Ayvacık Çanakkale

Truva Hektor heykeli
Paylaş
 

Çanakkale İline bağlı olan Ayvacık’ın kuzeyinde Ezine ve Bayramiç ilçeleri, doğusunda İzmir, güneyinde ise Ege denizi bulunmaktadır. Ayvacık’a antik dönemde Troas Bölgesi olarak anılmıştır. O dönemlerde cazibe merkezi olan bölgede şimdilerde tapınaklar ve antik kent kalıntıları bulunmaktadır. Bu kentlerden en önemlisi Gülpınar Köyünde bulunan Apollon Smintheion Tapınağı’nın bulunduğu alandır. Burada halen kazılar devam etmektedir.

Truva Hektor heykeli

Apollon smintheion tapınağında ölmüş olarak yerde yatan Hektor’u temsil eden heykel

Fotoğraf Sarah. C. Murray tarafından çekilmiştir.

Ayvacık’ta ayrıca Behramkale’de Assos antik kenti, Kozlu Köyünde Lamponia ve Kocadağ üzerinde Gargara antik kentleri bulunmaktadır.

Ayvacık İlçesinin Kuruluş Hikayesi

Türkler yerleşmeye başladıktan sonra buraya Ayvalı oba ismini vermişlerdir. O zamanlarda burada 15-20 hane bulunmaktadır. Ayvalıobalı bir asker 1514 yılında yapılan Çaldıran savaşına katıldıktan sonra Tebriz’li zengin bir kadın olan Ümmühan Hatun’la evlenmiş ve hanımını buraya getirmiştir. Ümmühan hatun çevredeki obaları dolaşarak onları Ayvalıobaya davet etmiştir. Ümmühan Hatun sayesinde çevredeki Küplü, Doğanlar, Garipçeler, Tekke ve Çaltı obalarında yaşayanlar Ayvalıobaya yerleşmişler ve burası bir kasaba olmuştur. Ümmühan hatun buraya bir cami yaptırmış hamam için 10 kilometre mesafeden su getirtmiştir.

Ayvacık Gezisinde Neler Yapılabilir ?

 • Kaz dağlarının denize doğru uzanan kolları üzerinde bulunan Ayvacık’ın çok uzun  bir kıyısı vardır. Turizm sezonunu kısa sürse de temiz ve berrak denizi ve diğer tatil beldelerine göre sakindir. Ayvacık’ta deniz eksenli bir tatil geçirebilirsiniz.
 • Ayvacık’ta el sanatları, özellikle halıcılık yaşatılmaya çalışılmakta, kök boyası ile boyanan kilim ve halılar büyük ilgi görmektedir.  İlçede zeytin üretimi ve hayvancılık da yapılmaktadır. Ayvacık’ta organik ürünlerle sepetinizi doldurabilirsiniz.
 • Antik kentleri gezebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi Behramkale’de bulunan Assos’tur. Milattan önce ikibin yıllarında yerleşilmeye başlayan Assos asıl gelişmesini Lidyalılar burayı milattan önce beşyüzaltmış yılında işgal ettikten sonra yaşamıştır. Daha sonra burayı Persler istila etmişlerdir.
 • İlyada destanının geçtiği yer olan Apollon Smintheus tapınağının bulunduğu Gülpınar köyüne gidebilirsiniz.
 • Bir balıkçı köyü olan Babakale’ye gidip boynuz saplı, işlemeli ve kınlı olarak üretilen “Çiftkulaklı” diye adlandırılan bıçaklardan satın alabilirsiniz.
  Bir sahil köyü olan Küçükkuyu’ya gidip plajın, denizin ve balıkların tadını çıkarabilirsiniz.
 • Doğa gezilerini seviyorsanız Mıhlı Çayı’na gidip piknik yapabilr, kanyonda yürüyüş yapabilir veya  fırsatını bulursanız oltanızı suya sallandırabilirsiniz.
  Yeşilyurt Köyüne gidip eşsiz taş evleri görebilirsiniz. Yurtdışından bile buradaki taş ustalarına talep vardır.
 • Adatepe’deki zeytin müzesini gezebilirsiniz. Müzede zeytin ve zeytinyağının ta Roma döneminden beri gelen macerası ve işleniş yöntemlerini bulabilirsiniz.
Bu yazı 1978 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. memet dedi ki:

  katmerli tarih yatar ayvacıkta

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA