmektedir.  Valla Kanyonu, Ilgaz Dağı Milli Parkı, Ilıca Şelalesi en fazla ziyaret edilen yerlerdendir.

Gezilecek Yerler

Kastamonu Kalesi: İlk defa Bizans döneminde yapılan, Candaroğulları Beyliği döneminde de kullanılan kale hala ayaktadır. Fırsat bulursanız buraya çıkıp kuş bakışı etrafı seyrediniz.

Kastamonu Kalesi resmi

Kastamonu Kalesi

Şeyh Şabanı Veli Külliyesi: Takribi 1490’lı yıllarda kurulan bu külliyede kerametleri görülen önemli bir tarikat liderinin türbesi vardır. Külliye zamanının dini eğitim merkezi olarak uzun süre faaliyet göstermiştir. Külliyenin içince cami türbe, dergah, kütüphane, asa suyu ve şadırvan ile dergah evleri bulunmaktadır. Her bir yapıyı ziyaret ederek o dönem yaşayışı ve zihniyeti hakkında bilgi edinebilirsiniz. Külliyede bir de asa suyu bulunmaktadır. Rivayete göre Nuh tufanı olunca Cebrail (A.S.) Kabe civarından dört avuç toprak alarak dünyanın dört ayrı yerine atmıştır. Bu yerlerden birisi de burasıdır. Bu nedenle de asa suyunun tadı ve kokusu zemzem suyu gibidir.

Şeyh şabanı veli külliyesi

Şeyh Şabanı Veli Külliyesi

Kastamonu Evleri:Şehir merkezini gezerseniz Osmanlı mimarisini yansıtan eski Kastamonu evlerini görebilirsiniz. Akmescit, Hepkebirler, Atabey ve İsmailbey mahallelerinde bu tür evlere rastlayabilirsiniz.

Kastamonu tarihi evleri

Kastamonu evleri

Diğer tarihi yerler: Aktarlar çarşısında bulunan Kurşunlu Han, Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılan Yakup Ağa Külliyesi, Kastamonu’nun ilk camilerinden olan Nasrullah Camii Kastamonu’nun gezilecek tarihi yerlerindendir. Ayrıca yine Osmanlı döneminden kalma tarihi saat kulesine çıkıp şehrin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Şehir merkezine kırk kilometre uzaklıktadır. Kayak severler kışın buraya gelmektedir. Eğer yazın gelirseniz karavan, kamping ve doğa yürüyüşleri için uygun bir yerdir. Konaklama için tesisler de vardır.

Kastamonu Ilgaz Dağları

Ilgaz Dağları

Valla Kanyonu: Küre Dağları içinde, Devrekani çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği yerde başlar. 10 kilometre devam eder.Bu kanyonu ancak profesyonel ekipler geçebilmektedir. Amatörseniz kanyonun giriş kısımlarını dolaşabilirsiniz. Derin uçurumlar ve başka yerlerde zor rastlayacağınız yırtıcı kuşlar ilginizi çekecektir. Kastamonu’da ayrıca Çatak ve Horma kanyonları bulunmaktadır.

Ilgarini Mağarası: Bizans döneminden izler taşıyan mağara Pınarbaşı İlçesi’ne 36 km uzaklıktadır. Yerleşim yerinden sonra bir buçuk saatlik yürüyüşten sonra varılabilen mağaraya rehbersiz gitmeye çalışırsanız kaybolabilirsiniz.

Ilıca şelalesi: Pınarbaşı ilçesine 12 kilometre uzaklıktadır. Onbeş metreden dökülen şelale güzel bir enstantane oluşturmaktadır. Vaktiniz imkanınız varsa gidip eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Kastamonu Plajları: Şehre uzak olsa da Kastamonu’nun denize girilebilir, temiz sahilleri vardır. Bu sahilleri Çatalzeytin, Abana, Bozkurt ve İnebolu İlçelerinde bulabilirsiniz.

Neyi Meşhur ?

Kastamonu’nun en tanınmış iki şeyi sarımsağı ve Tosya pirincidir. Kastamonu’nun yöresel yemeklerini cırık tatlısı, caba güveci, ekşili pilav, köle hamuru, yoğurt çorbası, mancar yemeği olarak sayabiliriz. Geri dönerken ne getirelim derseniz buraya özgü çekme helva var, tadı biraz farklı ama objektif olursak çok da albenisi olabilecek bir tad değil.

 

Bu yazı 1483 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Irfan efkan dedi ki:

    Kastamonuya gitmeden mutlaka okunmalı yararlı bir yazı olmuş

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir