Bir Başkadır Bodrum

Bodrum evleri
Paylaş
 

Muğla’nın gözde tatil beldelerinden birisi olan Bodrum da gezilecek yerler kumsallarla sınırlı değildir.

Bakir koyları renkli gece hayatı ile tatil gündeminin yıldızlarından birisi olan Bodrum sadece bugün değil çok eskiden de rağbet edilen yerlerdendi. Dünya’nın yedi harikasından biri olan “mozole” nin burada olması Bodrum’un binlerce yıl öncesinde bile cazibe merkezi olduğu göstermektedir.

Antik çağlardan beri çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Bodrum bugünlerde turizmle öne çıksa da aslında bir liman ve balıkçı kentidir.

İlk defa Dorlar tarafından kurulan Bodrum Karlar’ın buralarda hakimiyet kurup Bodrumu başkent yapmasıyla ayrı bir önem kazanmıştır. Meşhur “mozole” ye konu olan Kar kralı Mausolos da buranın en önemli hükümdarlarından biridir. Yapılışından binlerce yıl sonra dünyanın 7 harikasından biri olan mozoleyi kralın kız kardeşi aynı zamanda karısı olan Artemisia yaptırmıştır. Tarihin babası olarak nam salan Heredotos da Bodrumludur. Gerçi o zamanlar buraya Halikarnassos deniliyordu. Daha sonra Pers ve Roma egemenliğine giren şehir Romalılar zamanında Aziz Petrus’a atfen, Peter’in şehri manasına Petrium olarak anılmaya başlanmıştır. Bodrum adı Petrium’un zamanla atalarımızın ağzına uydurulmuş halidir.

Bodrum’da tatil demek sanıldığı gibi deniz-kum-güneş demek değildir. Elbette ki tekne turu ve güzel plajlar turistleri cezbeder. Fakat geçmiş uygarlıkların kalıntılarını ziyaret etmek veya sakin bir tatil köyünde kafa dinlemek de seçenekler arasındadır. Bodrum geceleri ise sınırsız eğlence vaadeder ziyaretçilerine.

Bodrum

Bodrum’da çok sayıda bakir koy bulunmaktadır

Bodrum’a sosyete ve kalburüstü kesim rağbet etse de orta halli ailelere göre de alternatifler vardır. Şehire ilk kez geliyorsanız evlerin mimarisini ve boyasının hep aynı olduğunu görürsünüz. Tepelere sıralı deniz manzaralı çatısız evler beyaz badanalı, pencereler ise Bodrum mavisine boyalıdır. Kat sınırlaması olduğu için her ev denizi görür ve güzel bir şehir manzarası vardır.

Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum’da tatilinizi geçirmek istiyorsanız, şehir merkezine mahkum değilsiniz. Bodrum’un gözde yerlerini Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Gümbet, Türkbükü olarak sayabiliriz. Buralarda her türden eğlence-dinlence seçenekleri sunulmaktadır.

Bodrum

Bodrum Şehir Merkezi

Bodrum’um sembol yerleri ise şunlardır:

Bodrum Kalesi:

İki liman arasında kurulan kalenin yüksekliği 47,50 metre olup karaya bakan surları denize bakana oranla daha kuvvetlidir. Zamanında burayı elinde bulunduran şövalyeler nasılsa güçlü bir donanmamız var bize denizden saldırı gelmez, kara tarafını güçlendirelim demişlerdir. İç kaleye yedi kapıyı aşarak girilmektedir. Kapının iç tarafında yazıda “İnanç, Katolik kilisesi adına burada Gatineau tarafından korunacaktır.” Yazısı bulunmaktadır. Bu yazı zamane kale komutanı Jacques Gatineau’nun sözüdür. Kale tarihin her döneminden izler taşımaktadır. Burada Osmanlıyı hatırlatan en önemli kalıntı, kalenin hapishane olarak kullanıldığı zamanlardan kalma hamamdır.

Bodrum Kalesi halihazırda Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müzenin içerisinde Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları sergilenmektedir. Müze kapsamında açık alanlarda da eserler ziyaretçilere sergilenmektedir. Burası imkan bulursanız gitmenizi tavsiye edeceğim yerlerden birisidir.

Mozole:

Bodrum’a gelip de dünyanın yedi harikasından biri olan mozoleyi ziyaret etmemek olmaz diyerek namlı heykeli Bodrum’da ararsanız hüsrana düşersiniz. Çünkü heykel British Museum’a götürülmüştür. Aslında mozole anıt kralın anıt mezarının bir parçasıdır. Eğer yerinde kalsa idi insanlar karşılarında muazzam bir yapıt görürdü. Lakin anıt mezarın taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmıştır. Yani şu an mozolenin yerinde yeller esmektedir. Ziyaretçiler en azından eskiden nasıl bir şeydi merak ederler diye anır mezarın bir maketi buraya konulmuştur.

Halikarnassos Tiyatrosu:

Göktepe’nin güney tarafında yolun kenarında bulunmaktadır. Bu tiyatro Anadolunun ilk tiyatrolarından birisidir. Romalılar buraya gelip talan etmeden önce Mausolos tarafından yaptırılmıştır. Mausolos dönemi yapılarından o dönemde Bodrum’un oldukça parlak günler geçirdiği söylenebilir. Tiyatronun enfes bir Bodrum manzarası vardır. Yazları değişik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Yani Bodrum tatilinizi konsere denk getirirseniz bir taşla iki kuş vurmuş oluşunuz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodum’un simge isimlerinden birisi hiç şüphesiz ki Zeki Müren’dir. Sanatçının oturduğu ev müzeye dönüştürülmüştür. Müzede bir de Zeki Müren heykeli bulunmaktadır. Halkarnas Gece Klübünün tam arkasında kalan müzede Zeki Müren’in kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Bodrum Plajı

Bodrum plajı

Bu yazı 1398 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Halil Karaca dedi ki:

    Zeki Müren’in müzesinin fotoğrafı yok muydu olsa daha iyi olurdu.Hiç değilse Zeki Müren in resmini koysaydınız.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA