Alanya Mahmutlar’ı Yakından Tanıyalım
24 Mart 2016
ibrahim YALAVAC

Alanya Mahmutlar’ı Yakından Tanıyalım

Antalya’da gezilecek yerlerden birisi ve belki de en önemli yerlerden birisi Alanya’dır. Özellikle Alman ve İngiliz turistlerce tercih edilen bu...

Antalya’da gezilecek yerlerden birisi ve belki de en önemli yerlerden birisi Alanya’dır. Özellikle Alman ve İngiliz turistlerce tercih edilen bu gözde tatil beldesi Türklerin de vazgeçemediği gezme tozma yerlerindendir.

Deniz kum güneş eksenli turizmin odak noktalarından biri olan Alanya tarihi dokusunu da turizmde kullanır.

Fakat tüm bu artı özelliklerinin yanında önemli eksileri de vardır Alanya’nın. Evvelden rezervasyon yaptırmayıp da aklınıza esince bavulunuzu hazırladıysanız tatiliniz oldukça tuzluya gelecektir.

Başka bir husus da turizm sezonunda gerek Antalya gerekse de Alanya gibi turizm yerlerinin oldukça kalabalık olmasıdır. Oteller de dolu olur, plajlar da. Hele de halk plajlarına giderseniz insanların ardını güneşte kızdıran fok balıkları gibi saatlerce iç içe plajda serili yattıklarını görürsünüz. Adım atacak yer yoktur.

Zaten kalabalıktan kaçan biriyseniz tatil için daha da kalabalık bir yere gitmek gayet aptalcadır. Lakin bizim insanımız sürü gibidir. Biri nereye giderse , öteki peşine gider. Kaç senedir bir Antalya tutturmuşlar gidiyor. Halbuki Antalya da gezilecek yerler birkaç nokta ile sınırlı değil. Mahmutlar diye bir yer var mesela.

Yazımızın konusu da zaten Mahmutlar. Antalya’ya gidip deniz, kum güneş tatili yapmak istiyorsanız ne terinizin ecnebi terine karışmasına ne de yanda yatan herifin nefesini solumanıza gerek var. Fok balığı taklidi yapmadan da sakin sakin plaj tatili yapabilirsiniz Alanya Mahmutlar’da.

Bence bir çok kişi böyle bir tatil beldesinin hiç farkında değil. Buradaki deniz de, kum da güneş de Antalya’nın aynısı. Öyleyse tatil için neden daha fazla para ödeyesiniz ? Hem de sakin sakin tatilinizi yaparsınız. Plajı güzel ve temiz.

Mahmutlar’ın Alanya’ya mesafesi 8 kilometre. Antalya’dan ise 150 kilometre uzaklıkta. Yani Alanya üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz bir yer.

Alanya Mahmutlar da Gezilecek Yerler

Denizden bıkıp biraz etrafı dolaşmak isterseniz burada önemli iki adet antik kent var, oraları ziyaret edebilirsiniz. Biri Leartes, öbürü ise Naula.

Leartes Antik Kenti Toros Dağlarının eteklerinde Dim Vadisinin ağzında kurulmuş, İmparator Claudius zamanlarından kalma bir kenttir. Anttik kentte Helenistik dönem şehirlerinde yer alan, hamam, tiyatro, sarnıç, agora ve zamane putu Apollon’a adanmış tapınak gibi kalıntılar bulunmuştur. Antik kent daha kolay savunulsun, denizden gelen saldırılara karşı emniyette olsun diye denizden 850 metre yüksekte dağ yamacına kurulmuştur.

Leartes Antik Kentine gitmek için Mahmutlar’dan Gözüküçüklü Köyüne giden yola gireceksiniz. Başlangıçta asfalt olan yola kanıp lüks aracınızı bu yola sokayım demeyin, çünkü Gözüküçüklü Köyünden itibaren batı yönüne ilerlemeniz gerekecek ve bu yol stabilizedir. Yani Gözüküçüklü Köyünden sonra yol berbattır. Jipiniz varsa veya araba kiraladıysanız o başka tabi.

Leartes Antik Kentine gitmek yerine Mahmutlar içindeki Naula Antik Kentine de gidebilirsiniz. Burası beldenin ortasında bir yerdedir. Fakat şehrin ortasında kaldığından pek korunamamıştır. Muz bahçeleri ve odun-kömür depoları arasında gördüğünüz virane yapılar pek de antik kent görünmünde değildir.

Bunların dışında falanca paşanın filanca camisi var demek isterdim ama öyle bir şey bilmiyorum. Onun yerine muz bahçelerini dolaşıp dalından muz koparabilirsiniz.

Mahmutlar muz üretimi yapılan bir yerdir. Muz bahçesine giderseniz çocuklarınız da muz ağaçta mı yetişir, tarlada mı yetişir görme imkanı bulabilirler.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019