Alanya’da Alternatif Tatil Otelleri

alanya
Paylaş
 

Eskiden biri alternatif derse bu muadil seçenek anlamına gelirdi. Bu manaya göre alternatif otel de hizmetini veya parasını beğenmediğimiz bir otelin yerine başka bir oteli tercih etmek oluyordu.

Şimdilerde ise alternatif otel demek başörtülülere öcü gibi bakılmayan ve mescit bulunan otel anlamı taşıyor. Neredeyse tamamı Müslüman olan memleketimiz otellerinde mescit sorulunca “O ne ki ?” diye bakan resepsiyoncular eminim ki bir çoğumuzu uyuz etmiştir.

İşte alternatif otellerde böyle bir sorun yaşamıyorsunuz. Otelin bir odasını mescit yapmışlar, vakit namazlarınızı kılabiliyorsunuz. Bence güzel bir gelişme.

Fakat alternatif otel kavramının bir de tuzlu tarafı var. O da biraz daha kazık olması. Aynı hizmet için daha fazla ücret ödemek zoruna gidiyor insanın. İlk İslami otel veya alternatif otel firmaları lüks meraklısı ve kendini muhafazakar olarak tanımlayan insanlara hitap ediyordu. Zamanla alternatif otel sektörünün de alternatifleri çoğaldı, normal vatandaşlar da bu tür hizmetlerden faydalanabildiler.

Alternatif oteller aslında iki kısma ayrılıyor. Birincisi ultra lüks ve ultra pahalı olanı. Gösteriş meraklısı zengin kesim gidiyor bunlara. Bir de kendilerini muhafazakar olarak tanımlayan ve tatilini yargılayıcı bakışlar olmadan kendi gibi düşünenlerle geçirmek isteyenlerle yapmak isteyenler var. Bu tip alternatif otellerin fiyatları biraz daha makul, hem de amaca daha fazla hizmet ediyor.

Şahsi görüşüm ikinci tip alternatif otellere şiddetle ihtiyacımız olduğu yönünde. Kendi memleketinde garip gibi tatil yapmak yerine açıklık saçıklığın olmadığı, fuhşiyatın kol gezmediği, tatil yapmak için namazların kazaya bırakılmasının gerekmediği, yemeklere ne konulduğunun bilindiği mekanlarda tatil yapmak isterim doğrusu.

Sonraki yazılarımda bu otellere daha detaylı değineceğim.

Bu yazı 1170 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. ali tanburi dedi ki:

    alternatif otellerle ilgili giriş yapmışsınız ama hiç bir yer anlatmamışsınız

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA