Antalya Belekte Gezilecek Yerler

Belek IC Santai Otel
Paylaş
 

Belek Antalya’nın gözde turizm beldelerinden biridir. Turizm sektörünün icra edildiği, sadece yurt dışı değil yurt içi turistlerin de uğrak noktalarından biridir. Buradaki oteller Türkiye normalleri üzerinde bir kaliteye ve kış mevsiminde bile belli bir doluluk oranına sahiptir.

Yakın zamanda G20 zirvesine ev sahipliğine yapan Belek kışın devre arasında dünyanın her yerinden antrenman yapmaya gelen futbol kulüplerinin akınına uğrar. Yazları Türk futbol takımlarının serin olduğu için Avrupa’yı tercih ettikleri gibi kışın burası ılık geçtiği tüm dünyadan futbol takımları sezon arasını Belek’te geçirmeyi tercih ederler. Bu nedenle kış ortasında Belek’e gidecek olursanız Manchester United veya Bayern Munich’ten yıldız isimlerle tanışma fırsatınız olabilir.

belek otelleri

Fakat genel itibariyle kış mevsiminde Belek’in misafirleri Avrupa’nın özellikle de İngiltere ve Almanya’nın orta yaş üzeri (bir çoğu emekli) orta gelire sahip cimri vatandaşlarıdır. Tatil paketini yazdan ucuza alırlar, huzurevi veya aylık kira ücretinden düşük bir fiyata kışı burada geçirirler. Otellerde her şey dahil olduğu için de şehri veya çevresindeki turistik yerleri gezmeye gerek görmezler. Belek otellerinde ne yana baksanız soluk benzi nedeniyle yüzündeki çizgilerin bile belirsiz olduğu yaşlı İngiliz turistlere rastlarsınız.

belek kumsalları

Belek otellerinin kış mevsiminde bir başta daimi müşterileri de hizmet içi eğitim yapan kamu kuruluşlarıdır. 6 bin civarı nüfusu olmasına rağmen otel yatak kapasitesi yüksek olan Belek her memurun ömründe en az bir defa ziyaret ettiği yerlerdendir.

Belek’in daimi turistlerinden biri de Ruslardır. Gerçi bu sene Putin Paşa ile papaz olduk, bu nedenle ayaklarını Türkiye’den çekseler de Antalya Ruslar için Moskava kadar önemli bir yerdir. Çünkü Ruslar güneşe sözde Mısır güneş tanrısı RA kadar saygı ve hayranlık duyan bir millettir. Ömrünün önemli bir kısmını St. Petersburg (Zamanın Rusyası’nın kültürel başkenti) şehrinde geçiren Dostoyeyski’nin romanlarını okudu iseniz Rus halkının güneşe ne kadar hasret olduğunu zaten bilirsiniz.

Belek deniz

Bu kumsal bu sene Ruslara haram

Tarih derslerinde sık sık bahsi geçen sıcak denizlere inme politikasında Rusların deniz hasreti de etkilidir. Ne de olsa Soçi güneşi porselen ciltli bu milleti ısıtmaya yetmez. Bu nedenle Rus milletinin turizm ambargosunu deleceğine inanıyorum.

Aslında bir otel muhasebecisi gözünden bakıldığında Rus turistler kardan ziyade zarardır. Ucuz paketlerle gelirler, bedava olan ne varsa, özellikle alkollü olan ne varsa bir çekirge gibi tüketirler, içip içip sapıtırlar. Yani günlük 30 TL verip 50-100 TL masraf çıkarırlar. Yani Ruslar Türkiye’ye gelmiyor diye fazla dert etmeye gerek yok.

Ruslar otelciler açısından rekreatif  yani görsellik açısından tercih ediliyor bence. Yoksa ekonomik açıdan otele bıraktıkları para yok. Fakat bir otelde Rus varlığı diğer başka turistler için tercih sebebi olabiliyor.

Belek IC Santai Otel resimleri

Belek IC Santai Otel

Yazları ise Belek otelleri doluluk açısından oldukça yüz güldürür. Çünkü muhteşem güzel plajları ve temiz bir denizi vardır. Esasen bu plajların asıl sahibi yumurtlamaya gelen Caretta Caretta türü Akdeniz deniz kaplumbağalarıdır. Bu türün kaplumbağaları sadece kalburüstü kumullara yumurtlar. İztuzu ve Patara Plajları gibi. Belek kumsalları da dünyanın en iyi kumsallarındandır. Bu canlıları ve diğer endemik türleri korumak için Belek’te özel çevre koruma bölgesi ilan edilmiş. Özel çevre koruma bölgesinde belirgin kısıtlamalar ile kaplumbağaların nesli korunmaya çalışıyor. Gerçeği söylemek gerekirse korunan alanlardaki kaçak uygulamalar ve kumsal işgalleri, korunmayanlara nazaran daha iyi durumda. Yani Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi denilen yerin hiçbir özelliği yok.

Belek’e Nasıl Gidilir ?

Burası Antalya’ya yakın bir yerdir. Antalya’ya uçakla gelip transfer ile Belek’e ulaşabilirsiniz. Karayolu ile gelecekseniz, D 400 karayolundan ilerleyip (Bu yol Antalya-Alanya yoludur) kavşaktan Belek’e döneceksiniz. Antalya tarafından geliyorsanız Sillyon kavşağından döneceksiniz. Eğer Alanya tarafından geliyorsanız Serik otogar kavşağından döneceksiniz. Ha unutmadan hatırlatayım, Belek Serik İlçesine bağlı bir mahalledir. Haritada Belek’i ararken bulmakta zorlanırsınız diye bu hatırlatmayı yapıyorum.

belek otel

Belek Çevresinde Gezilecek Yerler

Belek tatilini otel lobisi, açık büfe ve kumsal üçgeninde geçirmek istemiyorsanız. Belek çevresinde gezilecek yerler de var.

Bunlardan birisi geçen ki ziyaretimizde Erhan Bey ve diğer arkadaşlarımızın uğradığı Kurşunlu Şelalesi bulunuyor. Kurşunlu Şelalesine giderseniz Perge’ye de uğrayabilirsiniz. Side Belek’e yakın bir yerdir. Side’de bulunan Side Antik Tiyatrosu ve Köprülü Kanyon ilginizi çekecektir.

Belek’in Serik’in bir mahallesi olduğunu söylemiştim. Serik’te Aspendos, Uçansu Şelaleleri ve Zeytintaşı Mağarası gibi gezilecek yerler bulunmaktadır. Belek ülkemizin gözde golf merkezlerinden biridir. Yabancı turistler de golf oynamak için buraya gelmektedirler. Golf faaliyetleri golf otelleri tarafından yürütülmektedir.

Sizde bu güzel yeri kefşetmek için biletbayi.com sitesin’den en uygun antalya uçak biletini alabilirsiniz.

Bu yazı 3151 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA