Damlataş Mağarası nerede
22 Mayıs 2017
ibrahim YALAVAC

Damlataş Mağarası nerede

  Türkiye’nin nüfus ve yüz ölçümü bakımından en büyük şehirlerinden biri olmasının yanında, Antalya, Türkiye turizmi için en önemli şehirlerden...

 

Türkiye’nin nüfus ve yüz ölçümü bakımından en büyük şehirlerinden biri olmasının yanında, Antalya, Türkiye turizmi için en önemli şehirlerden ilk ikisinde sayılabilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri, şehre yapılan yatırımlar sonucu meydana gelen sayısız eğlence alternatifinin yanında; tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmanın getirdiği kültürel zenginlikler ve eşsiz doğal güzellikleri. Damlataş Mağarası da, Antalya’nın eşsiz doğal güzelliklerinden bir tanesi.

Damlataş Mağarası, Antalya’nın şehir merkezine birkaç kilometre uzaklıkta olan Alanya ilçesinde yer alıyor. Bulunması bir inşaat sırasındaki patlamada tesadüfen meydana gelen Damlataş Mağarası, güzelliğiyle her yıl hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun şekilde ilgisini çekiyor. Mağaranın milyonlarca yıl önce oluştuğu düşünülse de, ilk günkü güzelliğini korumaya günümüzde de halen devam ediyor. Mağaranın turistler tarafından yoğun rağbet görmesinin bir diğer sebebi de, astım ve bunun gibi benzer hastalıklara iyi geldiğine dair yaygın bir inanışın olması. Kalp rahatsızlığı olanların girmesinin sakıncalı olduğu mağara, bu özelliğiyle sağlık turizmi ile ilgilenen birçok kişinin ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

Damlataş Mağarası oldukça sıcak ve nemli. Oluşumunun on beş yıl sürdüğü düşünülen mağara, yirmi ila yirmi beş derece arası sıcaklıkta ve rutubeti fazlasıyla yüksek. Mağara, bulunduğu bölgenin hemen arka tarafında da Alanya Arkeoloji Müzesi’ni bulunduruyor. Bu sebeple Alanya bölgesine uğradığınızda kısa bir süre içerisinde birçok yapıyı ve eseri ziyaret edebilme fırsatını yakalıyorsunuz.

Hem oluşumunun sadece doğal sebeplerden kaynaklanmasıyla ilgi çeken, eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve kişide merak uyandıran bir atmosferi olan mağara; hem de astım gibi bazı hastalıklara şifa olabildiği düşüncesiyle bu rahatsızlıklara sahip kişiler tarafından ilgi görmeyi sürdürecektir. Damlataş Mağarası, Antalya’da ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerden biri.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015-2019