Fethiye Kayaköye Nasıl Gidilir

Paylaş
 

Muğla’nın Fethiye İlçesinde mübadelede sonrası terk edilmiş olan eski bir Rum köyüdür. Eski taş evlerinin mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleri ilgi çekmektedir. Müze giriş ücreti 5 TL dir. Müzekart geçerlidir.Yazın 8.30-18.30 kışın ise akşam 17 ye kadar ziyaret edilebilir.

Nasıl Gidilir:

Fethiye İlçesinin Güneyinde yer alan Kayaköy’e iki yoldan gidebilirsiniz. Tavsiyemiz giderken ve gelirken farklı güzergahları kullanmanız. Fethiye Kalesinden Güney yönünde Kayaköy tabelasını ve Kaya Caddesini takip ederek ormanlık ve eğimli araziden yaklaşık 8 km sonra ulaşabilirisniz. Diğer yol ise Ölüdeniz Hisarönü mahallesinden Kayaköy tabelasını takip ederek orman manzaralı yoldan 5 km lik yolla gidebilirsiniz.

Kayaköy

Kayaköy’de Neler var:

Kayaköyde  dik bir yamacı boydan boya kaplayan taş evlerin kalıntıları vardır. Biri diğerinin güneşini kesmeden, birbirine saygı duyarak sıralanan bu taş yapılar, yörenin ilginç tarihsel dokusunu oluşturur.

Kayaköy

Kayaköy

Kayaköy’ün en eski yerleşimi Likya uygarlığının Karymlassos kentine aittir. Kayaköy,  14. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulmuştur. Rumca ismi Levissi olan Kayaköy 20. yüzyılın başına kadar yaşamını sürdürmüştür.
Kayaköy
1912 yılında 6500 kişilik nüfusa ulaşan köyde, kilise, eczane, hastane ve hekimleri, okul, postane ve zanaat atölyeleri bulunmaktaydı. Anadolu Rumları  ekilir dikilir araziye değil, çevredeki kayalık, taşlık alanlara ev kurmuşlardır. Kayaköy de bu anlayışa uygun şekilde özgün bir yerleşim alanı olarak inşa edilmiştir.

Kayaköy

Taş yolları, meydanları, taş ocaklar, sarnıçlar ve çakıl taşlı döşemeleri kentin kültür zenginliğini göstermektedir. Üçüncü Derece Kentsel ve Arkeolojik SİT Alanı ilan edilen köy, aynı zamanda Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde de yer almaktadır. Kayaköy, tarihi özelliklerinin yanı sıra beldeye gelen  aktif turizm meraklılarına da ilginç olanaklar sunmaktadır. Trekking, yamaç paraşütü, cip safari, dağcılık, yatçılık gibi turizm faaliyetleri için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.. Köy ve çevresinde trekking yaparak işaretlenmiş patikalardan birbirinden güzel koylara gidebilirsiniz.

Kayaköy

Kayaköyün az ötesi masmavi deniz

Nerede Kalınır:

Ev pansiyonları bulunan köyde, çeşitli bütçelere uygun seçenekler bulunuyor. Yörede köy koşullarını yaşayarak, tarihsel bir atmosfer içinde sessiz sedasız bir tatil yapabilirsiniz. Fethiye veya Ölüdenizdeki otellerde de kalabilirsiniz.

Bu yazı 3092 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Agario dedi ki:

    cennet gibi yer anlatanın ellerine sağlık

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Şehir plancısı, doğa aşığı, gezi planlaması uzmanı. Fotoğraf çekmek ve yöresel değerleri keşfetmekten hoşlanıyor.