Antalya’nın Doğal Güzelliklerini Nasıl Gezmeliyiz?

Paylaş
 

Antalya, günümüzde Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri ve kesinlikle en önemli turizm kaynağı olmasından dolayı her yıl hem yerli hem de yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Özellikle yaz sezonunda sayılarında oldukça artış yaşanan bu ziyaretçilerin tatillerini geçirmek için bu Akdeniz şehrini tercih etmelerinin birden çok sebebi var. Son yıllarda oldukça ciddi rakamlarda yatırımlar alan şehir, eşsiz tarihi güzelliklerinin yanında sayısız eğlence mekanları ve konaklama alternatifleri de içeriyor. Fakat Antalya’ya sahip olduğu itibarı sağlayan en önemli etken, tarihi birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olması.

Antalya’nın Nesi Meşhur?

Türkiye’nin en çok antik kentine sahip olan Antalya, hiçbir zaman başkent olamamasına rağmen tarihi boyunca Lidyalılardan Bergamalılara, Bizanslılardan Selçuklulara ve en son Osmanlılara kadar birçok önemli devletin izlerini taşıyor. Birçok antik kentinin yanında Manavgat, Düden ve Kurşunlu gibi eşsiz güzellikleri olan şelalelere de sahip olan Antalya, ziyaretçilerin ücretsiz şekilde bu doğal güzellikleri tecrübe etmelerine olanak sağlıyor. Kleopatra Plajı, derin olmayan denizi ve arkasında bulunan binlerce yıllık hikayesi ile her yıl sayısız kişinin ilgisini çekerken; Doğu Plajı da sağladığı aktiviteler ve çocuklar açısından güvenli olması sebebiyle yoğun ilgi görüyor.

Gezerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Antalya’nın sahip olduğu doğal güzellikler, doğanın tüm renklerini kişiye belirgin şekilde yansıtabildiğinden dolayı görsel olarak oldukça çekici kabul edilebilirler. Manavgat Şelalesi’nin maviyi ve yeşili birleştiren doğal yapısı, gördüğünüz an sizi büyüleyebilme potansiyeline sahip. Böyle bir güzelliğin fotoğraflarını çekmek elbette yapmak istediğiniz ilk şey olabilir, fakat etrafını ve yapısını inceleyerek dünya üzerindeki benzer yapılar ile karşılaştırmak; sahip olduğu özellikleri anlamak açısından oldukça önemli. Antalya, her yıl farklı milletlerden turistleri de ağırladığından; ziyaretlerimizde dikkatli ve saygılı olmamızda da fayda var.

Bu yazı 1192 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA