Marmaris’te Gezilecek Yerler

Paylaş
 

Başlıca turizm beldelerinden biri olan Marmaris gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunar. Burada her milletten, her kesimden insana tatil seçeneği sunulmaktadır. Özellikle İngilizlerin vazgeçemediği tatil yerlerinden birisidir. İngiliz futbol takımlarına hitap eden barlar, İngiliz mimarisine göre dizayn edilmiş dükkanlar  ve şehrin her tarafında İngilizleri görünce buranın Londra’nın bir semtine benzetebilirsiniz.

Marmaris

Yabancı turistler gece hayatı ve tekne turları için tercih ederler Marmaris’i. En bilinen yeri İçmeler’dir. Burada eğlence mekanları ve plaj mevcuttur. Şehrin içinde Marmaris Kalesi dışında görmeye değer bir şey yoktur. Tabi ki bu benim değerlendirmem.

Yerli turistler ise çevre koyları ziyaret ederler. Marmaris’te Muğla’nın hatta Türkiye’nin en güzel ve el değmemiş koyları bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Kız Kumu:  Marmaris’in gözde uğrak yerlerindendir. Mavi turlar genellikle buraya uğrarlar. Orhaniye Köyü’nde bulunan kız kumuna İçmelerden kalkan jip safarileri ile de geliyorlar.  Buranın kerameti ise şu:

Marmaris kız kumu

Kız kumu

Denizin ortasında oldukça sığ bir koridor var. Burada yürürken denizde yürü gibi hissediyorsunuz. Ben inanmadım ama kız kumunun bir efsanesi de var. Rivayete göre zamane kralının kızı bir balıkçıya aşık olur. Babası bu durumu onaylamayacağı için geceleri deniz kenarında buluşurlar. Fakat kral bu durumu öğrenir ve kızı takip ettirir. Balıkçı kayıkla koya doğru kayıkla gelirken kız takip edildiğini anlar ve denize doğru koşar. Hazreti Musa mucizesine benzer bir olay gerçekleşir ve kızın ayağının değdiği yerler toprak olur. Böylece kız delikanlıya doğru ilerler.

Kızın delikanlı ile kaçacağını anlayan askerler balıkçıya oklarını atarlar. Ama oklar kıza denk gelir. Deniz ve kızın yürüdüğü toprak kızıla boyanır. Balıkçı yaralı kızı alıp oradan uzaklaşır ve onları bir daha gören olmaz. Efsane bu şekildedir. Hakikaten de denizin içindeki sığ koridor kırmızı renklidir.

Selimiye: Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan başbakanken ziyaret etmeden önce burası sadece deniz tutkunlarının bildiği şirin bir balıkçı köyüydü. Bu ziyaretten sonra Selimiye’nin adı Türkiye’ye yayılmıştır. Tekne turlarının uğradığı, güzel ve kaliteli balık restoranlarının bulunduğu bir yerdir.

Marmaris

Selimiye

Sedir Adası: Bu adaya Akyaka’dan ve Çamlı Köyünden tekne turları yapılmaktadır. Tarihi bir alan da olduğundan Kültür ve Turizm Bakanlığınca para alınmaktadır. Meşhur Kleopatra Plajı buradadır. Rivayete göre zamanın Mısır Kraliçesi Kleopatra sevgilisi Romalı muhalif komutan Antonius Sezar’dan (Roma imparatoru meşhur Sezar)kaçmak için buraya gelmişler ve bir süre burada kalmışlardır. Kleopatra plajının altın sarısı rengi kumunun Mısır’dan getirilmesine bağlayanlar vardır. Yani Kleopatra Mısır’dan kum getirtip plaja dökmüştür. Kleopatra’nın burada bir süre kaldığı gerçek olsa da ta Mısır’dan plaj kumu getirtmesini pek inandırıcı bulmadım doğrusu. Ama Kleopatra plajının harika olduğunu ve kumun renk ve kalitesinin süper olduğunu belirtmek isterim.

Sedir adasında muhteşem bir plaj ve Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar olduğu için yerli ve yabancı turistler buraya akın etmektedir. Mavi yolculuk ve tekne turlarının gözde uğrak yerlerindendir.

Marmaris

Hisarönü: Aynı Selimiye Köyü gibi son yıllarda deniz tutkunlarının mesken tuttuğu bir yerdir. Marmaris’in diğer koyları gibi buraya da karadan ulaşım zahmetlidir. Ama yol manzarası güzel olduğu için yolculuk keyifli geçer. Burada tatil köyleri, butik oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Plajı, denizi, yeşili ve tarihi turistleri kendine çeker. Tatilini otel odasında veya kumda geçirmek istemeyenler ve yoğun iş temposunu en kısa sürede geride bırakmak  isteyenler için ideal bir yerdir.

Hisarönü’nün plajı temiz ve güzeldir. Çevreyi gezmek isteyenler için tekneler kalkmaktadır. Tekne turları Emel Sayın Koyu’na, Kartal Koyu’na, Bencik Limanı’na ve Tavşan Adası’na uğramaktadır.

Marmaris Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu

Bu yazı 2018 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA