Adana Karaisalı gezilecek yerler, Yerköprü, Varda Köprüsü, Kapıkaya Kanyonu

Paylaş
 

Karaisalıya nasıl gidilir: Adana sıcağından bunalmışsanız ve değişik bir yerler görelim derseniz size Karaisalı ilçesini tavsiye ederiz. Adananın merkez ilçesi olan Karaisalı Adana merkeze 50 km. mesafede. Mersin yolundan kuzeye doğru devam edilen yol dağlara doğru biraz tırmanıyor. Karaisalı ilçe merkezinden 10 km ileride Yerköprü bulunuyor.

Varda köprüsünden Kapıkaya Kanyonu

 

Yerköprü ile Varda Köprüsü 8 km.  16 km. sonra ise Kapıkaya Kanyonuna ulaşılıyor. Tekrar Karaisalı ilçe merkezine ring yapacağınız bu yolda üç güzel yeri görme imkanı buluyorsunuz.

Yerköprü

 

Yerköprü Mesire Alanı: Adından da anlaşılacağı üzere Çakıt ırmağı burada yeraltına giriyor  ve 400 metre sonra tekrar çıkıyor burada doğal  bir köprü oluşuyor.

Çakıt ırmağının yeraltına girdiği kısım Yerköprü

Burada piknik yapılabilecek çardaklar, buz gibi suların altından aktığı ahşap ayaklar üzerinde yapılmış oturma yerlerinde yörenin etlerinden hazırlanan  kebapları özellikle Adana kebabını yiyebileceğiniz  bir tesis bulunuyor. Alan ağaçların gölgesinde ve Çakıt ırmağının Toroslardan gelen soğuk sularının etkisiyle  gayet serin ve güzel.

Varda Köprüsü

 

Varda Köprüsü: Kıralan köyüne doğru devam ettiğinizde James Bond’un Türkiyede çekilen Skyfall filmindeki tren sahnesi ile tüm dünyada tanınan Varda Köprüsüne ulaşıyorsunuz. Abdulhamid zamanında Almanlar tarafından yapılan  İstanbul Bağdat demiryolu güzergahındaki  köprü  1907 yılında başlanılmış 1912 yılında bitirilmiş.

Varda Köprüsü tren yolu

Fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri konumundaki köprü yöre halkı tarafından Kocaköprü olarak da adlandırılıyor. Dört büyük  ayak ve üç büyük açıklıkla tamamen örme taşla inşa edilmiş. İnşaatında çeşitli nedenlerle bir mühendis 21 işçi ölmüş. En yüksek  ayağı 110 metre yüksekliğinde olan köprü 210 metre uzunluğundadır.

Uzaktan Varda Köprüsü

Önce köprüyü uzaktan gören çardakların bulunduğu yerden fotoğraf çekebilirsiniz. Daha sonra köprünün sağ tarafından devam  eden yoldan kayalar oyularak yapılmış iki tünelden geçerek köprüyü  bir diğer açıdan görebilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu girişi

 

Kapıkaya Kanyonu: Uzaktan baktığınızda ikiye ayrılmış bir dağ şeklinde göreceğiniz Kapıkaya Kanyonu zakkum çınar ve çam  ağaçları arasından akan çakıt ırmağı etrafında oluşmuş. Burada  7 km. lik  bir yürüyüş parkuru düzenlenmiş.

Kapıkaya Kanyonu

Bir kısmı korkuluk ve merdivenlerle yürümeye daha uygun hale  getirilmiş. Yürüyüş güzergahında 1350 metre ileride bir şelale de bulunuyor. Burada soluklanıp dinlenebiliyorsunuz. Devamında ise girişten 7250 metre sonra Yerköprü mesire alanı bulunuyor.

Bu yazı 5889 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.