İztuzu plajı hakkında bilgi

iztuzu plajı
Paylaş
 

Önceki yazımda Fethiye çalış plajı hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ünü sınırlarımızı aşmış iztuzu plajı hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu konuda iztuzu plajı giriş ücreti, iztuzu plajı nerede ve iztuzu plajı otelleri hakkında sorular gelmektedir.

İztuzu plajı hakkında bilgi

İztuzu plajı Muğla İlimizin Ortaca İlçesine bağlı Dalyan Mahallesinin (Eskiden belde idi) yakınında bulunan temiz ve kaliteli bir plajdır. Neredeyse hiç kirlilik olmaması, denizde veya kumsalda taş çakıl türü rahatsız edici şeylerin olmaması denize girmeye elverişli bir yer olması nedeniyle dünyada en fazla tercih edilen plajlardan biridir. (En azından son iki üç seneye kadar öyleydi)

iztuzu plajı

İşaretlenmiş kaplumbağa yuvası

İztuzu plajı sadece bir plaj değil hem nesli tehdit ve tehlike altındaki Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı hem de hemen arkasındaki dalyan bölgesi ile birlikte dünyanın benzersiz doğal harikalarından biridir. Plajın dalyanağzı bölümü içeriye açılır. Dalyan suyu hafif tuzlu olan sazlıklarla çevrili su yollarının bulunduğu ve aynı zamanda balıkçılık yapılan bir yerdir. Hem iyi bir balık yumurtlama ve üreme alanı hem de turistler için tekne ile gezinti mekanıdır.

Dalyan mahallesinden minibüs gibi kalkan tekneler dalyanın dolambaçlı su yollarından geçerek ve en sonunda da sağ taraftaki kayalara oyulmuş eski kral mezarlarını selamlayarak yolcularını yani turistleri iztuzu plajının dalyanağzına götürür. Belirlenen saatte de yeniden plajdan alır Dalyan merkezine götürür.

İztuzu plajı

İztuzu plajı

İztuzu plajının kumu temiz, suyu berrak ve uçtan uca yürünemeyecek kadar uzun (yaklaşık 5 kilometre uzunluğundadır) bir plajdır. Dalyanağzı bölümünde gölgelenmek için şemsiyeler ve abur cubur almak için büfeler bulunur. Fakat bu büfelerde çok da detaylı şeyler, örneğin terlik, mayo havlu, oyuncak türü şeyler satılmaz.

İztuzu plajına diğer giriş ise kara tarafından Gökbel Mahallesi üzerindendir. Dalyan ile İztuzu arasındaki bu yol şimdilerde mıcır doludur. Muğla Büyükşehir Belediyesinden yapacaksa buraya “adam gibi” bir yol yapmasını istiyoruz.

Gökbel Mahallesinden iztuzu plajına girişte ormandan geçilir. Sağ taraftaki ormanlık alanda piknik yapan ve dinlenen yerli turistlere rastlayabilirsiniz. (Burası piknik alanı değildir) Sol tarafta ise yaralanan deniz kaplumbağalarının tedavi edildiği bir merkez vardır. Ne hükmetse yerli turistin buraya (Kaplumbağa tedavi merkezine) pek ilgisi yoktur ama sağ taraftaki ormanlık alanı pek bir beğenirler, kilimi serip saatlerce semaver keyfi yaparlar.

İztuzu Plajında güneşlemek yerine gölgenin tadını çıkaranlar

Yabancı turistler ise kaplumbağaların tedavi edildiği bu yeri çok merak ederler. Hatta yabancı ülkelerden buraya gönüllü olarak hizmet etmeye gelen gençler vardır. Buradaki bir çok tedavi tankı yabancı hayırseverler tarafından  DEKAMER’e hediye edilmektedir.

Yabancı çocukların deniz kaplumbağası konulu resimleri DEKAMER de görülebilir

Yerli turistlerimize kaplumbağa tedavi merkezinin girişinde “para” alınmadığını yani gayet “bedava” olduğunu dolayısıyla çok nadir bulunan deniz kaplumbağaları (başka yerde zor bulunur) görmenin, ellemenin beleş olduğunu hatırlatıyor ve ziyaret etmelerini öneriyorum. Böylece vatandaşımız kaplumbağa üzerinden doğa sevgisi aşısı alır diye umuyorum.

Tedavi gören Caretta Caretta

İztuzu plajı giriş ücreti

Yerli turistimizin en fazla merak ettiği konulardan birisi de İztuzu plajı giriş ücretinin kaç para olduğudur. Plaja girişte (Gökbel mahallesi tarafından karadan girişte) otopark vardır ve arabanızı otoparka çekmek mecburiyeti olduğu için para ödemek zorundasınız. Bu 10-15 TL civarında sizi zorlamayacak bir ücrettir. Yaya olarak girerseniz kimse sizden para isteyemez çünkü plaja girmek bedavadır.

Eğer kendi şemsiyenizi havlunuzu getirdiyseniz buradaki şemsiye ve şezlongları da kullanmak zorunda kalmazsınız.

iztuzu plajı

Ormanlık alandan İztuzu Plajı

İztuzu plajı nerede, nasıl gidilir

İztuzu plajı hakkında bilgi verdim ama  İztuzu plajı nerede bilmeyenler olabilir diye bir de ulaşımı tarif edeceğim.

İztuzu Plajı Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunmaktadır. Burası Köyceğiz ile Fethiye arasında yani Muğla Merkezin epey doğusunda kalan bir yerdir. Arabayla ulaşım için ya Fethiye’ye kadar gidip oradan Göcek istikametine girip Ortaca’ya varınca Dalyan yoluna sapmanız veya da Muğla üzerinden Köyceğiz-Göcek istikametine dönüp Ortaca’dan Dalyan yoluna dönmeniz gerekir.

Yazımın başında belirttiğim gibi Dalyan’a geldikten sonra ya tekne ile Dalyanağzı kısmına ulaşacaksınız veya da karadan otomobil ile lagünün solundaki yolu takip ederek Gökbel Mahallesi üzerinden plaja ulaşılır.

Eğer malzemeniz çoksa kara tarafını tercih edebilirsiniz. Ama Dalyan’da konaklıyorsanız veya yanınızda çok bir malzeme yok ise Dalyan merkezinden dolmuş gibi (fiyatı da dolmuş gibidir) kalkan teknelerle dalyan kanallarını geze geze gitmenizi öneririm.

Uçakla gitmeyi düşünüyorsanız Dalaman hava alanı için bilet almalısınız. Oradan aktarma ile Dalyan’a gidersiniz.

iztuzu plajı

İztuzu Plajından görünüm

İztuzu plajı otelleri

Tatilinizi iztuzu plajı üzerine kurduysanız konaklamanız gereken yer Dalyan mahallesindeki butik oteller veya pansiyonlardır. Fethiye veya Marmaris gibi yerlerde konaklayıp buraya günübirlik ziyaret yapmanız biraz zaman alır.

İnsanlar istiyor ki iztuzu plajının hemen dibinde otel olsun, ama öyle bir şey yok ve olmayacak da. Bu nedenle internette iztuzu plajı otelleri diye tanıtılan yerler Dalyan Mahallesindeki otellerdir.

Bu yazı 1443 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA