Haydi Kekova’ya Dalmaya !

Kekova
Paylaş
 

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın dalış meraklılarına hizmet veren birkaç nokta vardır. Bunlardan birisi de Antalya’nın Kaş ile Demre ilçeleri arasında kalan Kekova’dır. BU nedenle burada birçok dalış okulu açılmıştır. Eşsiz doğasının yanında deniz altında yatan arkeolojik değerler dalış severleri buraya çekmektedir.

Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan  Kekova hem doğal, hem de arkeolojik sit statüsü ile korunmaktadır. Kekova adası  Akdeniz foklarına barınaktır. Ada açıkları Türkiye ve dünyanın denizel biyoçeşitliliği en yüksek yerlerindendir. Deniz altında ise tabiri caizse tarih yatar.

Kekova Kale Mahallesi

Kale Mahallesi

Şimdilerde Kekova adası ve Kale Mahallesinin bulunduğu yerler Likya uygarlığının görkemli dönemlerinde cazibe merkezi olmuşlardır. Daha sonra zamanla tektonik oluşumlar neticesinde şehir deniz altına batmıştır. Deniz altındaki antik bina kalıntıları, ve deniz ticaretinde kullanılan anforalar dalış tutkunlarını buraya çekmektedir.

Çayağzı limanından başlayan dalış turları 25-35 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Dalış eğitmenleri turistlere ilk dersleri teknede verir. Dalmak için yüzme bilmenize bile gerek yoktur. (Bu bilgiyi dalış öğretmeninden aldım, kesin bilgidir, palavra sanmayınız). Tam 12 noktada dalmak mümkün. Her zaman berrak olan denizin altında en az belgesellerde gördüğünüz kadar rengarenk, türlü türlü balık çeşitlerini görebilirsiniz. Şanslı iseniz Akdeniz fokuna rastlamanız bile mümkün.

Kekova

Kekova adasında bir fok mağarası

Fok mağaralarını ziyaret etmek de ilginç bir deneyim olacaktır. Şimdilerde keçilere mekan olan Kekova adasının bitişiğinde bulunan antik Kekova şehrinde ise dalış yapmak yasak. Ama deniz berrak olduğu için deniz altındaki yapıları, merdivenleri görebilirsiniz.

Bu yazı 1291 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA